Rezultate analize Papanicolau contradictorii

18-07-2014
ada2014
Nu este medic/terapeut
ada2014
Luna trecuta am facut un control ginecologic la care am facut si un test Papanicolau. Nu am avut nici un simptom deosebit, ciclu menstrual regulat...rezultatul a fost surprinzator si socant...Asc-h cu recomandare de a se efectua o colposcopie si biopsie. Mergand cu rezultatul la medic pentru interpretare acesta mi a dat tratament zece zile cu ovule. La o luna distanta am repetat testul intr o clinica de ginecologie la Cluj si rezultatul e din nou neasteptat. De data aceasta a iesit negativ la leziuni intraepiteliale, Pap II inflamatie usoara, celule metaplazice imature prezente. Medicul de acolo mi-a spus ca e un rezultat bun si nu mi a dat nici un tratament, doar recomandarea de a repeta testul peste sase luni. Va rog daca se poate sa ma lamuriti ce presupun aceste celule metaplazice si cum e posibil ca intre cele doua rezultate sa fie diferentele acestea. ce sfat mi ati da? Sa mai repet testul la cateva luni? Sa fac colposcopia?
5 comentarii
0
18-07-2014, ora 21:37
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara,
Sunt celule anormale...metaplazie inseamna celule precanceroase, in cazul tau imature...sfatul meu este sa repeti testul peste cateva luni, sa ti cauti un medic ginecolog bun, care sa aibe si specialitate chirurgicala si daca iti va recomanda colposcopie, fa o...
Deocamdata nu sunt motive de ingrijorare, dar nici de delasare.
Nu te am intrebat ce varsta ai??
Sanatate si toate cele bune.
0
18-07-2014, ora 21:50
ada2014
Nu este medic/terapeut
ada2014
Multumesc pentru raspuns. Am 42 de ani.
0
18-07-2014, ora 22:49
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Multi inainte, va fi bine, nu dispera..
0
23-07-2014, ora 08:23
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In urma tratamentului dupa primul test este normal rezultatul celui de-al doilea, celulele metaplazice fiind celule inflamate si modificate.

Este necesar sa urmati sfaturile medicului ginecolog si un eventual tratament.

O zi placuta!
0
30-09-2014, ora 15:56
Mariana83
Nu este medic/terapeut
Mariana83
Buna ziua, am 56 ani si am nevoie de ajutor din partea dvs.In urma cu 8 ani am fost dg.Fibrom uterin..M-am operat (2006)si d-nul prof mi-a facut Histerectomie cu anexectomie bilateral.In urma rez histopatologic rez a fost Carcinom in situ de col uterin.Am facut CT, RMN iar din 2008 nu am mai facut nimic.Ieri (29.09.2014) am fost la ginecolog pt ca am sangerat la contact sexual.D-nul dr mi-a luat lama si rezultatul este :
Granulocite --numeroase
Histocite/Macrofage (+)
Hematii (+)
Filamente fibrina (+)
Flora cocica si bacilara.
Clasif Papanicolau C V
Clasif Bethesda ASCUS SI HGSIL
La eco scrie Tumora bont vaginal.
Vreau sa ma indrumati va rog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •