Rezultate analize + sangerari

26-07-2013
venus4ever15
Nu este medic/terapeut
venus4ever15
Saptamana trecuta am avut o sangerare imediat dupa urinare, urmata de usturimi si mancarimi in zona genitata. Aceasta sangerare era proaspata, imediat dupa urinare, a tinut o zi, a doua zi am avut mancarime si disconfort in zona genitala. Apoi iar am avut sangerare cu usturimi. Dupa aceste doua reprize, nu mai am nimic acum, nici un disconfost, nici o mangarime nimic. Am fost la ginecolog unde doctorita s-a purtat foarte urat, iar dupa un consult facut pe fuga si aproape in bataie de joc a spus ca e probabil o infectie si o rana pe colul uterin. m-a trimis sa imi fac analizele, la urina si secretii iar acestea sunt rezultatele. Va rog tare mult sa imi ziceti daca e ceva grav sau daca sunt semne ca as fi insarcinata, deoarece in seara asta plec la mare si as vrea sa ma mai calmez un pic.

1. Cultura secretie col/vaginala -Secretie

Cultura secretie col/vaginala ABSENT STAPHYLOCOCCUS AUREUS ( coagulaza pozitiv ), ABSENT STREPTOCOC BETA HEMOLITIC, ABSENTI BACILI GRAM NEGATIVI
PREZENTA CANDIDA ALBICANS
Antifungigrama:
Sensibil: Amphotericina, Econazol, Fluconazol, Flucytosine, Ketoconazol, Miconazol, Nystatin

2. Examen microscopic secretie col/vaginala -Secretie Vaginala
Frecvente celule epiteliale scuamoase izolate si in placarde, reactie inflamatorie moderata, frecventi cocobacili Gram negativi(Gardnerella vaginalis), absenta flora Doderlein, frecvente levuri inmugurite si cu pseudohife.

1. Urocultura (antibiograma) -Urina 1000 UFC/mL 1000 UFC/mL urina ( Nu s-a dezvoltat flora microbiana aeroba )

2. Examen sumar urina -Urina
Ph 5
Densitate 1.025
Bilirubina negativ mg/dl
Urobilinogen norm mg/dl
Corpi cetonici neg mg/dl
Acid ascorbic neg mg/dl
Glucoza norm
Proteine 30 mg/dl
Hematii neg ery/µl
Leucocite neg leuc/µl
Nitriti neg negativ
Sediment:
Celule epiteliale plate Rare
Leucocite Rare
Flora microbiana Rara
1 comentarii
0
26-07-2013, ora 16:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cum sa plecati la mare cu candida si Gardnerella vaginalis ?
Poate sa nu intrati in apa.
Mergeti la doctorita care v-a consultat cu rezultatul de la analize pentru tratament.

Daca vreti sa aflati daca sunteti insarcinata trebuie sa faceti test de sarcina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.