Rezultate CT "SPF-SAF" | Forumul Medical ROmedic

Rezultate CT "SPF-SAF"

19-05-2016
neluta88
Nu este medic/terapeut
neluta88
Buna ziua! As dori sa stiu cam ce ar putea insemna aceste rezultate :

-Moderata ingrosare circumferentiala a mucoasei la nivelul cornetelor nazale bilateral

-Ingrosari focale ale mucoasei cu aspect polipoid la nivelul sinusurilor maxilare bilateral, asociind si protruzia radacinii molarilor II-III la acest nivel

-Sinusuri frontal, sfenoidal, si celule mastoidiene hiperpneumatizate, fara semne de afectare a mucoasei

-Ingrosarea mucoasei la nivelul peretelui posterior al rino-faringelui bilateral (aspect de vegetatii adenoide)

Am o umflatura in partea de sus a nasului si ma doare foarte tare inauntrul lui. La Tomograf a rezultat si ca am "deviatie de sept in "s" cu convexitatea maxima la stanga". As dori sa stiu daca operatia de deviatie de sept ar putea ajuta la ceva. Multumesc foarte mult!
4 comentarii
0
19-05-2016, ora 11:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. resturile de vegetatii adenoide ? in rinofaringe.. e un semn de neglijenta a problemelor ORL din copilarie
2 ingrosarea mucoasei.. poate fi ca problema de proasta respiratie nazala pe acea parte
3 aspectul polipoid poate vorbi despre un organism cu probleme digestive si predispozitie la alergii si astmă
dar poate fi si de la ceva infectii dentare..Sus sub sinus pe acea parte.se recomanda radiografiii la radacina dintilor de sus si consult la stomato
4 in rest numai un medic ORL care vede nasul.. poate sa spuna daca e cazul de operatie sau nu
0
13-06-2016, ora 19:51
fratelo1976
Nu este medic/terapeut
fratelo1976
Bună ziua domnule doctor,
Vreau sa va cer părerea în legătură cu problema mea.
Povestea este mai lungă, dar pe scurt, Am făcut un CT la care diagnosticul este mastoidita la urechea dreaptă. Am senzație de corp străin în interiorul urechii. Am avut otită seroasă acum 2 săptămânii care a fost tratată din a doua zi e la debutul dureros cu augumemtin 10 zile, medrol si vibrocil duo. Tratament dat de medic ORL.
În timpul tratamentului am eliminat prin nas un mucus galben amestecat cu sânge.
Am 39, de ani. Nu am avut nici o dată probleme cu urechile, în schimb de vre-o 3 ani mă chinui cu un reflux gastro esofagian. Am si o rinită cronica hipertrofica. De la începutul acestui an refluxul s-a agravat si in încercarea disperată de a ameliora situația am mâncat disociat, si din aceasta cauza am slăbit aprox. 15 kg. De atunci au început și problemele cu urechile. Am dezvoltat o frumusețe de trompă beantă bilaterală. După aceea a urmat și otita. De la otită am rămas cu un țiuit în urechea dreaptă și această senzație de corp străin.
Întrebarea pentru dumneavoastră este următoarea. Aceasta mastoidita se tratează cu antibiotice, miringotomie sau se vindecă fără ?
La control mi sa spus că timpanele arată bine, doar că în spatele celui de la urechea dreaptă se vede însă lichid. Eu bănuiesc că este lichid vâscos, având în vedere că am tubă beantă si totuși nu se elimină.
Tuba beantă sper sa o rezolv prin luarea în greutate. Va cer părerea pentru că medicul ORL la care am fost ultima dată, si care mi-a recomandat CT-ul, este acum în concediu.
Pot să vă trimit rezultatele de la investigații, inclusiv imaginile CT, la nevoie.

Va mulțumesc anticipat.
0
14-06-2016, ora 10:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rezultatul investigatilor trebuei sa fie vazute de medicul care vede si pacientul si administreaza tratamentul
acum puteti doar sa faceti AEROSOLI..cu fluimucil, ser Efedrinat si dexametazona...
ca sa rezolvati probema din nas, rinofaringe si urechea medie
trebuei sa tineti cont ca pe o trompa bianta.. poate sa ajunga si acidul gastric in urechea medie.( in pozitite culcat). daca alimentia nu este tocmai corecta.
0
14-06-2016, ora 10:57
fratelo1976
Nu este medic/terapeut
fratelo1976
Mulțumesc pentru răspuns.
În poziție culcat nu mai am trompele deschise. Nici când mă aplec în față, nici când stau culcat. Acesta este singurul mod în care pot vorbii, că altfel îmi sună foarte tare vocea în urechi.

Înțeleg din ce ați scris că pentru mastoidita trebuie să merg la medic. Dar dacă aștept până vine din concediu nu poate să îmi afecteze auzul ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: