Rezultate examen microscopic Carcinom bazocelular

24-05-2011
PopescuTh
Nu este medic/terapeut
PopescuTh
Examen macroscopic: tumora 3/1.2 cm cu ulceratie in centru.
1-ax tracvers
2-ax longitudinal (2 fragmente)
Examen microscopic: Fragment de tegument cu leziuni de carcinom bazocelular tip solid, ulcerat, cu zone de diferentiere adenoid-chistica; invazie in dermul profund pana la jonctoiunea dermo-hipodermica; moderat infiltrat inflamator polimorf intra si peritumoral; moderata reactie desmoplazica; zone de necroza tumorala. Rezectie integrala.

As dori sa stiu ce este de facut in continuare.

Cu multumiri.

Th. Popescu
7 comentarii
0
24-05-2011, ora 13:46
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, sa stiti ca cel care hotaraste ce-i de facut, va fi medicul oncolog.multa sanatate si putere sa treceti peste tot cu bine.
0
24-05-2011, ora 14:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

va doresc si eu multa SANATATE.
Doamne ajuta!
0
24-05-2011, ora 19:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Rezultatul histopatologic este bun ; carcinomul bazocelular este un cancer cu prognostic vital bun, care metastazeaza rar si in care foarte important este tratamentul local corect. Rezultatul histopatologic este bun, ne spune ca rezectia tumorii s-a facut in totalitate. In continuare, ramaneti sub supravegherea chirurgului si a unui medic oncolog ( se recomanda controale periodice la 1 luna, 3 luni, 6 luni, 1 an, 2 ani postoperator) ; in caz de recidiva locala, se poate reinterveni chirurgical. Clinica de Chirugie Plastica a Spitalului Universitar Bucurestiu nu recomanda radioterapia, deoarece, in caz de recidiva, dupa radioterapie, singura solutie este tot intervetia chirurgicala;numai bine
0
26-05-2011, ora 18:18
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Rezultatul anatomopatologic arata ca formatiunea tumorala a fost scoasa in tesut sanatos, adica in limite oncologice.
Nu este cazul sa va faceti griji ci doar sa mergeti la control periodic.
Multa sanatate!
0
03-10-2011, ora 18:26
lili42
Nu este medic/terapeut
lili42
Examen microscopic: Structura microscopica de carcinom bazocelular invaziv in dermul mijlociu

As dori sa stiu ce este de facut in continuare.

Cu multumiri.
Liliana Chiriac
0
09-12-2013, ora 02:07
anne_mary26
Nu este medic/terapeut
anne_mary26
Buna seara.Fragmente de mucoasa de tip endocervical-leziuni de carcinom epidermoid nekeratinizat macrocelular G2, infiltrativ in corionul superficial endocervical.In urma acestui diagnostic a urmat interventia chirurgicala(HISTERECTOMIE RADICALA) iar acum, dupa o luna de zile mi-au venit rezultatele histopatologice in urma carora trebuie sa fac radioterapie...Cervicita cronica ulcerogranulomatoasa, epiteliul scuamosintens prooliferatcondilomatos iar la nivelul zonei de jonctiunespre endocol proliferat malign.CARCINOM EPIDERMOID INVAZIV...cu intensa activitate micotica, anaplazie moderata, focare de necroza tumorala, emboli tumorali intravasculari, inflamatie acuta supurativa.Proliferare maligna ce infiltreaza masiv toata grosimea peretelui cervical si a peretelui istmiccu depasirea seroasei, infiltrarea masiva a miometrului corpului uterin pana la nivelul zonei fundice.Acesta este doar unul din rezultate (col-col uterin).AS DORI O EXPLICATIE PE INTELESUL MEU A REZULTATULUI ACESTA.AS VREA SA STIU DEASEMENEA DACA SE VA TERMINA TOTUL ODATA CU RADIOTERAPIA...:( SAU VA FI NEVOIE SI DE CHIMIO???VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!
Totul s-a intamplat fff repede...pe neasteptate, e greuuu si cu atat mai greu cand nu stii si nu intelegi multe lucruri. :)
0
17-11-2018, ora 21:39
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Fragment tegument elipsoid cu lungimea de 0.7/0.6/0.2 cm, la nivel polar prezinta arie de culoare bruna neregulata cu diametru de 0.3 cm.
Fragment cutanat prezinta proliferare tumoala de 5 mm diametrul maxim, constituita din cellule de talie mica, cu citoplasma redusa, bazofila cu palisadare periferica ce formeaza insule, focal atasate de epiteliu.Limita lateral cea mai apropiata 1 mm, limita profuna si polara <0.5mm.
Diagnostic: Aspecte histopatologice compatibile cu o formatiune de tip carcinom bazocelular non-ulcerat.
Am primit acest rezultat in urma unei biopsi pt o alunita ce imi aparuse pe nas si pe care am scos-o chirurgical. Doctorul chirug si cel care mi.a lucrat biopsia spune sa stau linistita ca nu este ceva grav si ca trebuie doar urmarit, insa nu pit sta linistita..de aceea as mai avea nevoie si de alt sfat.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: