Rezultate SA turceasca

26-08-2008
nandrjusa
Nu este medic/terapeut
nandrjusa
Va rog sa ma ajutati sa interpretez rezultatul. Mai am doua saptamani, pana o sa am si rezultatele la sange, si sunt ingrijorata. Deci: Rezultat radiologic SA turceasca: Hipertrofia lamei patrulatere si a clinoidelor posterioare.

Multumesc
4 comentarii
0
26-08-2008, ora 00:00
MedicORL
Identitate neconfirmată
MedicORL
Mergeti la endocrinolog.
0
28-08-2008, ora 00:00
lory27
Nu este medic/terapeut
lory27
Si eu am o problema asemanatoare, Rezultat radiografie sa turceasca: hipertrofia clinoidelor anterioare si posterioare cu tendinta la inchidere a seii. Sa turceasca cu dimensiuni de 13/10mm.
Recomandari: Examen IRM hipofiza.
Multa sanatate nandrjusa!
Si eu sper sa gasim pe cineva care sa ne ajute sa interpretam rezultatele.
0
15-10-2008, ora 00:00
barcan
Nu este medic/terapeut
barcan
buna, am si eu un rezultat de radiorgrafie sa turcesca si anume: sea turceasca usor marita in diametru ant-post. Clinoide post.hipertrofiat vertical. Aceasta radiografie mi-a fost recomandata de catre medicul endocrinolog, iar cand ma-am dus sa-i arat rezultatul s-a uitat peste el si doar atat. Nici eu nu stiu unde sa merg cu acest rezultat pentru interpretare. Mai mult am niste dureri de cap aproape zilnic, iar uneori sunt groaznice. Sper si eu sa vada cineva aceste mesaje si sa ne ajute. Multa sanatate.
0
16-10-2008, ora 00:00
nandrjusa
Nu este medic/terapeut
nandrjusa
Mergeti la IRM, pentru ca eu am un microadenom hipofizar, care imi creaza multe probleme. Daca nu m-as fi dus la radiografia sa turceasca, nu as fi ajuns nici la IRM. Unii chiar imi spuneau ca diagnosticul de la radiografia nu inseamna nimic. In cazul meu a insemnat. Deci mergeti la IRM, chiar daca nu aveti nimic.

Sanatate, va pup
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.