rezultate spirometrie

06-02-2009
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
Buna ziua.
Am un baietel de 5 ani si 8 luni.A inceput sa tuseasca din luna septembrie si nu i-a cedat tusa cu nici un sirop prescris de medicul de familie.in sepembrie a avut otita, in decembrie -faringo-traheo-bronsita -tratament cu azitromicina iar in ianuarie iar bronsita.in decembrie ne-a fost prescris si ventolin sirop.in urma tratamentului la baiat i s-a mai rarit tusea.
in ianuarie am mers la medic alergolog, care in urma unui test la care rezultatul a fost NIOX =7 ppb, a spus ca are baiatul astm.i-a dat tratament cu klacid si cu singulair.acum se simte mai bine.
spirometria nu a reusit sa o faca.o sa mergem sa mai incercam.
v-as ruga daca se poate sa ne spuneti cum se interpreteaza rezultatul testului facut, daca se poate spune cu siguranta ca e astm.ar mai trebui sa facem si alte investigatii?
ar trebui sa consultam un pneumolog ?
ar mai trebui sa consultam alt medic (intreb asta nu pt ca nu am incredere in doamna dr ci pentru ca la 1 luna jumate ni s-a spus ca ar avea baiatul epilepsie, dupa 4 luni de tratament -cand ni s-au prescris 2 medicam ce nu puteau fii administrate impreuna -am mers la clinica NPI unde s-a constatat ca nu avea baiatul nimic in afara de un tremur mic la barbita cauzat de schimbarile de temperatura ).
Va multumesc mult pentru ajutor.
Vali
2 comentarii
0
08-02-2009, ora 09:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu nu cred ca copilul tau are astm bronsic.NIOX este o metoda moderna de diagnostic si monitorizare a bolilor inflamatorii respiratorii si a astmului bronsic.Masoara cantitatea de oxid de azot in respiratia umana.Concentratia oxidului de azot creste in aerul expirat in astm si in alte boli pulnomare.Metoda se aplica la copii peste 4 ani, dupa altii peste 7 ani.ppd este o unitate de masura si inseamna "parts per bilion".Valorile normale la copii sunt 5-25 ppd.La pacientii cu astm bronsic aceste valori cresc de 2-6 ori.Nu e suficient doar alergologice.Copilul are o imunitate scazuta de face mereu inflamatii respiratorii.Poti incerca si cu terapii naturiste.Numai bine!
0
09-02-2009, ora 08:43
vali71
Nu este medic/terapeut
vali71
va multumesc pentru raspuns.
o sa mai consult si alt medic, dar nu stiu sa merg la pneumolog sau la un alt alergolog ?
imunitatea trebuie crescuta, si chiar luna in 23 asta e programat la un medic -medicina alternativa -la Masloc -(unde am mai fost si am primit ceva pt cresterea imunitatii ).
baiatul e cam slabut -19 kg si 120 cm, mananca bine (cu carnea e mai greu, dar ne descurcam ).mananca variat, produse de la socrii de la sat -cat mai naturale, fara chipsuri, sticksuri, si altele de genu asta, dulciuri de casa, rar bomboane, ciocolata putina 2-3 patratele din cand in cand (nu vrea mai multa ), fructe, lactate -de casa ;dar nu pune pe el.
poate daca reusim sa facem si spirometria o sa stim mai multe.
sunt derutata, as vrea sa fac ce e bine, sa-i dau tratament daca e nevoie, si daca nu, nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK