rezultate test papanicolau

12-03-2008
adriana_n
Nu este medic/terapeut
adriana_n
buna seara tuturor, am 22 de ani si am nevoie de un raspuns: am facut luna aceasta testul papanicolau pt a 2-a oara in viata mea, si rezultatele au iesit la fel ca anul trecut, la primul test. doctora a zis ca nu e nimic grav, dar totodata ca nu o sa treaca. intrebare: atunci de ce mi-a prescris aceleasi ovule care mi-au fost prescrise anu' trecut daca tot ea a zis ca afectiunea nu va trece? ce sens are sa mai iau? cam asa suna rezultatul:
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
CONCLUZIE: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.
Asadar, diagnostic : afectiuni inflamatorii ale colului uterin si am de luat 10 ovule CERVIRON. Astept un raspuns, multumesc.
2 comentarii
0
12-03-2008, ora 00:00
mmcc
Nu este medic/terapeut
mmcc
buna, tratamentul prescris nu este complet, mergi la alt medic.Tb sa faci tratament dar nu numai cu ovule.Daca esti din Galati te sfatuiesc sa mergi la Romar in centru, sunt doctori f buni.
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Aveti o inflamatie si trebuie sa va completati setul de analize cu examen sedrtei vaginala, culturi col, Ag. Chlamydia si Mycoplasma/Urreaplasma.
Toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •