riduri la 22 ani?

28-02-2009
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
buna ziua! am si eu o problema, ridurile 'talpa gastei' de la nivelul coltului extern al ochiului. inteleg ca sunt considerate riduri de expresie si inrtadevar sunt mult mai evidente cand zambesc, dar arata foarte inestetic, parca as avea 35 ani. si mai grav este ca in urma lor raman liniute fine vizibile perfect fara sa zmbesc. ce sa fac? mentionez ca am si tenul uscat desi folosesc produse de hidratare. cred ca este vorba si de ceva ereditar, toate femeile din fam mea se confrunta cu asemenea prob. va rog daca imi poate recomanda cineva o serie de produse EFICIENTE!!
6 comentarii
0
28-02-2009, ora 19:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU exista produse 100 la 100 eficiente pentru asa gen de problema.
Intradevar ajuta la hidratare sau elasticitatea pielii.. dar nu pot stopa contractia muschilor si deci nici a pielii care acopera muschii.
Ai 2 solutii (parerea mea)
1. sa incerci sa faci exercitii in fata oglinzii mult si insistent.. pana o sa inveti sa sambesti..fara contractia muschilor din jurul ochilor.
invata sa controlezi miscarea acelor muschi.. si sa.ii tii mereu relaxati !
2. sa mergi la cosmetolog pentru infiltratii cu toxina botulinica, care face sa nu se mai miste acei muschi!
despre alte metode.. mai putin eficiente( parerea mea) poti citi pe google( Ridurile - cauze, prevenire si tratament.
0
28-02-2009, ora 19:36
lebada_neagra
Nu este medic/terapeut
lebada_neagra
multumesc dle.dr.fvaleriu pt raspuns si sfaturi! sincer nu ma atrage nici una din cele doua variante..referitor la exercitii, dumneavoastra credeti ca este posibil sa zambesti, sa vorbesti sau sa realizezi alte miscari similare fara sa soliciti acea grupa de muschi? nu tine un pic si de fizionomia fiecaruia? in legatura cu tratamentul pe baza de toxina botulinica nu este totusi mult prea devreme? am inteles ca necesita tratament costant la un interval anume de timp. oricum inca o data va multumesc pt recomandare, erau aspecte pe care nu le cunosteam!
0
05-03-2009, ora 15:24
Mariana3
Nu este medic/terapeut
Mariana3
Buna, lebada_neagra

Din vizita mea la dermatolog pentru problemele mele, mi s-a spus ca toxina butulinica este cea mai eficienta pentru astfel de riduri (pe care le ai tu - in coltul exterior al ochiului).si ca nu este nicio problema daca se injecteaza la aceasta varsta...so...nu-ti mai face griji! Exista remedii pentru problema ta.
Multa sanatate!
0
08-11-2009, ora 16:21
Andreea C
Nu este medic/terapeut
Andreea C
buna,
eu a facut acest tratament, insa nu a dat rezultate. Nu vei observa decat o usoara ameliorare si pentru o perioada de 5 luni, dupa care trebuie reluata injectarea.
Momentan sunt in cautare de solutii mai bune...
Bafta!
0
25-04-2014, ora 01:52
Dr. Klara Bancila
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Klara Bancila
indicatia este tratamentul prin inj. cu botox; rezultatul dureaza intre 6-8 luni.
0
26-10-2016, ora 10:27
adelde
Nu este medic/terapeut
adelde
Ridurile sunt o problema care apare si din cauza stilului de viata pe care il avem. Regimul alimentar influenteaza si el intr-o mare masura aparitia mai de timpuriu sau mai tarzie a acestor riduri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Tratamentul ridurilor cu metoda HIFU (ultrasunete focalizate de intensitate înaltă) - rezultatele studiilor
  • Măsuri de combatere a ridurilor
  • Relația dintre microbiomul pielii și îmbătrânirea pielii
  •