rinichi deplasati

24-06-2010
mirre
Nu este medic/terapeut
mirre
Am 22 de ani si in urma cu 2 ani mi-am facut o ecografie (in special pentru ficat si bila) din care a reiesit, printre altele, ca rinichii mei ar fi deplasati..adica sunt situati mai jos decat normal. La momentul acela nu am cerut detalii (nu mi s-a spus ca ar trebui sa fac ceva in sensul asta) dar as vrea sa stiu, daca poate cineva sa-mi raspunda, ce a putut duce la deplasarea lor si daca acest lucru poate avea efecte negative..mai pot mentiona faptul ca mai am dureri in zona spatelui, in partea de jos, dar nu ma pot pronunta daca este in zona rinichilor..Va multumesc!
4 comentarii
0
26-06-2010, ora 17:45
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Salut!

Cam aceesi problema eram si eu amenintat - PTOZA (deplasarea organelor din pozitia normala). Pe fond de anorexie cauzata de alergie la gluten, am slabit foarte mult, a scazut procentul de grasime si masa musculara (capacitatea de a stoca glutamina).
Deci daca nu mananci constant 3 mese/zi (sau cat se poate mai bine), mergi clar din rau in mai rau.
Mai intai trebuie sa vezi ce indice de masa coroprala ai d-ta si sa sustii "cresterea" organismului, anabolismul. Calculezi aici de pilda, functie de inaltime si greutate.
http://www.nhlbisupport.com/bmi/bmi-m.htm

Adica este necesar un aport proteic mediu de 0.8-0.9 g/kg corp (acidifiante), +o abundenta de legume si verzituri+ cateva fructe (alcalinizante). Se mai adauga grasimile sanatoase din seminte si nuci neprajite.. Un regim low-carb, cautati pe google.
Eu iau zilnic 5g de glutamina, la ora 10 seara, sustine cresterea musculara.
Trebuie luata in calcul si imbunastatirea raportului testosteron-cortizol, prin antrenamente zilnice, si ceai verde (o varianta proprie!)
0
27-06-2010, ora 08:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ptoza renala este o malpozitie dobandita a rinichilor datorita in principal unor boli renale, de obicei cronice [ rinichi polichistic, hidronefroza, nefropatie obstructiva etc. ], sau datorita slabirii elementelor de sustinere in loja renala a acestora [ poate fi ca urmare a eforturilor fizice mari, constante, mai ales ridicarea de greutati, prin slabire marcata intr-un inteval scurt de timp etc ]. Cand ai timp fa-ti si un set de analize, intre care si probele renale sanguine si urinare.
0
09-07-2010, ora 18:38
silviasima
Nu este medic/terapeut
silviasima
buna ziua ma numesc silvia si am o problema prezint dureri in partea dreapta spre sold in zona rinichiului si cind nu am durerea in fata o am in spate tot in acea zona ma doare de trebuie sa ma asez in pat ca nu ma pot tine pe picioare durerile le am cind incep sa merg cind stau mult in picioare cind stau in pat nu ma doare eu simt durerea asa:ca si cum ai deschide pumnul si ai imprastia durerea citeva secunde, citeva secunde nimic si pe urma se repeta iar nu ma doare nimic altceva decit acolo in dreapta nu sint operata de apendicita dar nu am alte simtome decit durerea multumesc
0
21-07-2010, ora 19:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
E posibil ca durerea sa fie de la coloana lombara, nu de la rinichi. Ar trebui sa faci intai o ecografie abdomino-pelvina si, daca imagistic nu sunt probleme, o vizita la neurolog o radiografie de coloana dorso-lombara s-ar impune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •