Rinichi polichistic

30-08-2005
michirec
Nu este medic/terapeut
michirec
De curand in urma unei echografii, mi s-a pus dg. de rinichi polichistic bilat.am cautat pe net subiectul bolii mele dar nu am gasit nimic; vreau sa stiu cate ceva de prognostic, conduita terapeutica si de alimentatie ptr. viitor; aparent ma simt bine, t.a. 140/90 de ani buni, am 47 de ani, sumarul de urina prezinta proteinurie1+, in ultima vreme, nu mai am hematurie, lucru pe care l-am avut de la 27 de ani, ( hematurie microscopica), ureea in singe 96 si creatinina 4, 2, glicemia normala.Multumesc anticipat!
7 comentarii
0
01-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Boala renala polichistica se caracterizeaza prin prezenta unor chisturi cu dimensiuni de la cativa mm la cativa cm care apar in corticala si medulara rinichiului; tesutul ramas poate fi si el afectat.
Pot apare: nefrolitiaza, hipertensiune, infectia tractului urinar, obstructie ureterala si in final, insuficienta renala. Chisturile pot apare si in alte organe daca boala se transmite genetic autosomal dominant (la fiecare generatie).
Tratamentul urmareste incetinirea ratei de progresie a bolii renale si minimalizarea simptomelor. Hipertensiunea si infectia renala se trateaza agresiv pentru a mentine functia renala. Daca exista durere cronica datorata chisturilor acestea pot fi sclerozate cu etanol.
0
01-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Ca dieta: nu suprasolicitati rinichiul cu alimente sau bauturi ce determina depunerea de saruri (urati, oxalati, saruri minerale), evitati medicamentele cu toxicitate renala (intrebati intotdeauna medicul care va prescrie un tratament), reduceti consumul de sare pentru a nu exacerba hipertensiunea, feriti-va de infectii renale.
0
20-10-2005, ora 00:00
michirec
Nu este medic/terapeut
michirec
Va multumesc pentru raspuns, am luat masuri in ce priveste alimentatia, nu exista durere, aparent sunt sanatos, nu stiu conduita in privinta efortului fizic(sport cu moderatie? sau deloc?), dr. de la echograf mi-a spus ca rinichii au aspect de, , imbatraniti prematur".poate decela acest lucru la echograf? exista atata acuratete? cu multumiri, Corneliu Michire.
0
08-12-2005, ora 00:00
dorinamihai
Nu este medic/terapeut
dorinamihai
pt.dorina
buna ziua,
am fost diagnosticata cu rinichi polichistic si ficat polichistic(ereditar), iar in 07.12.2005 m-a programat pt.interventie chirurgicala ;sunt f.derutata, deoarece stiam ca nu se poate interveni in nici un fel;nu a evoluat inca in nici o boala specifica,
as dori sa stiu cum e mai bine;sa intervin acum sau mai tarziu, sau deloc?
multumesc
0
17-03-2007, ora 00:00
Alinaeti
Nu este medic/terapeut
Alinaeti
completare la mesajul despre creatinina si rinichi...
gleznele si partea de jos a picioarelor se umfla in timpul zilei si cand mama sta in picioare o perioada de timp. Seara isi pune o perina sub picioare, iar pana dimeneata acestea se mai desumfla, insa nu in totalitate. E clar ca retine apa in organism...dar eu nu ma pricep care sunt cauzele. presupun, insa specialitatea mea e alta decat medicina, de aceea va astept raspunsurile cu placere si incredere.
Weekend frumos!
0
27-08-2008, ora 00:00
caty_230
Nu este medic/terapeut
caty_230
Am 22 de ani si am fost si eu la ecograf si mi s-a dat diagnosticul de colica renala. Mi s-a mai spus ca am rinichii cu microcalculi fara distensie si mici chisturi corticale. Este cumva grav? Imi poate recomanda cineva vreun tratament pentru indepartarea lor. Ma cam doare si in jurul rinichilor.Oricum este o durere suportabila.Va rog, daca ma poate ajuta cineva urgent! Va multumesc!
0
03-12-2008, ora 12:58
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Va rog, as vrea sa stiu mai multe despre chisturile paracaliceale la rinichi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •