rinichii polichistici - exista un tratament? boala este ereditara?

06-02-2008
mara_euro
Nu este medic/terapeut
mara_euro
Buna ziua. Mama mea are 49 de ani si acum cateva zile si-a facut o ecografie al carei rezultat a fost RINICHI POLICHISTICI. Nu se simte rau si nici nu are vreo stare ciudata dar am inteles ca nu exista tratament pt. asa ceva ci doar se poate tine sub observatie urmarind tensiunea arteriala, dar daca avanseaza se poate ajunge la dializa.Va rog sa-mi spuneti dc exista vreun tratament care sa opreasca din evolutie aceste chisturi sau sa le incetineasca aceasta evolutie.De asemeni am inteles ca trebuie si eu sa-mi fac o ecografie deoarece este o boala ereditara.Este adevarat?Va multumesc
3 comentarii
0
08-02-2008, ora 00:00
ursulache
Nu este medic/terapeut
ursulache
Da, din pacate cam asa este. Din cate stiu se incearca ceva tratamente, dar dupa cum sti, ele nu te vindeca. Mai este important in situatia de fata sa aiba si un regim alimentar si de viata adecvat. Pe langa tensiune se mai urmareste in ulele cazuri ureea si creatinina sanguina.
Poate sa mearga asa pana la adanci batraneti, dar nu va bazati pe asta mai bine se urmareste si face controale periodice la un cabinet de specialitate.
Cel mai bine sa consulte un medic nefrolog care v-a fi cel mai in masura sa dea tratamente si sfaturi.
La fel si dumneavoastra e bine sa faceti ecografia, este ereditara intr-un anume procent.
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Buna ziua,
Faptul ca aceasta boala a rinichiului polichistinc e congenitala ma face sa va intreb de ce nu a fost diagnosticata mai devreme? Ce anume v-a facut sa ajungeti la medic ?
Sa nu vorbim de fapt de un rinichi multichistic...
0
21-08-2008, ora 00:00
amma
Nu este medic/terapeut
amma
buna
si eu am 24 de ani si mi s-a descoperit acuma ca nu am rinichi, era numai o punga cu apa si pe deasupra erau ciorchini de chist, in partea stanga, si din pacate nu am putut afla nici acuma numai ca am facut crize la rinichiul drept si am avut colica renala de o luna, era putin nisip la rinichiul care este unic drept si nu am stiut, dupa care am fost operata la cluj si ma tem ff mult, am trei luni dupa operatie si mai am putina scurgere si infectie ca simt ca ma pisca ce trebuie sa iau?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: