Rinita alergica

30-10-2008
angeldark
Nu este medic/terapeut
angeldark
V-am mai scris si nu am primit niciun raspuns cu privire la intrbarea mea.Astazi am fost din nou la O.R.L si mia spus, ca inainte de a consulta un alergolog sa-i fac o radiografie SAF.In ce consta aceasta radiografie.V-asi fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde si la primul mesaz.
Multumesc mult.
15 comentarii
0
30-10-2008, ora 22:38
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
radiografia SAF este o radiografie a sinusurilor craniului.Probabil ca se doreste sa se afle daca acestea sunt sau nu obstructionate de vreun proces inflamator.
0
10-11-2008, ora 15:11
ro2004_d
Nu este medic/terapeut
ro2004_d
Buna ziua,

Am 26 ani si de vreo 2 -3 luni de zile am probleme in sensul ca mi se infunda nasul, in special nara stanga in special dimineata si seara si am dureri de cap.Am fost la medicul ORL si mi-a prescris un tratament cu Biorinil(o saptamana), paracetamol sinus(2X5 zile) si Aeruis(10zile). In primele zile de tratament cu Biorinil a fost mai bine, nu mai aveam nasul infundat, insa acum dupa ce am terminat tratamentul problema a revenit, am nasul din nou infundat.
Va rog daca se poate sa imi spuneti ce tratament ar trebui sa urmez ca sa nu mai am nasul infundat si dureri de cap.

Va multumesc anticipat.
0
18-11-2008, ora 12:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pentru inflamatia mucoasei nazale.. Iti recomand. Eurespal. 3 pe zi 10 zile.
In nas cauta Colargol de 1 % cate 3-4 pic la 8 ore in pozitie culcat...
si ne anunti de rezultat.
0
12-12-2008, ora 15:14
MADA4YOU
Nu este medic/terapeut
MADA4YOU
Buna ziua si eu sufar de o rinita cronica.Am mai multe simptome;imi miroase nasul foarte urat, gura, am mucozitati in spatele nasului, ma doare capul, am facut exudat, mi-a iesit normal.Va rog frumos sa ma ajutati am doar 23 de ani si ma confrunt cu probleme de sanatate.am si probleme cu stomacul de cand am rinita asta.
0
12-12-2008, ora 15:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mada.
cred ca nu ai numai rinita !. este foarte posibil sa fie o sinuzita cronica.
Mergi la radiologie.. faci o radiografie SAF.. si cu rezultatul mergi la ORL.
de unde esti:?
0
15-12-2008, ora 09:19
MADALLYNA
Nu este medic/terapeut
MADALLYNA
sunt din bucuresti si am facut acum cateva luni o radiografie si mi-a zis ca am rinita cronica atrofica e posibil sa fie si o sinuzita?
0
18-05-2009, ora 00:43
bota
Nu este medic/terapeut
bota
Buna ziua

Sunt dependent de olinth ( folosesc de 2 ani continuu).In urma cu 4 ani am fost operat de polipi si de deviatie de sept (pana la operatie folosisem 2 ani bixtonim) la Spitalul Militar din Bucuresti. Problema mea este urmatoarea, desi am fost operat si a trebuit sa suport dureri cumplite dupa operatie a existat o respirarie usoara timp de doar cateva luni iar apoi problema cu respiratia a reaparut. Acum trei zile brusc a inceput sa-mi curga sange din nas. A curs in trei reprize dupa care a stagnat. Acum 2 zile a inceput sa ma doara o masea, am fost la stomatolog si mi sa spus ca nu am nimic la maseaua respectiva. La cateva ore a inceput sa curga sange din nas (din nara stanga, maseaua aflanduse tot pe partea stanga) si a durat pana azi fara oprire (curgea mai mult in gat decat in nas). acum iau augmentin 1g -1la 12 ore- la recomandarea medicului stomatolog. Inca un lucru as vrea sa-l stiti, lucrez in Tipografie (mediu cu mult praf). Astept un raspuns. Va multumesc !
0
18-05-2009, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Este posibil ca mediul nociv sa influentat reaparitiea polipilor in nas!
trebue sa mergeti sa va vada la ORL !
Pentru sangerare.. luati TAROSIN 2 la 8 ore 10 zile
si Vit a uleioasa.. cate 4-5 pic din 4 in 4 ore!, , in nas!
0
18-05-2009, ora 22:58
bota
Nu este medic/terapeut
bota
Va multumesc mult.
0
05-06-2009, ora 00:54
ciprian87
Nu este medic/terapeut
ciprian87
buna ziua..

de mai bine de 2luni in zona amigdalitelor simt o senzatie de corp strain[gen umflatura].am fost la medic ORL shi mi.a zis k e rinita alergica.mentionez:am si o deviatie de sept shi cativa polipi, la care am fost trimis pentru operatie. In special dimineata shi seara nu pot respira pe nas, doar pe gura, stare de sufocare cateodata.nush ce sa zis sunt speriat..Eu nu cred k e rinita alergica pt k nu stranut deloc.Poate ma ajuta cineva...Si dak e altceva shi medicul a gresit!!!!???!!?
0
05-06-2009, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca ai deviatie de sept si polipi.. nu cauta alte explicatii !
te duci in Clinica ORL.. te internezi.. rezolvi problema cu septul si polipii. si rinita o sa dispara cum nici nu a fost!
0
05-06-2009, ora 21:27
ciprian87
Nu este medic/terapeut
ciprian87
multumesc foarte mult!!!!
0
05-01-2010, ora 01:28
Claudia87
Nu este medic/terapeut
Claudia87
Am rinita alergica de multi ani.Sunt alergica la praf, polen, , mucegai, parfumuri puternice, detergenti...se manifesta prin stranut in prezenta factorilor alergeni, de cateva ori mi-au aparut si niste pete rosii pe corp.Momentan fac un tratament cu xyzal, zyrtec sirop, symbicort, aerius si injectii cu bronhodin.Am observat in ultima vreme ca atunci cand imi suflu nasul imi curge un pic si sange.Se poate sa fie din cauza unor complicatii ale rinitei alergice?Astept raspunsul dumneavoastra!Va multumesc!
0
05-01-2010, ora 07:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sangerarea este de la fragilitatea vaselor..
ajuta Vit C in doze mari.. sau Tarosin 2 la 8 ore
si Vit A uleioasa in nas.
2. pentru starea de alergie a organizmului.. citeste tot ce gasesti despre intoxicarea organizmului cu radicaliliberi si toxine.
citeste tot despre dezintoxicarea organizmului.
modifica regimul alimentar , faci cure de dezintoxicare si o sa scapi de alergii !
0
05-01-2010, ora 08:38
Claudia87
Nu este medic/terapeut
Claudia87
Va multumesc mult de tot!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •