Rinita alergica

26-04-2011
andrei.gabrieladaniela
Nu este medic/terapeut
andrei.gabrieladaniela
Ma confrunt cu o rinita alergica de aprox. 1 an.Ma trezesc peste noapte cu nasul infundat si Whizing(o respiratie mai greoaie).In cursul zilei aceste simptome aproape ca nu exista.Medicul ORL-ist mi-a recomandat Singulair(10 mg.) si la nevoie un antihistaminic seara.Nu pot sa spun ca simptomele s-au ameliorat in decursul acestui an.Dimineata, la trezire tusesc pret de 1 ora aproximativ, dupa care simptomele dispar.Ce imi recomandati?
4 comentarii
0
26-04-2011, ora 22:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
va recomand sa cititi si alte postari aici pe forum.
Starea alergica vine din interior.. trebuie schimbat modul de alimentatie si de viata...
numai dupa aceats tratamentele locale dau rezultat eficient
0
26-04-2011, ora 22:45
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
HRISTOS A INVIAT! d-le doctor,

ma bucur ca,
ii mai sfatuiti sa citeasca si alte postari, raspunsuri competente ale dvs. si ale altor medici...
f.putin citesc, mai usor e sa pui intrebarea ?!?

O seara buna!
0
28-04-2011, ora 21:54
andrei.gabrieladaniela
Nu este medic/terapeut
andrei.gabrieladaniela
Buna seara!Am citit tot ce a fost pe acest forum, insa nu am intalnit o situatie asemanatoare.As dori sa stiu daca pot sa folosesc Colargol(Medicul ORL-ist mi-a vorbit si despre o rinita vasomotorie care s-ar Rezolva printr-o reducere a cornetelor nazale);si cum se pune diagnosticul diferential intre rinita alergica si astmul alergic?
0
28-04-2011, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da puteti folosi colargol
2, da se practica reducerea cornetelor in volum si la rinita vazomotorie si la rinita alergica
3... Nimic mai simplu
rinita alergica e in nas.. cu pusee de stranut, rinoree apoasa
astmul este la bronhii cu senzatie de sufocare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •