rinita alergica

08-09-2013
corinasf
Nu este medic/terapeut
corinasf
Buna seara.Am32 de ani si am fost diagnosticata in urma cu 10 ani cu rinita alergica.(o alergie la planta ambrozie, care se manifesta doar in lunile august septembrie, atunci cand planta infloreste), in restul anului neavand nici o problema.am facut tratament de desensiblizare inurma cu 5 ani..dar fara nici un efect.antihistaminicele nu-si mai fac nici un efect, nu mai pot controla alergia.
In timpul zilei stranut, ma manaca ochii, nasul gatul, imi curge apa din nas.Seara incepe sa mi se infunde nasul, nu mai pot respira, doar pe gura si ma trezesc la putin timp dupa ce adorm, cu senzatie de gat uscat si usturimi in gat.In momentul cand ma ridic din pat incep sa stranut, incep sa-mi curga ochii, nasul si calvarul reincepe...
Ce e de facut?
Multumesc
3 comentarii
0
08-09-2013, ora 09:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru probleme orl... se pit cauteriza cornetele si micsora in volum... ca sa respiri pe nas
din punct de vedere general
se evita multe alimente care sunt alergene, eurile, condimentele, colorantii, se fac cure de detoxifiere ca organizmul sa elimine toxinele si alergenii din organism... asa o sa treci mai usor pesre aceasta perioada
0
08-09-2013, ora 14:06
corinasf
Nu este medic/terapeut
corinasf
multumesc pt raspunsul prompt!in halatiile sunt indicate ?vit A uleioasa e indicata pt uscaciunea nasului?
multumesc
0
08-09-2013, ora 16:48
Dobre Alexandru Cristian
Nu este medic/terapeut
Dobre Alexandru Cristian
Buna Ziua!! Am lucrat acum cateva saptamani cu vata de sticla.datorita careia cred ca am facut o alergie.De atunci am tot timpu nasul infundat, am fost la farmacie si mi sa recomandat Claritine si un spray nazal Afrin..dar nu ma ajuta decat cateva ore dupa care mi se infunda iar! Imi puteti spune ce sa fac? Multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •