Rinita Alergica sau de alt tip?

29-08-2012
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
Buna ziua! Ma numesc Dragos, sunt din Iasi si am 30 de ani. Acum un an m-am operat de deviatie de sept si in cadrul aceleeasi operatii mi s-a facut si o modificare a cornetelor cu radiofrecventa din cauza ca aveam o rinita indusa medicamentos( asta din cauza ca am folosit picaturi nazale in exxces vreo 3 luni fara sa ma opresc.)Problema e ca la un an de la operatie am cate o nara infundata mai mereu, ma supara seara la culcare cat si in timpul zilei. Am momente cand ma trezesc din somn cu senzatie de sufocare si e foarte neplacut. Uneori am senzatie de ameteala in timpul zilei ( probabil tot de la lipsa de aer) si cum incep sa respir pe gura ameteala imi trece.M-am lasat si de fumat. Ce pot face sa scap de aceste nari infundate?? ( cand una cand cealalta). Am cumva o rinita alergica ?? ( chiar daca am fost operat la cornete?? ) Am auzit de o solutie Colargol. Aceasta nu da dependenta?? SI nu imi dauneaza mucoasei nazale daca am fost operat???Se poate sa dai in astm din cauza acestor nari infundate? multumesc anticipat.
2 comentarii
0
29-08-2012, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o rinita vazomotorie
Colargolul ajuta
daca mai sunt probleme o sa faci un drum pana la pascani si vedem despre ce este vorba
0
29-08-2012, ora 14:54
addonys_2007
Nu este medic/terapeut
addonys_2007
Chiar ma gandeam sa vin la Pascani pentru ca nu e departe de iasi ( mai ales ca m-am saturat sa merg pe aici pe la noi la iasi la medici care nu prea ma ajuta ). Va multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •