Rinita alergica vechime 5 ani

30-08-2018
Vlaicu alina
Nu este medic/terapeut
Vlaicu alina
Bună ziua, prima data când am descoperit ca am rinita alergica a fost acum 5 ani după un vărsat de vânt. Am avut un episod f urat ( îngrijitor), asociat și cu o sinuzita. Am urmat un tratament pe baza de sprayuri, infiltratii, antibiotice, aerius. Apoi continuat o lunga perioada cu un tratament naturist. Am aflat ca sunt însărcinată și am oprit și acest tratament. După aprox 2 ani de la întreruperea oricărui tratament au început simptomele sa reapăra. Și acum m-am pricopsit cu o tuse pana la vomă ( în special seara). Am fost la pneumolog și nu am nimic la plămâni. Apoi într-o seara nu am maifacut fata ( ketotifenu nu ma mai ajutat) și am ajuns la urgenta cu o criza de tuse f urata. Acolo doamna dr mi-a dat un tratament alcătuit din : 1 cp ketotifen seara, spray flonase ( max 5 zile), 1 cp singular, și 1 cp tussin timp de o sap. Cat timp am luat tratamentul s-a simțit o ameliorare. Apoi tusea a revenit ( este o tuse productiva - secreția este asemănătoare cu cea din nas în crizele mele de rinita ( transparenta cu bule de aer)). Acum iau tamalis 1 pe zi de aprox 1 sap dar tusea este și nu s-a ameliorat. Ce ma sfătuiți sa iau ptr aceasta tuse? Mulțumesc!
1 comentarii
0
16-05-2019, ora 21:48
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Hristos a Înviat! Încercați Koflet sirop în combinație cu Septilin comprimate. Ca alternativă Ultracod, un antitusiv pe bază de codeină. Vă rog să-mi scrieți dacă tusea s-a ameliorat sau care a fost evoluția simptomatologiei sub tratament. O seară binecuvântată!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •