Rinita atrofica stafilococ auriu meticilino-rezistent

07-02-2012
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna ziua!
Am mare nevoie de ajutor! De aproximativ un an am probleme cu nasul...In august anul trecut am mers la medicul de familie, care mi-a recomandat un exudat nazal. Ca sa fiu mai sigura, am facut analiza in doua laboratoare diferite in acelasi timp. Rezultatele unui laborator au evidentiat stafilococ auriu meticilino rezistent, celalalt meticilino-sensibil (insotit de o antibiograma). Medicul de familie a ales totusi sa ia de bun rezultatul mai favorabil, asa ca timp de jumatate de am am facut toate tratamentele posibile cu fiecare din antibioticele mentionate pe antibiograma. Vreau sa va spun ca nici cu unul din ele nu a trecut, ba dimpotriva, problemele s-au agravat...
Am ajuns in situatia in care nasul mi-e distrus in totalitate...Am rani adanci, sangerande si foarte dureroase, dureri extraordinare de cap si de nas, chiar si de zona maxilara...am ajuns in starea in care nu mai suport.
Asta m-a determinat sa merg iarasi la medicul de familie si sa iau o trimitere la orl. Zis si facut...ieri am fost la sectia orl la un medic profesor...zic eu (dupa recomandari)foarte bun. Am ramas totusi un pic dezamagita.
am inceput prin a-i spune despre stafilococ(plus faptul ca este meticilino-rezistent...si tot ce mai era de zis), la care dansul imi zice: Ei, toi il avem, stai linistita si fa spalaturi nazale cu apa cu sare...La care eu zic ca nu cred ca voi putea, pentru ca ranile sunt deschise...Ma rog...Intr-un final, dupa mai multe insistente, mi s-a uitat in nas...Si ce a vazut???Mucoasa era ferfenita, pe alocuri distrusa in totalitate, pana la os, narile largite etc...Zice: Mda, ai rinita atrofica. Si imi da o reteta cu doua preparate, unul solutie, cu care mi-a zis sa curat nasul, iar celalalt este un unguent. Farmacista a ramas oarecum surprinsa de solutia aceea indicata intranazal...
Aceasta contine: iod metaloid, iodura de potasiu si glicerina.
Dumneavoastra ce parere aveti???. Vreau sa va spun ca am dureri cumplite atunci cand o aplic (si aceste dureri ma tin vreo jumatate de ora).
Unguentul contine: rezorcina, efedrina, lanolina, vaselina si mentol.

Asta este tot ce mi-a recomandat sa fac...Si sincer, nu sunt foarte convinsa ca va avea sorti de izbanda, mai ales ca se trateaza efectul (rinita) si nu cauza (stafilococul).
Odata ce cultura de stafilococ este tot acolo...nu cred ca va ajuta prea mult tratamentul acesta.
Mi s-ar fi parut mai logic ca, mai intai sa se indeparteze cumva cultura de stafilococ auriu...

Astep sfatul dumneavoastra, multumindu-va anticipat din suflet.
16 comentarii
0
07-02-2012, ora 12:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ati facu o mare gresala chear de la inceput ca ati acceptat tratament pentru probleme ORL.. de la medicul de familie
2 faptul ca va.ti axat pe acest stafilococ.. la fel.. nu va ajuta cu nimic
intradevar este prezent la 99% din persoane, dar se activeaza si este agresiv numia la persoanele cu dereglari mari de metabolism si cu imunitatea generala si locala scazuta
3 tratamentul cu acele soluti este corect pentru rinita atrofica.. dar cred ca mai e navoie si de alt tratament gene ral si local
4. cititi tot ce gasiti despre OZENA
5 local.. tre sa faceti inhalatii cu ceai de musetel + 4-5 pic de ulie volatil de eucalipt + busuioc..
cu acelas ceai sa faceti spalaturi nazale..dupa care se aplica acele medicamente
general.. tre sa renuntati la tot ce este acru, acidulat, fructe citrice
ceaiuri de maces, ginseng, tei, menta.. in cantitati mari.. pana la vinedecarea mucoasei nazale
vit A si E in drajeuri.. cate 2 pe zi 2 saptamani lunar
0
07-02-2012, ora 15:37
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Va multumesc din suflet pentru raspunsul dvs atat de rapid si pentru toate indicatiile.
Sa vad daca am inteles bine.
Voi face inhalatii cu ceaiul de musetel (plus uleiul volatil si busuioc)
Cu acelasi ceai voi face spalaturi, dupa care imi dau cu acea solutie indicata de medic, si cu unguentul.
Voi renunta la produsele indicate de dvs
Voi lua vitamina a si e capsule.
voi bea cat mai multe ceaiuri din cele indicate de dvs.
Probabil voi lua ceva si pentru cresterea imunitatii...
Toate astea le voi face timp de doua saptamani, cand oricum trebuie sa merg iarasi la medicul orl-ist.

Va multumesc inca odata pt tot ajutorul
0
08-02-2012, ora 06:44
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna ziua!
Domnule doctor, se pare ca am iarasi nevoie de indrumarea dvs.
De ieri am inceput sa am probleme si cu gatul si urechile. Acum, dimineata, m-am trezit si mai rau. Ma dor urechile (cel mai tare cea stanga) iar gatul mi-e rosu si inflamat. Imi curge nasul mai tare, ceea ce face destul de incomod tratamentul pentru rinita. Am facut inca cateva rani la nas, care ustura de imi vine sa ma urc pe pereti atunci cand dau cu solutia.
Ce ma sfatuiti sa fac? Ce sa iau?

Va multumesc din suflet
0
08-02-2012, ora 07:08
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Simptomele acestea au aparut in seara zilei in care am fost la consultatie. Asa ca, a doua zi NU am mai mers la spital din nou, ci am luat medicamentele pe care le iau de obicei cand fac otita si racesc in gat, adica am luat ospen, coldrex max grip, picaturi auriculare ciplox si propolisC.
Acum stiu ca nu e corect sa le iau fara recomandare, si daca-i spun dnu-lui dr. o sa ma certe, dar chiar nu pot merge zilnic la spital...
Ce ma ingrijoreaza e ca, desi am luat 2 zile, nu se vede nici un efect...
In plus, pentru ca-mi curge nasul, crema aceea probabil ca se indeparteaza...Iar usturimile de nas de la solutie sunt groaznice.
Solutia aceea cu iod, iodura si glicerina poate cumva provoca arsuri, pentru ca mi-au mai aparut ceva rani la nas???

Daca iau medicatia de care v-am zis, mai pot lua vitamina a si e? Sau interactioneza cu ele???

Astept raspunsul dvs, multumindu-va din suflet
0
08-02-2012, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum cred ca sa suprapus o viroza..care tratata sau NU.. tot in 5-7 zile se vindeca
credca trebuie sa intrerupi acele solutii care ustura.. pana la vindecarea virozei
numia inhalatii si spalturi nazale se pot face, gargara multa si tratamentul care lai luat deobicei
vit A si e se pot lua
0
08-02-2012, ora 09:27
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Va multumesc din suflet, domnule dr!
0
19-02-2012, ora 08:21
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna ziua din nou, d-le dr.
Revin dupa un tratament de 2 saptamani. In tot acest timp am facut exact cum mi s-a indicat tratamentul pentru rinita, atat solutia cat si unguentul. Deasemeni, 10 zile am facut si inhalatii si spalaturi, si am luat 14 zile si vitamina a si e.
Dupa cum v-am spus, am avut probleme si cu gatul si urechile, luand in acest sens, ospen, coldrex si picaturi ciplox (pe langa astea am mai supt si propolis c, iar de vreo cateva zile am luat decasept si fac badijonaj cu albastru de metilen).

In privinta rinitei - nu s-a vindecat, simt doar o ameliorare a durerilor (asta am simtit-o la fiecare tratament facut, dar durerile au revenit dupa incetarea tratamentului). Pe durata tratamentului, am vazut ca unele cruste se eliminau cand curatam cu betisrul cu vata(tin sa specific ca nu sunt cruste de mucus, ci un fel de pielita mai groasa - culturi de stafilococ de culoare alb galbuie), dar se formau imediat iarasi pe acelasi loc. Cand acestea se inlaturau, dedesubt ramanea o portiune fara mucoasa (foarte dura, cred ca os).si sangeram. In concluzie sunt exact in acelasi stadiu, simtind doar un pic de ameliorare a durerilor(probabil datorita unguentului cu efedrina).

In privinta gatului si a urechilor - am facut 12 zile tratament cu ospen, coldrex, ciplox si pastile de supt, inhalatii cu ceai de musetel si busuioc, ceaiuri multe..
Durerile de urechi s-au mai ameliorat, acum am o senzatie de urechi un pic infundate, simtind o jena...(am senzatia ca am o secretie inauntru)...
Gatul parca s-a mai desumflat, dar tot rosu si iritat este...
A, si mao e ceva, foarte sacaitor si destul de enervant...Imi vine mereu o secretie in gat (din partea de sus, cred ca din nas ori nu stiu de unde...si-mi vine tot timpul sa o trag...). Nu prea stiu cum sa explic...Sper sa va dati seama despre ce e vorba.

Deasemeni, deasupra amigdalelor sunt niste orificii, sau nu stiu ce-s alea...Ei, cea din stanga este mai inflamata la margini si mai albicioasa iar portiunea din preajma este foarte rosie.

Acum am terminat tratamentele iar situatia este cum v-am zis...

Si, colac peste pupaza...acum vreo saptamana am inceput sa am dureri in zona stomacului, dar nu chiar pe mijloc ci usor spre dreapta, si in spate, tot spre dreapta. Am zis ca poate mi-am starnit ficatul cu ceva, asa ca am facut un ecograf, dar mi s-a spus ca e bine. Atunci cand am fost la medicul internist, nu aveam decat durerile acelea dincand in cand si senzatia de apasare pe stomac si piept, atat de tare de simteam ca nu pot respira cum trebuie.
In concluzie, medicul internist a zis ca sunt perfect sanatoasa, ca la ecograf nu s-a vazut nimic, ca durerile in spate sunt de la viroza etc...Am facut si ceva analize la care vsh a iesit marit, dar medicul nu a luat in seama acest aspect.

Dupa 2 zile de la toate astea simptomele s-au mai agravat, in sensul ca pe langa durerile acelea, au mai aparut si senzatii de greata si un fel de arsuri parca...in zona stomacului, plus un reflux gastric si senzatia de acru in gura.
M-am gandit ca o fi de la stomac, asa ca acum 4 zile am cerut ceva de la farmacie si mi-au dat GAVISCON, dar nu prea am simtit vreo ameliorare, asa ca am mers din nou la farmacie si mi s-a dat OMERAN.
De doua zile iau omeran si unele simptome s-au mai ameliorat (refluxul), dar to mai am din cand in cand senzatia de greata si uneori durere in zona stomacului, dar usor spre dreapta (cumva spre coasta, spre ficat, nu stiu cum sa va zic). Aceasta durere am simtit-o si la consultul medicului, cand m-a palpat, dar nu a stiut ce sa-mi zica.sau cu sa o explice...

Stiu ca probabil este vorba de mai multe afectiuni suprapuse, dar habar n-am incotro sa o mai apuc...

Maine dimineata merg iarasi la medicul orl-ist, ca mi-a zis sa revin dupa tratament...
As vrea totusi si parerea dumneavoastra vis-a-vis de toate problemele pe care vi le-am spus...

Va multumesc din suflet!
0
19-02-2012, ora 10:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este oproblema gastrica... care afecteaza indirect si refacerea mucosei nazale prin proasta asimilare a nutrientilor
zic sa va internati la gastrologie pentru investigatii si trata ment
sa va schimbati regimul alimentar
0
23-02-2012, ora 08:41
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna dimineata, dle dr.
Dupa cum v-am spus, luni am fost din nou la un consult orl. Am avut parte de o situatie foarte neplacuta cu dl dr, dar trec peste asta. Intr-un final m-a mai consultat inca o d-na dr. din aceeasi sectie. A zis ca am adevarate cratere in nas si nici gand sa ma mai dau cu solutia aceea indicata de dl dr (care am inteles ca se numeste lugol si care mi-a afectat si mai rau tesuturile). In concluzie dansa mi-a indicat sa folosesc pentru curatare si igiena spray cu apa de mare, de doua ori pe zi sa folosesc un unguent pe care mi l-am preparat in farmacie( cu oxacilina, vitamina a si nu mai stiu ce, ca nu inteleg ce scrie). A adaugat oxacilina, tinand cont de faptul ca am acel stafilococ auriu.Mi-a spus ca mai pot folosi si vitamina a, aplicatii locale. Pe langa asta mi-a mai spus sa iau glubifer si vitamina c.
De cand am inceput acest tratament mi s-au mai ameliorat durerile, crustele se elimina mai usor...per ansamblu situatia s-a mai ameliorat.

Va spusesem ca am probleme si cu gatul si urechile...Dupa cele aproape 2 saptamani de tratament cu ospen, ciplox, coldrex si alte pastile de supt, luni situatia era mai ameliorata, dar tot ma mai ustura gatul si ma mai durea putin urechea. La consult s-au uitat in gat si urechi, dar nu mi s-a recomandat sa fac ceva in mod special si nici sa mai iau ospen.
Ce sa zic??? Am respectat sfatul, dar de ieri situatia in nas si gat s-a mai agravat, in sensul ca mi-s infundate urechile si ma jeneaza tare, iar gatul ma ustura si-l simt foarte iritat. Am incercat sa ma uit singura si am vazzut ca e foarte rosu, si inflamat mai ales in partea stanga...Vreau sa va zic ca ma doare si ma ustura tare ci canalul sdintre nas si gat (nu stiu cum sa-i zic, undeva in spatele nasului, spre gat). Am si secretii abundente si dimineata am scuipat si niste bobite urat mirositoare din gat.

Am mai luat de ieri niste paracetamol, propolisC, am mai luat si miere cu propolis, ieri la amiaza am supt un faringosept iar aseara m-am dat cu albastru de metilen si am supt un decasept...Dar e rau in continuare.
Nu stiu ce as putea lua, pentru ca la controlul de alaltaieri de la interne mi s-a spus ca am si o gastroduodenita (pe langa o colecistopatie cronica litiazica si pe langa niste pietricele mici la rinichi) si nu as vrea sa-mi afecteze si mai mult afectiunea...

Ma gandesc sa iau niste augmentin sa scap odata, dar nu stiu daca nu afecteaza stomacul...sau daca nu interactioneaza mai ales cu medicamentele pentru stomac (omeran, 40 mg/zi si sucralfatum, de 3 ori pe zi)Mai astept maine si rezultatul de la testul helicobacter...

Sfatuiti-ma, va rog, ca habar nu am ce sa ma mai fac...
Va multumesc din suflet
0
23-02-2012, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
. nu luati augmentin si alte tratamente fara consult la gastrologie
0
24-02-2012, ora 17:28
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna seara!
Va multumesc pentru sfaturi.
Am fost la medicul de familie, mi-a dat reteta si am intrebat si medicul la care fusesem lainterne...
Incep din aceasta seara tratamentul cu augmentin, euresspal, erdomed (plus un sirop de tuse si alte pastilute de supt). Intre timp am inceput si sa tusesc (tuse plina) si sa am dureri in piept si usturimi si pe gat in jos (asta pe langa urechile infundate si uneori dureroase si pe langa gatul inflamat, iritat si rosu).
Ce Ce parere aveti de tratamentul acesta? e ok?
A, bineinteles ca pe langa acestea mai iau si tratamentu pentru stomac, beau multe ceaiuri, mananc sanatos...etc
Cu nasul e mai bine, rinita s-a mai ameliorat. Poate scap si de stafilococul asta auriu (desi tratamentul e doar local cu oxaciliana. poate daca era oral era mai eficient).
E destul de dificil sa tii bolile sub control atunci cand se suprapun...
Sper ca peste o saptamana (cat tine tratamentul) sa am vesti mai bune.

Daca mai aveti si alte sugestii, va rog din suflet sa mi le faceti cunoscute.

Cu respect,
Va multumesc
0
26-02-2012, ora 14:40
Dana777
Nu este medic/terapeut
Dana777
Buna ziua din nou.
As avea o intrebare.
In spatele celui de-al doilea pliu (intre care se incadreaza amigdalele), adica in spatele celui mai din fund pliu, exista o portiune care este foarte inflamata, rosie si iritata, care imi da niste dureri cumplite, mai ales la inghitire (ustura rau de tot). Mai am deasemeni un fel de usturime care duce spre ureche...
Ce este asta???
Mentionez ca sunt asa de vreo 3 saptamani si nu mai trece...chiar daca am facut toate tratamentele de care v-am zis mai sus.
Acum, dupa cum va spusesem anterior, durerea a coborat si in trahee si bronhii (ma doare in piept) si tusesc foarte tare (de 2 zile si expectorez).Dr. de familie mi-a zis ca am traheobronsita, dar inca mai am si probleme cu gatul si urechile.
M-ar interesa tare mult parerea dvs.
O zi frumoasa.
0
26-02-2012, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acel pliu este un tesut limfatic faringian Inflamat ( o faringita hipertrofica acutizata)
si se intampal numai la persoanele cu reflux gastroesofagian
aveti voie sa faceti tratament cu antibiotic si antiinflamator.. numai injectabil sau supozitoare sau in forma de clisma terapeutica
0
25-02-2014, ora 16:27
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
Buna ziua!

Dana 777, empatizez cu tine pentru suferintele pe care le induri. Intr-un fel, "compatimim impreuna", ca sa zic asa. Eu am tot un fel de rinita atrofica, dar iatrogena, adica in urma unei operatii la cornete.

Mi-a fost de mare folos PROPOILSUL: Unguent (in glicerina, parca) si exista si aerosoli. Se gaseste la APIMEDICA-APIFARM, de pe Str. C.A. Rosetti din Bucuresti. Adresa exacta si referinte mai multe gasesti pe Net. Am mers acolo la dr Ruxandra Meleghi si mi-a recomandat acest unguent, pe care il fac chiar ei, in farmacia lor: Proporinol. De asemeni, se gaseste si sub forma lichida, amestecat cu vaselina si cu lanolina - Propoheliant, precum si solutie pt. aerosoli. Se poate cumparav si aparat de aerosoli, sa faci acasa. Pe mine m-a ajutat nesperat de mult numai Unguentul, dar am de gand sa fac, totusi, si aerosoli cu propolis, caci intra mai bine si mai repede in mucoasa.

Sunt bune si BEPANTHENUL, care are dexpanthenol, adica Pro-Vitamina B5, care reface tesutul.

Iar pt. hidratare: Ulei de SUSAN sau de ARGAN.

Tot la apimedica este un doctor - Nabil Khokhaba, sau asa ceva -, care prepara alifii pe baza de propolis si de extracte din plante, inclusiv pt. rinite.

Daca la tine cauza e o infectie, ai nevoie si de antibiotice, eventual si topice (de aplicat local), dar numai cu prescriptia medicului. Dar se poate sa fie si o cauza endocrina, o tiroidita sau boli autoimune, in general, ba chiar si o infectie cu Helicobacter Pylori. Acestea pot agrava starea.

Incearca sa ajungi la APIMEDICA - APIFARM!

In ultima instanta, stiu ca se pot face si operatii de ingustare a lumenului narilor, sau chiar de deviere a canalului lacrimal in meatul mijlociu, sau ceva de genul asta, ca sa ajute la umidifierea mucoasei, in caz de uscaciune totala.

Insa repet: pe toata lumea care are asemenea probleme si care a aflat de propolis a ajutat acest produs apicol, care e cicatrizant, reface tesutul, ajuta la imbunatatirea activitatii cililor nazali si la olfactie, precum si redreseaza circulatia sangvina si limfatica la nivelul mucoasei si al pielii.

Multa sanatate!
0
25-02-2014, ora 21:57
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Dana 777. Nici la alchimisti n-am auzit folosindu-se atatea substante chimice. Nu stiu daca ti-a mai ramas ceva din tabelul lui Mendeleev. Din experienta mea de viata stiu ca cei mai inteligenti oameni evita problemele nu le rezolva. Daca totusi trebuiesc rezolvate se umbla in primul rand la cauzele acestora si se elimina. Pompierii sting incendiile aruncand cu apa la baza focului nu in flacari. Ce inseamna pentru tine mananc sanatos...etc. Iarta-mi limbajul dur. Inchipuiesteti o incapere cu balegar unde cresc, se simt nemaipomenit de bine si misuna ramele. Arunci o mana de var pentru a le omora, sau o mana de clor sau acid sau orice altceva, crezi ca vei scapa de ele? Schimba balegarul cu pamant si nu vor mai avea un teren fertil unde sa le priasca. E mai greu, munca mai multa dar cred ca e cel mai sigur tratament. Iarta-ma inca odata!
0
16-03-2014, ora 07:20
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Dana 777. In ziarul financiarul de ieri 15.03.2014, ramas neschimbat si azi 16, este un articol foarte interesant, , Alimentele care nu produc mucus, ,.Cititi-l, va rog. Numele persoanelor scrise cu galben sunt butoane, cuprid clipuri si scrieri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O combinație de probiotice ar putea preveni sindromul șocului toxic
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •