rinita cr

19-01-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Ce parere aveti ca medic ORL, despre tratamentul cu IRS 19 spray nasal si capsio in rinita?
5 comentarii
0
19-01-2012, ora 10:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu IRS 19 am lucrat..
nu este sprei pentru tratament
este un vaccin ca imunizare contra catorva tulpini de microbi ( scrie in prospect la ce tulpini)
celalt nu stiu despre ce este vorba
0
19-01-2012, ora 12:04
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
V amultumesc
0
04-02-2013, ora 17:16
elisheba
Nu este medic/terapeut
elisheba
Buna ziua, am rinita hipertrofica cronica si in urma mai multor controale ORL si tratamente diverse tot am ramas cu ea si cu simptomele ei foarte neplacute: dureri de cap in zona frontala si a ochilor, uscaciunea nasului, sinusului si faringelui (desi beau ~2.5 l de apa pe zi tot timpul ma simt deshidratata).
Fac spalaturi nazale cu ser fiziologic si din cand in cand iau cate un modafen sau praf de propolis C pentru fluidificarea mucozitatilor, atunci cand nasul se infunda mai tare si durerea de cap este mai puternica. Pentru moment durerea ma mai lasa, insa nu de tot, iar uscaciunea persista indiferent de ce as face.
Am incercat si cu apa de mare, nasonex, aerius etc.
ORL-istii au fost cu pareri impartite: unul a spus ca am o deviatie de sept foarte mica, inoperabila, altul a spus ca desi deviatia este mica am fosele nazale inguste si ar trebui totusi o operatie, altii mi-au recomandat sa stau in banca mea si sa nu ma puna ispita sa imi fac operatie ca o pot pati mai rau avand in vedere marimea deviatiei.
Problema mea majora o constituie uscaciunea resmitita, si nu mai stiu ce sa fac ca sa imi hidratez mucoasa, ca sa imi dispara durerea de cap, caci sunt sigura ca au legatura una cu alta.
Va multumesc anticipat!
0
04-02-2013, ora 19:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. excesul de spalaturi nazale cu ser. fiziologic...tot poate duce la uscarea mucoasei...
se recomanda ceaiul de musetel cakd si vit a uleioasa
2 cornetele pot fi micsorate usor in volum...fara a le afecta mucoasa care acopera cornetele
3. restul senzatiilorde mucoase uscate poate fi de la un diabet zaharat sau alte probleme digestive cu o proasta absorbtie a vit. a, e...care raspund de hidratarea mucoaselor
0
07-04-2013, ora 22:24
mari46
Nu este medic/terapeut
mari46
Elisheba.
Ce ai mai facut cu nasul. Cred ca suntem o comunitate a bolnavilor de nas. Hai sa discutam si sa gasim o rezolvare a acestei nenorocite e afectiuni care ne ditruge vietile. Astept destainuiri, pareri, experiente, solutii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.