Rinita cronica

223 comentarii 1 2 34 ..... 7 8 Înainte ›
0
06-11-2010, ora 08:04
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna ziuz revin la dumneavoastra cu cateva intebari, referitor la acest balsam din 33 plante se aplica doar exterior la intrarea nazala, si la exterior la gat?spray din plante alpine cum se foloseste si de cate ori pe zi? sau dimineata si seara?aromoterapie in camera tot cu busuioc si eucalipt? va multumesc.
0
06-11-2010, ora 08:42
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
petolescu caterina am intrat pe net si nu gasesc spray nazal din plante alpine va rog sa -mi spuneti firma si cum se numeste, eu am folosit la inceput rinochort dar m-a ajutat doar pe moment, uleiurile si balzamul l-am gasit de fapt am gasit pe net firma vivasan mi lke comand acum.va multumesc mult.o zi buna.
0
06-11-2010, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si balzamul si uleiurile volatile si spreiul.. il gasiti pe saitul firmei Vivasan
scriet pe google. sprei nazal Vivasan
0
06-11-2010, ora 18:27
trety
Nu este medic/terapeut
trety
imi raspundeti si mie la intrebarile: Imi pot pierde mirosul definitiv dupa operatia de sept ?Exista riscul sa nu reuseasca ?
0
06-11-2010, ora 19:08
trety
Nu este medic/terapeut
trety
va rog frumos
0
06-11-2010, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intrebarea este Total Gresita !!!
riscul sa pierzi mirosul este daca NU faci operatia !!!
orice interventie pe sept nazal..NU atinge zona olfactiva.. unde se percepe mirosul.
0
07-11-2010, ora 08:16
trety
Nu este medic/terapeut
trety
Multumesc pt raspuns.Eu am intrebat pentru ca am vazut pe internet aceste cazuri.Acum eu nu ma pricep.deaceea am intrebat.
0
10-11-2010, ora 20:06
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna seara, am cumparat uleiurile volatile de eucalipt si busuioc, am facut inhalatii cu ele si m-am simtit foarte bine mi s-a desfundat nasul imediat si au incetat imediat stranuturile, si am dormit foarte, foarte bine.mai trebuie sa folosesc sprayul cel din 33 plante?sau balsamul din plante?si inca ceva pot sa merg la salina?este la noi o salina artificiala, va rog sa mi spuneti daca este bine sau nu, si cate zile zile sa fac inhalatii? va multumesc.
0
10-11-2010, ora 21:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatiile se fac cure de 10 ziel.
in rest se face aromoterapie i camera si balzamul tre sa.l administrati la intrarea in nas, cate putin.. de fiecare data cand iesiti din caza.., cu scop de protectie antivirala si antimicrobiana
0
11-11-2010, ora 03:20
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
multumesc pentru raspuns, o sa -mi comand si sprayul din plante dar in legatura cu salina este buna sau nu??????? va multumesc.
0
11-11-2010, ora 07:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. curele de salina.. fac bine pentru epiteliul respirator.. incepand cu nasul pana la plamani.
0
18-11-2010, ora 19:49
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna seara revin la dumneavoastra, am inceput sa fac inhalatii cu busuioc si eucalipt ma simt mai bine seara pot sa dorm linistita in camera fac aromo terapie dar dimineata tot mai incep cu stranuturile si peste zi tot mi se mai infunda nasul, cand se infunda o nara se desfunda cealalta. dupa ce termin cura de 10 zile o sa merg sa fac si salina, este prea devreme pentru o mai buna ameliorare?
0
18-11-2010, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentele naturiste vindeca treptat dar sigur si de durata.
Da poti merge la salina
0
20-11-2010, ora 10:19
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna ziua, revin la dumneavoastra cu unele intrebari, marti se fac 10zile de cand fac cura de inhalatii cu uleiuri volatile busuioc si eucalipt fac pauza, sau nu , merg in inainte , sau ce fac in continuare.Aseara am facut infuzie si m-am infundat rau de tot, cu stranuturi si nu mai puteam respira pe nas de abia spre dimineata mi-am revenit si imi curge foarte tare nasul si mi -am pus si in nas putin din uleiuri si afost rau de tot.Va rog sa -mi spuneti ce fac in continuare.Va multumesc.
0
20-11-2010, ora 10:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
uleiurile sunt Foarte concentrate.. si nu se administreaza local decat foarte diluate.
si pentru inhalatii trebuiau folosite 2-3 pic.. NU mai mult
daca in cateva zile nu este rezultat.. tre sa intrerupi tratamentul cu uleiuri..
0
20-11-2010, ora 11:20
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
deci in concluzie sa nu mai folosesc uleiurile? ma intorc inapoi la pastile antihistaminice?d-ul de la care am comandat uleiurile cred ca era un basarabean sau moldovean de la, , , vivasan mi - a spus la 1 litru de apa 5 picaturi si sa pun in nas amestecat busuioc si eucalipt ulei de masline, ce nu am facut bine ?si ce fac daca nici sprayul nazal din plante alpine nu o sa -mi faca bine? va rog sa ma ajutati ce pot sa mai incerc? va multumesc.
0
20-11-2010, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dilutia de 5 pic la 1 litru e OK. pentru inhalatii ( dar faci o pauza de 7-10 zile)
dilutia cu ulei de masline.. poti sa nu o foloseti acum
folosete NUmai Spreiul din plante.
si poti lua seara la culcare 1 tab.de aerius..
0
25-11-2010, ora 20:10
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna seara, revin la dumneavoastra daca ma puteti ajuta din nou, imi curge foarte tare nasul in special seara si mi se usuca foarte tare mucoasa efectiv ma irita pe nas si apoi incep stranuturile, mi -ati recomandat sa folosesc sprayul din plante pe care nu am putut sa-l comand si seara cate o tableta de aerius, in loc de aerius am luat flonidan dar vad ca nu ma mai ajuta deloc, , , nu inteleg ce m-a iritat atat de tare sau ce ma deranjeaza de-mi curge nasul atat de tare, , se poate de la uleiuri????asta vara nu am luat deloc antihistaminice, din cand in cand cate o tableta de clorferinamin care este mai slab si nu aveam asa probleme si pe toamna, am mers doar cu catinofort pentru cresterea imunitatii si nu am avut nimic.Va rog sa ma ajutati din nou.va multumesc.(mai fumez, , , , , 2 tigari seara, rar se poate si din cauza asta)
0
25-11-2010, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru asa stari cu iritatie nazala si stranuturi.. este bun Nazonex sau Avamis
0
27-11-2010, ora 08:41
petolescu ecaterina
Nu este medic/terapeut
petolescu ecaterina
buna dimineata, imi cer scuze ca va deranjez din nou, mi -ati spus sa iau nazonex sau avamys am intrat pe net si am vazut ca mai de actualitate este avamys, problema este ca eu am aceste stari de iritatie doar la serviciu, acasa am vazut ca nu este chiar asa de rau, am uitat sa va spun ca la serviciu nu este incalzire si stau cu calorifer in priza, iar noaptea cand este mai frig pun 2 calorifere in priza si atunci mi se usuca foarte tare mucoasa nazala, sa fie oare din cauza caloriferului???????? si atunci incep si stranuturile, si mai este o cauza in momentul cand iau contact cu sprayul de camera (puf) atunci stranut foarte tare, am inteles ca este bun si ulei din samburi de struguri nu stiu exact de pus in nas sau de baut?????? va multumesc, ce sa iau nazonex sau avamys? O zi buna.
0
27-11-2010, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poti sa ei avamys.
pe calorifer sa pui unh vas cu apa.. si in el 2-3 pic de ulei volatil care iti place la miros.
Uleiu; de samburi se foloseste intern.
dar can d ai senzatia de uscat sau cruste in nas.. pene 1 pic si in nas...
0
11-01-2011, ora 10:53
magda_tgv
Nu este medic/terapeut
magda_tgv
Buna ziua, revin cu cateva intrebari pt D-l doctor Flueraru.
De cateva luni aud periodic( la 2 -3 zile) pulsatii in urechea dreapta, care se repeta la interval de cateva secunde 5, 6, 7secunde si dureaza cam multe ore. Am urmarit evolutia acestora si am observat ca apar dupa ce casc, ma intind.Puteti sa-mi dati cateva sfaturi? Credeti ca sunt provocate de tensiuni musculare sau probleme vasculare?Nu am probleme cu tensiunea.Am probleme cu coloana (scolioza toracala) si prezint dureri frecvente in zona cervicala.Ce as putea sa fac pt a scapa de aceste pulsatii enervante?
0
11-01-2011, ora 13:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
seama cu Miocloniile ( tensiuni musculare)
trebuie sa tratati corect coloana cervicala..si sa vorbiti cu un medic Neurolog
0
19-01-2011, ora 13:34
vacariu rodica
Nu este medic/terapeut
vacariu rodica
Buna ziua. Sunt Rodica si am probleme cu respiratia de cand ma stiu.Permanent am o nara infundata, cand stanga, cand drerapta deci eu respir numai pe o nara. Imi curge si nasul in permanenta, un lichid ca apa si cateodata mi se lasa o greutate in jos pe nara si chiar daca suflu nasul nu isi da drumul. Cand ma asez in pat pe partea stanga se infunda nara stanga, iar daca ma invart pe dreapta se lasa in nara dreapta.Imi este foarte incomod si a devenit ca un, , tic' tot sa trag nasul. Am fost la un doctor cu ani in urma si mi-a zis ca am deviere de sept si rinita cronica si ca trebuie sa ma operez, dar eu nu m-am operat si nici tratament nu am luat. Mentionez ca sunt bolnava cu inima si iau ramipril si preductal. Ce tratament imi puteti recomanda pentru a mi se desfunda nasul? Multumesc.
1
19-01-2011, ora 13:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o radiografie SAF.. o trimiteti pe mail
varsta, inaltimea Greutatea, tensiunea arteriala..
si atunci putem vorbi despre tratamente
0
27-01-2011, ora 15:30
nicol1975
Nu este medic/terapeut
nicol1975
buna ziua! acum vreo 2 ani am racit foarte puternic in perioada iernii deorece lucram intr-un birou unde era foarte curent. in urma acestei raceli am ramas cu o durere infundata de cap in zona fruntii si cu un nas foarte infundat. mentionez ca de atunci nu mai am miros decat ffffoarte rar si ca am un miros de puroi in nas tot timpul si suflu nasul in cantitati mari si este de culoare inchisa si urat mirositoare. am fost la medic atunci si mi-a spus ca am rinita, am urmat si un tratament medicamentos care nu a avut nici un efect. de atunci nu am mai urmat nici un tratament pt rinita. toate acestea mi se intampla mai ales pe perioada iernii cand e foarte rece afara si mai ales cand sunt racita. as vrea sa stiu daca ce am este intr-adevar rinita si ce tratament pot sa iau? in speranta ca imi veti raspunde, va multumesc anticipat.
0
27-01-2011, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este vorba si de o sinuzita !!
faci o radiografie SAF si mergi cu ea la ORL
0
27-01-2011, ora 21:20
nicol1975
Nu este medic/terapeut
nicol1975
multumesc mult pentru raspuns si promtitudine. o sa merg sa fac radiografia si va tin la curent.
0
28-01-2011, ora 17:34
patron
Nu este medic/terapeut
patron
Buna ziua, in urma cu vreo 10 ani am fost diagnosticat cu rinofaringita acuta.Am urmat un tratament nu mai stiu exact cu ce.Am nasul partial infundat, si citeodat cind sint racit am secretii galbui, am avut si secretii cu singe de citeva ori.De multe ori noaptea mi se desfunda citeodata si simt ca sint pe alta lume adica respir f usor.Am si o senzatie de nod in git si o aerofagie, adica sugfhit f des.Momentan nu am fost la nici un doctor, dar as dori sami dati dv un sfat ce tratament sa iau
0
28-01-2011, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu puteti lua tratament pana nu stiti ce aveti
trebuie o radiografie SAF.. sa vedeti de unde secretiile
un consult ORL.. si unul la Gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns
223 comentarii 1 2 34 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.