RINITA CRONICA HIPERTROFICA

30-03-2018
Adrian Idita
Nu este medic/terapeut
Adrian Idita
Buna seaza,

In urma cu 1 an am primit nefericita veste ca am rinita cronica hipertrofica. Am fost la medic ORL pentru control si aveam si stafilococ auriu ( am primit tratament pentru stafilococ si ulterior am aflat ca nu mai am stafilococ )
iar pentru rinita am primit urmatorul tratament ( aerius, sinupret si biorinil spray nazal ). Am urmat tratamentul dar fara nici un rezultat ( la mine cel mai des se umfla cornetele cand dorm si din acest motiv ma trezesc foarte des cu disconfor in zona capului ). Cand folosesc biornil in jur de 3-4 h si dupa se infunda nasul dar de mentionat ca cel mai des se infuna doar o nara cea din dreapta, am si o deviatie de sept spusa tot de medicul ORL dar pana la aceasta rinita nu am fost deranjat de aceasta deviatie de sept. In concluzie vreau sa stiu daca se poate vindeca cu tratament medicamentos sau doar prin interventie chirurgicala. Si daca este grea operatia si ce costuri sunt pentru aceasta operatie plus timpul de refacere si daca exista vreun risc

Multumesc anticapat !
1 comentarii
0
30-03-2018, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 rinita hipertrofica se poate vindeca medicamentos daca se gaseste cauza care a dus la hipertrofie
poate fi un reflux gastro-esofagian care in somn, prin acidul gastric, care ajunge in rinofaringe si irita cozile de cornet
poate fi probleme de ficat si probleme de circulatie ( cornetele sunt cavernoase, cu multe vase..care se dilata la variatiii de tensiune
2 am scris pe forum despre tratamentul cu Colargol si despre interventiile cu Radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.