rinita cronica hipertrofica

09-11-2016
Valentina1969
Nu este medic/terapeut
Valentina1969
In urma unei investigatii CT, mi s-a facut urmatoarea interpretare a rezultatului:
- ingrosare de mucoasa cu aspect pseudopolipoid nivelul recesurilor alveolare ale sinusurilor maxilare (de pana la 12/8mm in plan axial de partea dreapta)
- alte ingrosari de mucoasa cu aspect predominant circumferential la nivelul celulelor etmoidale bilateral, al cornetelor nazale mai ales cele inferioare bilateral si al septului nazal
- restul sinusurilor paranazale si celulele mastoidiene bilateral: fara modificari de pneumatizate
- discreta deviatie de sept nazal avand convexitate spre dreapta
- minima hiperostoza frontala interna
Concluzii:
- minime modificari de rino-sinuzita etmoido-maxilara dreapta
- discreta deviatie de sept nazal
Daca citesc cele de mai sus as putea crede ca nu este o suferinta foarte mare, dar, in realitate sunt foarte afectata deoarece nu pot sa respir corect, am senzatia de apasare si durere in piept. Am facut toate formele de infectie posibile in luna octombrie: otita la urechea stanga, o infectie cu bacterii la urechea dreapta, apoi infectia a coborat spre plamani unde am facut o bronsita, dupa care mi s-au infectat amigdalele. Toate au fost tratate cu antibiotice, diferite pufuri. Medicul ORL mi-a spus ca am o rinita cronica hipertrofica, mi-a dat ca medicamente: aerinaze, esberitox si nasonex. Simptomele s-au ameliorat dar obosesc daca merg 200-300 m pe jos, simt ca nu pot respira normal, am senzatii de sufocare.
Va rog mult de tot sa-mi spuneti ce pot face pentru a trata problemele de sanatate pe care le am!!!!!!!!!!!!!!!

Multumesc!
Valentina
1 comentarii
0
09-11-2016, ora 21:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 prima intrebare care a aparut dupa ce am citit mesajul
cate KG aveti?, varsta, inaltimea si ce probleme digestive aveti???
2 am mai scris pe forum.. Doar persoanele cu reflux gastro-esofagian fac acele simptome care le descrieti
.. cu infectii in piept si gat, amigdalite...s.a
3 cred ca ati abordat total gresit problemele
corect se face consult la gastrologie si se trateaza tot ce intretine o hiperaciditate
se face internare la ORL si se fac interventiilenecesare ca sa aveti o respiratie buna nasala
amigdalele pot fi micsorate in volum cu Radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.