Rinita cronica hipertrofica alergica

11-07-2016
myha-ela
Nu este medic/terapeut
myha-ela
Buna seara!
Am o fetita de 2.10 luni la care de aprox 2 luni au inceput urmatoarele simptome:dureri de cap, nara stanga infundata apoi treptat si nara dreapta, somn agitat chiar episoade cu plans.Am mers la ORL unde i s-a pus diagnosticul de rinita cronica hipertofica alergica si i s-a dat tratament 10 zile cu sinupret, colargol si tamalis.Totul parea ca revine la normal, a fost bine cat a tinut tratamentul dar dupa vreo 2 zile dupa terminarea lui au reaparut simptomele, am fost si la control la 10 zile si mi s-a zis ca e bine doar ca trb sa o feresc de curent, vant...mi-e groaza cand ma gandesc ca din septembrie incepe gradinita si o sa inceapa cu viroze si ma gandesc ca o sa fie si mai rau..intrebarile mele sunt:cum treb sa procedez acum, sa administrez iarasi acelasi tratament sau sa merg iarasi la ORL poate la alt medic?se poate scapa de diagnosticul asta vreodata sau o sa-l "poarte"toata viata..?
Pentru domnul doctor FLUERARU VALERIU
3 comentarii
1
12-07-2016, ora 09:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. abordarea problemei este total gresita.
e greu de vorbit despre ceva cronic in nas... la un copil de 2 ani...
2 NU sa cautat deloc cauza problemelor
3 Cred ca cauza problemlor este in problemele tractului digestiv si alimentatia incorecta cu alimente care copilul nu le tolereaza..
si ca reactie adversa..sau intoxifica si alergizeaza organsimul..sau face reflux gastro-esofagian in somn care ajunge pana in rinofaringe.. unde produce inflamatie pe faringe si cornetele nazale
4 ca si investigatiii... cautam parazitii intestinali, vorbim cu un pediatru specilaizat in gastrologie
excludem din alimentatie..Alimentele Alergene ( gasiti pe Google)
urmariti reactiile copilului dupa masa... când se simte obosit sau are anumite simptome... inseamna ca nu tolereaza ceva din ce a mancat
5 Din punct de vedere ORL.. trebuie vazuta si de un alt medic ORL
acasa trebuie avut aparat de aerosoli si aparat salin
0
12-07-2016, ora 12:58
myha-ela
Nu este medic/terapeut
myha-ela
Multumesc mult pentru raspuns...acasa am aparat de aerosoli(ii fac cate 3 ml de respisun seara la recomandarea doamnei doct ORL care a consultat-o)...de aparat salin chiar am intrebat daca ar ajuta-o cu ceva si mi s-a raspuns ca nu ajuta cu nimic...la fel am intreb daca sa-i facem niste teste sa vedem la ce e alergica la care raspunsul a fost acelasi "nu ajuta cu nimic ca oricum chiar daca aflam la ce e alergica tratam e acelasi"...
O sa va urmez sfatul si o sa mergem la un pediatru specializat in gastrologie si la un alt medic ORL.
Inca o data va multumesc...mi-am mai "revenit"dupa ce v-am citit mesajul.
0
13-07-2016, ora 07:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Respisan.. este doar apa sarata..si nu are efect medicamentos..este doar pentru curatat nasul
in aparatul de aerosoli se pun 3 pic de ser. efedrinat + 10 pic de Prospan picaturi + 5 ml de ceai cald de musetel
dupa aeroloi.. o sa se desfunde nasul si trebuei bine aspirat cu batista bebelusului
pe nasul curat.se pune cate 1 pic de Colargol( se prepara in farmacie)
se poate face acest tratamen de 2-3 ori pe zi.3- zile
dupa 1 data pe zi...inca 5-10 zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •