rinita medicamentoasa si sarcina

04-01-2008
broasca
Nu este medic/terapeut
broasca
am 28 de ani, sex feminin, si avand in vedere ca folosesc picaturi de nas de ani buni, iar congestia nazala nu renunta sa reapara, cred ca sufar de asa numita RINITA MEDICAMENTOASA.folosesc Olynth, care contine substanta CLORHIDRAT DE XILOMETAZOLINA iar in viitorul apropiat as vrea sa concep un copil, insa nu s-au efectuat studii privind aceasta substanta in timpul sarcinii astfel ca as dori sa aflu ce pot face SA POT RENUNTA LA PICATURILE PENTRU NAS? va multumesc anticipat !
cu respect, Alina
10 comentarii
0
04-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sarcina deobicei agraveaza bolile cronice. Este cazul sa faci ceva pentru nasul tau fiindca in timpul sarcinii o sa respiri si mai rau pe nas. Cel mai indicat este Micsorarea in volum a cornetelor cu Lazer sau cu Radiofrecventa! Dar daca ai si o deviatie de sept..este indicata interventia chirurgicala.
0
06-01-2008, ora 00:00
broasca
Nu este medic/terapeut
broasca
Multumesc din suflet, Dl. FVALERIU, pentru raspunsurile dvs la ambele mele intrebari. In primul rand voi face vizite unor medici ORL respectiv dermatolog. Cel mai teama imi este de acea "alunita". Nu a suferit de-a lungul timpului nici o modificare, dar... mi-e teama sa nu se transforme in ceva "rau", avand in vedere ca este sub unul dintre sani. Fiind in prag de a intentiona sa concep un copil, ma gandesc la orice poate dauna sarcinii cat si mie. Va multumesc inca o data pentru sfaturi. Cu respect, alina
0
06-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu cred ca trebue sa.ti faci griji de alunita.
Mult succes in tot ce ti.ai propus !!!!
0
18-03-2011, ora 23:56
pink_soul_angel
Nu este medic/terapeut
pink_soul_angel
buna seara...vroiam sa va zic ca sunt insarcinata in 12 sapt...si sunt si dependenta de picaturi de nas(tix rinoxin) care contin clorhidrat de oximetazolina; si abea de curand am vazut ca scrie pe prospect ca nu sunt indicate, iar doctoritza mi le-a interzis cu desavarsire.M-ar interesa daca au afectat bebelusul si in ce fel...
0
20-03-2011, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la aceasta intrebare n.o sa.ti raspunda nimeni niciodata.
exista suficiente bariere de protectie a copilului asa ca nu tre sa te gandesti la asta.. doar ai grija de aici in colo ce medicamente folosesti.
0
02-07-2011, ora 23:07
acty_boy
Nu este medic/terapeut
acty_boy
Buna ziua
Acum o saptamana am fost foarte racit si nasul imi era infundat in permanenta. Timp de o saptamana jumatate cat am fost racit, foloseam Olynth pentru ca altfel nu puteam respira. Imi dadeam un puf in fiecare nara de vreo 6-7 ori pe zi (desi este recomandat de 3-4 ori). Odata mi-am dat in fiecare nara 3 pufuri consecutive (ceea ce nu este recomandat) pentru ca nu stiam ce sa mai fac ca sa pot respira. Abia dupa o saptamana jumatate mi-a trecut raceala si nasul infundat cu antibiotice. Apoi am citit prospectul la Olynth si am vazut ca scrie ca poate provoca chiar si atrofia mucoasei nazale daca e utilizat foarte mult (pe langa alte efecte secundare). As dori sa intreb daca m-ar putea afecta faptul ca am utilizat atat de mult Olynth si mai ales ca odata mi-am dat 3 pufuri consecutive in fiecare nara? Ar trebui sa ma alarmez in privinta faptului ca poate provoca atrofia mucoasei nazale? Faptul ca am utilizat mai mult decat este recomandat Olynth-ul, pot ramane cu urmari la nas (scaderea simtului mirosului etc.)?
Va multumesc
0
15-10-2011, ora 20:35
Aly_Seby
Nu este medic/terapeut
Aly_Seby
Buna seara! In urma cu o luna am racit, timp in care pt nas am folosit Olynth. De atunci nu m'am mai putut lasa de el..imi dau de vreo 2-3 ori pe zi, am mai alternat si cu Bixtonim, dar nu mai pot renunta la spray'urile astea. Trebuie sa le am peste tot cu mine. Am ajuns la Urgente intr'o zi cand nici Olynth'ul nu isi mai facea efectul si am fost diagnosticata cu "rinita cronica". Ca tratament mi s'a recomandat Nasonex si vitamina A uleioasa. De fiecare data cand imi dadeam cu vitamina A ma infundam mai rau si am renuntat la ea. Acum, dupa o luna de zile de Olynth in fiecare zi am ajuns la un alt control ORL si am fost diagnsticata altfel: "rinita hipertrofica" si mi'a recomandat operatie cu laser pe cornete, operatie pe care sincer nu as face'o din multe motive. Este oare dependenta de Olynth de care as putea scapa si prin alte metode? Va multumesc anticipat
0
16-10-2011, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci interventia chirurgicala
0
16-02-2012, ora 16:48
Diga
Nu este medic/terapeut
Diga
Buna ziua, mamica a fost operata de glanda tiroida si a trebuit sa mergem la ORL deoarece are probleme cu respiratia..la ORL a fost diagnosticata cu DIPLEGIE RECURENTIALA CU SPATIU GLOTIC REDUS i-a dat tratament cu hidrocortizon hemisuccinat o saptamana si a fost ok, acum a terminat tratamentul si este la fel daca face efort : in sensul ca merge putin prin camera in timp ce respira are un horcanit ciudat plus ca sforaie asa suierator, tot ciudat (si inainte de operatie sforaia), D-na dr. ORL a zis ca daca nu-i trece cu hemiscucinat ii va pune canula, iar medicul care a operat-o de tiroida a zis ca daca va trece peste aceasta perioda mai grea cu respiratul (care zice ca e din cauza corzior vocale care sunt in triunghi isoscel si ca a trebuit sa dea nervul recurent la o parte ca sa poata curata tumoarea din jur) adica intre 2 si 6 luni atunci nu va trebui sa-i puna canula. Sunt disperata nu stiu ce sa fac.mama are si deviatie de sept si respira doar pe o nara :(((((( Precizez ca deviatia de sept o are de foarte mult timp si are 64 de ani. De ce are zgomotul horcaitor cand respira???? Are nevoie de canula??? Va multumesc anticipat de raspuns!!
0
16-02-2012, ora 18:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
prin zona tiroidei trec nervii care duc catre corzile vocale si le fac mobile.
acum corzile vocale sunt pertial imobile..si spatiul este mai mic de trecere a a erului spre plamani
CEl mai corect este sa mergeti in clinica ORL.. in oras universitar.,.. unde se lucreaza cu laser..si se poate inlatura o coarda vocala.. in acest fel o sa respire pe gura mai bine, , fara sa ajunga la canula
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: