Rinita - tratament?

12-01-2012
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Buna ziua, Rinita cr acutizata poate duce la infundarea si chiar durerea urechii, mai ales pe partea narii mai infundate. Cu ce se poate trata?
7 comentarii
0
12-01-2012, ora 12:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
cu picaturi in nas
inhalatii si spalaturi nazale
aromoterapie un consult orl.. sa vada starea timpanului.. pentru a decide daca e cazul de antibiotic, antiinfmator, antihistaminic si tratament local otic
0
12-01-2012, ora 12:55
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Domnule doctor ce fel de picaturi pot folosi pentru nas si inhalatii cu ce?
0
12-01-2012, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa vada cineva nasul in interior sa stiti ce tratati
0
13-01-2012, ora 08:49
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Domnule doctor vam urmat sfatul si am mers la orl.Am facut si exudat din git si nu a iesit nimic.Dr sa uitat in ureche a vazut o gaurica in timpan urmare a unei paracenteze din copilarie (am avut otita, am fost operat)sa uitat in nas de unde coboara o dira rosiatica pina in git, nu am amigdale fiind operat, am si o deviatie de sept.Mi- a bagat in ureche printr-o pilnioara un praf rosu dintr-o capsula, cred sinerdol, fara sa imi sp sa mai revin.Mi-a spus ca o cam sa am probleme cu urechea de cite ori voi face o viroza, o raceala.Mi-a sp ca am o rinita care sa acutiza sa nu mai pun garasone in ureche asa cum imi daduse med de familie.Mi-a prescris gentamicin 2 pic de 3 ori pe zi, paracetamol si clorfeniramin.Mentionez ca am si un reflux gastric si dorm chiar pe parte dreapta.parte cu urechea cu probleme si unde se vede acea roseata de coboara din nas pina in git.Va intreb:
1.E necesar sa iau clorfeniramin daca nu e ceva alergic?Dar paracetamolul?
2.Are legatura aceste aspecte cu fatul ca eu de cite ori mi se infuna nara sau curgea bagam in nas o bucatica de vata pe care puneam 2-3 pic de ulei de eucalipt?
3.Are legatura aceasta situatie cu refluxul si faptul ca dorm pe acea parte?
4.Dupa parearea dtra si descrierea mea e corect si suficient acest tratament?Mai trebuie si altaceva luat?Sa mai pun si in ureche acel garasone?Ce alte tratamente merg in completare?
5.De ce in general urechea se infunda dupa ce ma scol dimineata din pat?ce legatura are rinita cu urechea?
6.E necesar sa pot continuu zi si noapte urehea acopirita cu vata?
0
13-01-2012, ora 10:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu e nevoie de antialergic si NU ai voie niciodata paracitamol sau alt antiinflamator pe gura( daca vrei sa vindeci gastrita).. poti folosi supozitoare sau injectabil.
2Uleiul volatil se foloseste in aromocandela sau faci inhalati cu el ( calde.. in ceai sau reci pe un servetel si mirosi.. dar nu pui pe mucoasa)
3DA.. refluxul arde mucoasa faringelui..si acel rosu este rezultatul iritatiei cu acidul gastric
nicipodata in viata nu mai folosesti bauturi acidulate, bors, muraturi, otet si fructe citrice
4daca urechea NU curge.. nu pui picaturi.. doar usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
5 cred ca trebuie sa rezolvi definitiv problemele nazale ( operat sept, rinita) deoarece ele infunda trompa lui Eustache..care trebuie sa duca aer spre urechea medie
6 Total gresit. urechea infundata cu vata creaza un mediu de incubator pentru microbi
se face cald, intuneric si umed
o ureche uscata si aerisita.. impedica dezvoltarea microbilor
0
13-01-2012, ora 12:03
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Pentru rinita merge acele picaturi cu gentamicin sau mai trebuie si alta ceva?Va multumesc pentru rabdarea si sfaturile date!
0
28-01-2012, ora 10:54
costea1
Nu este medic/terapeut
costea1
Domnule doctor imi suna mereu in minte ceea ce mi sa spus aici la orl si nu inteleg expresia, la ce sa referit spunind, , ca o cam sa am probleme cu urechea de cite ori voi face o viroza, o raceala., , la acea ureche cu timpanu paracentat din copilarie si care nu ma suparat niciodata pina acum chiar dac datorita gaurii auzeam mai putin cu ea.Va rog din suflet lamuriti-ma pe intelesul meu ce inseamna acea expresie a medicului.Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.