rinita vasomotorie

14-02-2013
dana rodica
Nu este medic/terapeut
dana rodica
Buna seara, fetita mea are 15 ani si in urma unui RMN a fost diagnosticata cu rinita vasomotorie.
A facut tratament 10 zile cu picaturi DNF, iar acum cu rhinocort.
Vreau sa va intreb daca aceasta rinita are legatura si cu durerea ochilor, deoarece am investigat o si oftalmologic si nu are nimic.
In cele 10 zile de tratament cu DNF s-a calmat durerea, acum imi spune ca o doare din nou in spatele ochilor. Clipeste mai tot timpul.

Va multumesc
10 comentarii
0
14-02-2013, ora 22:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o abordare total gresita... sa tratati o presupusa rinita confirmata imagistic.
un simplu consult orl...confirma sau ijnfirma acest diagnostic si face diferenta intre felurile de rinita
de aici si tratamentul adecvat indicat de un medic ORL...
0
15-02-2013, ora 08:12
dana rodica
Nu este medic/terapeut
dana rodica
Asa este, dar eram foarte speriata
Va rog sa imi spuneti daca si durerea de ochi are legatura cu rinita

Multumesc pentru ajutor
0
15-02-2013, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o rinita, sinusita.. poate sa duca la blocarea canalului lacrimal care duce la lacrimarea ochilor, conjunctivita..
dar NU da dureri oculare
durerile d eochi pot fi de la glaucom si alte probleme care se depisteaza dupa investigatii la Oftalmologie
0
19-02-2013, ora 19:40
dana rodica
Nu este medic/terapeut
dana rodica
Buna seara,
Va deranjez din nou.
Fetita mea a racit din nou manifestandu-se astfel: durere in gat, cap si foarte infundata.
Sunt speriata deoarece are acea rinita si este foarte infundata in nas. Ii curg mucozitati urate din nas.
Vreau sa va intreb daca ii mai pot pune picaturi cu DNF in afara de rhinocortul care si l da in nas pana pe 27 februarie.
In ultimul a facut amigdalite foarte des, trebuiesc scoase ca sa scapam si de ASLO? Sunt foarte speriata este clasa a IX a si in ultima perioada a lipsit foarte mult.

Va multumesc din suflet pentru ajutor.
Cu consideratie,
Dana
1
20-02-2013, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ati fost la ORL ?
care este diagnosticul ed la orl.. pentru nas si amigdale?
numia un medic ORL..dupa ce vede nasul si gatul.. o sa va spuna ce trebuie operat si ce se poae tratata
degeaba sunteti speriata.. NU ajuta cu nimic copilul
faceti pasii corecti..si o sa ajutati copilul cu adevarat
0
12-03-2013, ora 10:51
Simonettt_gy
Nu este medic/terapeut
Simonettt_gy
Buna ziua!

De aproximativ 1 an am probleme cu nasul, a incepul in primavara anul trecut prin mancarimi ale nasului, stranut care s-au accentuat din ce in ce mai mult si a apoi a intervenit si infundarea nasului. Am mers la alergolog mi-a facut testul cutanat si a spus ca nu sunt alergica, am mers apoi la ORL-ist am facut radiografie de sinusuri si testare din sange a alergenior si a reiesit ca nu sunt alergica insa am o sinuzita maxilara.
Am urmat tratament cu antibiotic aerius, si nasonex + bronho vaxom insa dupa finalizarea tratamentului simptomele au reaparut. In sensul ca s-a tratat sinuzita, nu mai am nasul atat de infundat incat sa fiu nevoita sa respir pe gura insa am ramas cu problemele mele din trecut.
Dimineata cand ma trezesc stranut de 7-8 ori la rand, imi curge nasul nu mai am gust uneori, miros, uneori am o presiune a nasului foarte puternica, mancarimi"ale nasului; episoadele astea repeta de cateva ori pe zi.
Orl-stul m-a diagnosticat cu rinita vasomotorie si mi-a recomandat cauterizare a cornetelor. Prin aceasta procedura o sa reusesc sa scap de problema mea, este recomandabil sa apelez la tratamentul asta chirurgical?
Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu un sfat.
O zi frumoasa
0
12-03-2013, ora 21:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
depinde de metoda chirurgicala
daca este o reducere a cornetelr cu radiofrecventa..., Da poti sa faci.
o interventie clasica, cu foarfeca...nu recomand
in rest trebuie sa vezi la ce factori externi reactioneaza nasul / florile de camera, deodorante', covoare., animale domestice
, la penele din perna, plapuma..s.a
deasemenea am mai scris pe forum ca colorantii artificiali, condimentele la plic si toate produsele ce contin asa ceva ducla o intoxicare a organismuluk cu reactii ciudate de aparare
stranutul...este o reactie de aparare...
ce ai incercat din tratamentele locale, inhalatii, aerosoli, salina, aromoterapie, spalaturi nazale ?:-).?
0
14-03-2013, ora 21:54
Simonettt_gy
Nu este medic/terapeut
Simonettt_gy
am incercat inhalatii cu sare de mare, si spalaturi nazale, insa nu am observat o ameliorare. Reactiile acestea apar de regula cand simt aer rece, sau curent, cand este miros puternic atunci intervine stranutul, insa nasul il am infundat mai tot timpul si imi curge mai mereu daca nu iau nasonex si aerius.
Multumesc pentru raspuns, am sa ma interesez care este procedura de cauterizare.
O seara buna!
0
26-06-2014, ora 21:31
Simonettt_gy
Nu este medic/terapeut
Simonettt_gy
Buna seara!

Sufar de rinita de aproape 2 ani.Se manifesta cu stranuturi(cele mai multe dimineata) imi curge nasul, ma doare capul, nas infundat. Simt ca o inflamatie in nas care imi provoaca stranut de la orice: de la curenti de aer, pieptanat, mirosuri puternice etc.
Am facut cauterizare de cornete prin radiofrecventa insa nu am simtit nicio ameliorare a sanatatii, am facut radiografie de sinusuri, CT la sinusuri si nu apare nimic in neregula.
Am facut teste cutanate, analize de sange insa nu apare ca sunt alergica.
Nu stiu ce sa mai fac.
Doresc ca in viitorul apropiat sa am un copil insa nu stiu daca este recomandat si daca se poate lua tratament in timpul sarcinii.
De aprox 2 ani ma tratez cu nasonex si aerius
In cazul unei sarcini ce medicamente se pot lua, sau ce pot sa fac sa scap de problema care o am.

Multumesc
0
29-06-2014, ora 03:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca tratamentele locale NU dau efect... cauza este la distanta
am scis mult pe forum la rinite aergice sau alergii
ca, Cauza alergiilor este la nivelul tractului digestv, intestinelor si cauz aeste Intoleranta alimentara la anumite produse
excluzi pe rand Toate actatele..apoi Toate fainoasele si vezi care este cauza
investighezi tractul digestiv si pentru paraziti intestinaii
faci cure de durata de detoxifiere si curatarea a intestinelor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.