Rinita vasomotorie - tratament

23-05-2011
Nausia
Nu este medic/terapeut
Nausia
am fost diagnosticata cu rinita vasomotorie dar nu mi s-a dat nici un tratament !!
simtome: jena nazala, infundarea nasului alternativa si des, jena pe gat, senzatia de uscaciune a cailor nazale, sforait.
ce tratament as putea lua ?
11 comentarii
0
23-05-2011, ora 11:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facuta micsorarea cornetelor in volum cu radiofrecventa
0
23-05-2011, ora 11:52
Nausia
Nu este medic/terapeut
Nausia
Multumesc pt raspuns.
imi puteti spune mai mult despre acest tip de tratament ? nu cunosc nimic despre el.
se poate face si acasa ?
0
23-05-2011, ora 17:57
raluca14
Nu este medic/terapeut
raluca14
am fost diagnosticata cu rinita cronica si mi s-a prescris un tratament cu apa de mare si un preparat facut la farmacie dar care nu au dat nici un rezultat.Am mai folosit si olynth si ser efedrinat dar degeaba.Mi se infunda narile alternativ si de 1 luna si jumatate nu mai stiu ce sa mai cumpar si ce sa fac ca sa mi revin.Am si deviatie de sept si nu stiu daca asta e cauza infundarii nasului.In speranta ca o sa ma ajutati va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
0
23-05-2011, ora 22:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un consult ORL.. o sa lamureasca daca trebuiei sa operezi si septul..sau este suficient sa rezolvi problema cu cornetele nazale.
Reducerea in volum cu Radiofrecventa ar fi o solutie chirurgicala moderna.
0
06-06-2012, ora 14:07
eu_alexa
Nu este medic/terapeut
eu_alexa
Am fost diagnosticata cu rinita vasomotorie si mi s-a recomandat un tratament de 2 luni cu Nasonex 2puf-uri/ nara/ zi.
Iau deja tratamentul de 3 saptamani. Nu mai stranut aproape deloc, insa continuu sa am secretii nazale, uneori abundente. E normal? Ar trebui completat tratamentul cu ceva? Medicul mi-a spus ca nu am nevoie si de spalaturi cu apa de mare, din moment ce nu am nicio alergie.

Daca are importanta, istoricul este urmartorul: cam din anul 2009 am suferit de dureri de cap, nas infundat sau secretii nazale si stranuturi, urechi iritate. Medicul de familie m-a diagnosticata cu sinuzita (sinuzita cronica) si rinofaringita. M-am tratat cu antibiotice si Rinocort Aqua. Simptomele (mai putin durerile de cap) au continuat sa creasca in intensitate, narile obturate aproape complet (cel putin asta era senzatia).
In octombrie 2011 am fost la spitalul ORL. Dupa discutii si analize (inclusiv camera introdusa in fosele nazale - nu mai stiu cum se cheama examinarea), mi s-a spus ca nu am sinuzita ci am deviatie de sept si rinita cronica. Am facut operatie de indreptare a septului si reductia de cornet. Dupa tratamentul post operator cu rinofug, apa de mare, vitamina A, simptomele de stranut si secretii nazale au reaparut. (Si urechile inflamate, daca asta are relevanta). Am fost la o clinica privata si am facut testele cutanate de alergie. Toate au iesit negative. Am mai facut o serie de analize, inclusiv TSH, IgE.. Toate au iesit bune.
Medicul alergolog mi-a recomandat un tratament de 3 saptamani cu Clarinase, Avamys si apa de mare.L-am urmat, inlocuind Clarinasele cu Paracetamol sinus, din cauza reactiilor adverse (la sfatul medicului de familie). Dupa cele 3 saptamani, simptomele au reaparut.
Asfel, la 6 luni de la operatie, am ajuns la medicul care m-a operat, care a conchis ca rinita nu este alergica, ci vasomotorie. Si mi-a dat tratamentul mentionat mai sus.
Probabil trebuie sa adaug ca merg foarte des cu motocicleta si am stau, zilnic, in aer conditionat.

Va multumesc pentru atentie si pentru sfaturi.
o zi buna,
0
07-06-2012, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facut un examen amanuntit la gastrologie
problemele intestinale pot duce la diverse probleme la distanta.. inclusiv hipersecretii nazale
2 cititi pe net despre produse alimentare producatoare de MUCUS si excludeti aceste alimente
0
07-06-2012, ora 11:29
eu_alexa
Nu este medic/terapeut
eu_alexa
1. am fost testata doar pentru helicobacter pilori, rezultat negativ. o sa imi fac o programare la gastroenterologie.
2. asta nu mi-a trecut prin cap si nici nu mi-a sugerat nimeni pana acum. voi cauta.

Va multumesc foarte, foarte mult. Imi dati o sansa sa nu-mi pierd mintile.
Sa aveti o zi excelenta, va doresc.
0
20-07-2012, ora 12:08
cristinalungu
Nu este medic/terapeut
cristinalungu
Buna ziua,

Bunica mea, in varsta de 82 de ani a fost diagnosticata cu rinita vasomotorie. Acum cativa ani a avut o infectie la nivelul sinusurilor si i-au fost largite canalele, deoarece s-au introdus tampoane absorbante, pentru a se elimina infectia. In prezent are o flegma vascoasa in gat, care banuieste ca se scurge de la sinusuri, care doar pe timpul noptii o deranjeaza foarte tare, in sensul ca are mereu tendinta de a tusi pentru a o elimina, fara succes insa. Ajunge in felul acesta sa tuseasca toata noaptea, si nu reuseste sa se mai odihneasca si are si dureri in piept de la atata tusit. Dac doarme la unghi de 45 de grade, situatia e o idee mai buna, dar inca deranjanta.

Tratamentul recomandat a inclus un spray nazal Nasorex, a carui eficienta nu s-a obsevat, si pastile printre care: Aerius si inca doua pe care nu le-a putut descifra de pe reteta. In urma tratamentului nu s-a vazut nici o imbunatatire a situatei.

Puteti sa recomandati o alta cale de tratament, sau poate ce alte investigatii ar putea face pentru a se solutiona problema?

Va multumesc anticipat.
0
22-07-2012, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
procurati un aparat de aerosoli.. si faceti cateva sedinte pe zi cu fioole ACC
faceti minim 2 litri de ceai cald pe zi ( pulmonar.. expectorant..s.a ce gasiti la plafar )
0
25-07-2012, ora 11:29
cristinalungu
Nu este medic/terapeut
cristinalungu
Bunica mea are deja achizitionat un aparat de aerosoli. Puteti preciza daca aerosolii trebuiesc facuti pe nas sau pe gura?
0
24-01-2022, ora 01:21
Vpd
Nu este medic/terapeut
Vpd
Buna. Aproape tot timpul simt flegma in gat si am nasul infundat. Recent am fost la 2 medici ORL. Am primit un tratament cu Dymysta care a ameliorat simptomele de nas infundat, insa dupa oprirea tratamentului simtomele au reaparut. Alt medic imi recomanda cauterizarea cornetelor. Nu stranut si nu am secretii nazale. In somn se infunda cand o nara, cand cealalta, depinde pe ce parte a corpului stau. Am facut si un CT la sinusuri si am pansinuzita cronica, ma gandesc ca tot din cauza nasului infundat. Aici unul din medici a zis clar punctie, celalalt ca nu are rost punctie pt. ca nu am secretii ci doar o ingrosare a mucoasei, sau ceva de genu. Daca folosesc de ex. Biorinil, nasul se desfunda imd. De cand umblu sa rezolv aceasta problema, m-am ales si cu ceva pete albe pe limba care de aproape 1 an nu vor sa treaca, aici suspectez Dymista, dar nu sigur. Pentru aceasta problema, tot la indicatia medicului ORL am luat Medrol timp de o luna si ceva timp in care s-au redus foarte mult dar nu de tot. Acum nu mai iau medrol si se pare ca iar se maresc.
Va multumesc anticipat pentru eventualul raspuns la cele doua probleme ale mele!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.