rinofaringita?

23-03-2010
mariana.mihai_91
Nu este medic/terapeut
mariana.mihai_91
Buna seara!mama mea are o problema la care nu a gasit inca o solutie.a fost la orl si i s-a spus ca are rinofaringita.a facut tratament dar fara nici un rezultat.a facut toate analizele si i-au iesit bune.ceea ce are ea se manifesta prin:limba alba, senzatia de fierbinteala in toata gura si de nod in gat.pur si simplu simte ca ii arde toata gura.uneori limba se si coltoreaza.a facut si exudat faringian si nu i-a iesit nimic.ea are 40 de ani si este la menopauza de vreo 8 ani.i s-a spus ca are o lipsa de calciu.de asimilat il asimileaza, dar il pierde pe sistem nervos.se poate manifesta si in acest fel spasmofilia?nu stie ce sa mai faca.a fost peste tot si a facut tot felul de tratamente, dar fara nici un rezultat.daca imi puteti spune, ce e de facut?multumesc frumos
5 comentarii
0
24-03-2010, ora 11:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este nevoie de o investigatie a tractului digestiv.. Ecografie, tranzit baritat
acolo poate fi problema !!!
0
24-03-2010, ora 12:26
chucky1884
Nu este medic/terapeut
chucky1884
buna ziua, am 26 ani si de sambata am inceput sa fac febra am gatul umflat si cred ca e o amigdalita umflata, cum a fost sambata si nu era treaba asa serioasa mam dus la farmacie si mia dat aia ospamox 1000 sa iau la 8 ore.dar astazi este miercuri si nimic tot umflat imi este gatul tot la fel ma simt..si precizez ca fac febra in fiecare seara am lua paracetamol..si mia mai trecut..acum ma dor si ghenunchii si muschii de la picioare nu stiu ce sa mai fac oare nu a fost bun antibioticul sau de ce nu imi trece deloc?sunt ametit nici nu pot sa mananc nam pofta de mancare am dureri de cap..noaptea nu pot sa dorm deloc..cred ca e vb de o insomnie ceva si stare fff proasta ce ar trebui sa fac? si ca sa ma mai invelesc putin am vazut forumul raspunsurile care le dati si abia acum observ ca sunt din pascani la fel ca si mine.
0
24-03-2010, ora 13:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tre sa ajungi la Cab la ORL.
0
15-06-2011, ora 23:54
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Buna seara dle doctor! Am fost la medicul de familie fiindca ma durea in gat cand inghiteam si mi a dat diagnosticul de rinofaringita. Mi a dat tratament cu Nurofen 3 pe zi- 5 zile, tantum verde si un antibiotic tot 5 zile. Dansa mi a zis ceva de Cexil la cabinet, si la farmacie mi s a zis ca pe reteta scrie CLARITROMICINUM 500. Nu mai inteleg care trebuie sa l iau a gresit cumva dansa? multumesc mult.
0
16-06-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca ai gresit acceptand tratament pentru probleme de GAT.. de la medicul de familie
Problemele de gat, amigdale se trateaza corect la ORL.
rinofaringita poate fi virala..siu nu se trateaza cu antibiotic
desemenea Rinofaringita poate fi de la un Reflux gastroesofagian.. si nu e voie Nurofen.. fiindca irita si mai mult mucoasa gastrica.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.