Rinofaringita acuta

13-11-2017
payne
Nu este medic/terapeut
payne
Buna seara, am 21 de ani si in urma cu mai bine de o luna am racit.Ce e mai rau a trecut in 2-3 zile, dupa am ramas doar cu nas infundat si flegma in gat.Nimic rau, doar enervant ca trebuia sa car multe pachete de servetele dupa mine.Dupa o saptamana sau doua, nu mai stiu sigur, au trecut toate simptomele, dar inca am ramas cu gatul sensibil, o mica mancarime, putin ragusit si o sensibilitate generala a gatului, gen cand mergeam afara si luam o gura de aer rece, simteam ca imi afecta in mod negativ gatul si tuseam destul de des.Mi s-a dat cefalexin, impreuna cu linex si alte pastile de digestie/anti-alergice etc si am luat tratament pentru aproximativ 7-10 zile.Mi-a mai trecut tusea, dar am observat ca am ramas totusi cu sensibilitatea asta in gat.Dupa terminarea tratamentului, nu mai avem nici un simptom al racelii, in afara de rosu in gat.Aveam o mica durere in gat, care se amplfica cand veneam de afara, dar nimic serios.Am fost la 2 medici care mi-au zis ca am rosu in gat si mi-au dat pastile de supt.Dupa inca aproape o saptamana, am inceput sa ma uit in gat singur si sa vad ca gatul e din ce in ce mai rosu pe zi ce trece, dar ciudat, durerea nu e mai rea, defapt durerea e atat de mica ca nici nu o prea simt.Ce simt in schimb, e o oarecare descoperire a gatului, ca si cum nu e protejat sau oarecum slabit.Daca mananc ceva iute sau daca respir aer rece simt mult mai amplificat durerea, dar daca stau in casa nu simt mai nimic.Am fost si la ORL azi si parea putin ingrijorat de culoarea puternica a rosului in gat(congestie puternica) si m-a diagnostic cu rino faringita acuta, pt care mi-a dat mai multe pastile de luat.Mie mi-e frica sa nu fie ceva grav.Fiindca durerea este aproape inexistenta, nu pot sa imi dau seama daca a coborat si mai jos sau daca este numai sus, doctorul nu s-a uitat mai jos in gat, dar s-a uitat in nas, urechi si in gura si faringe.Dupa m-a intrebat daca ma doare in diferite zone ale gatului, dar nu am durere, dar asta nu inseamna neaparat ca nu am rosu si mai jos.Credeti ca e vreun motiv de ingrijorare?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: