Rinoplastie!Cer sfaturi, pareri

22-02-2010
calinescualex
Nu este medic/terapeut
calinescualex
Salut! Ma numesc Alexandru, am 19 ani si din scoala generala(clasa a 3a-a 4a) am avut un accident(o piedica pusa de un coleg) in care am cazut cu fata de asfalt.La varsta respectiva nu prea dadea semne sa am ceva dar de pe la 12-13 ani am inceput sa fiu complexat din cauza nasului meu care este cocosat.Acum as vrea sa ma operez pt corectia nasului meu...ma simt lipsit de incredere si parca nu am vlaga in mine...nu stiu cum sa explic..in fine...m-am interesat de cativa chirurgi cum ar fi Dr.Morad Iancu si Dr.Valcu Marek...si ce am vazut pe forumu aceasta Dr.Daniel Popescu...nu stiu nivelul lor de specializare in acest domeniu...cer sfaturi de la persoane care au facut aceasta operatie sau poate chiar de la doctori chirurgi :D...din toti doctorii mentionati mai sus doar la Dr.Daniel am vazut persoane cu pozele postate pe site si care mi-au placut si rezultatele postoperatorii.Daca poate cineva sa-mi recomande si doctori chirurgi buni...eu sunt din Bucuresti.Si inca ceva...din cate am inteles dr.Valcu Marek a operat si la emisiunea "Frumusete pe muchie de cutit"...dar din ce am vazut pe siteul dansului nu mi se pare ca face o treaba asa de buna...parerea mea...:-??..., iar celalalt dr.Morad nu stiu nimic:D...astept raspunsuri :D
112 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
24-02-2010, ora 13:36
CriMcQ
Nu este medic/terapeut
CriMcQ
Pot sa iti spun doar ca am ajuns la clinica Dr. Morad Iancu in urma recomandarii unei prietene care a facut un tratament de marire a buzelor la dumnealui. De curand am fost la consultatie si am constatat ca personalul este foarte amabil si referitor la Dr Iancu am apreciat profesionalismul cu care mi-a raspuns la intrebarile medico-estetice. Eu am o programare saptamana viitoare la dansul pt liposuctie fara operatie cu canule la nivelul soldurilor, apreciez la el ca are tehnici noi in Romania la care este necesara numai anestezia locala. De rinoplastie nu stiu ce informatii sa-ti ofer, dar din punctul meu de vedere iti recomand cu caldura sa te programezi la clinica dansului, si oricum, stiu ca la el consultatiile sunt gratuite. Multa bafta!
0
24-02-2010, ora 14:39
calinescualex
Nu este medic/terapeut
calinescualex
Aha...multumesc pt comment, dar m-am mai documentat de pe net si am obserrvat ca domnul dr.Daniel Popescu este foarte priceput in operatii de rinoplastie...si cred ca as opta pt dansul :D...majoritatea persoanelor il recomanda ca fiind foarte bun:-??
0
24-02-2010, ora 20:42
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Buna! Eu am un si o luna de la rinoplastia facuta la dl dr. Daniel Popescu. Este un doctor deosebit atat profesional cat si ca persoana. O sa vezi ca a raspuns la multe intrebari pe acest forum (printre care si la ale mele) unele legate chiar de rinoplastie. Este mai tanar decat majoritatea dr de la noi si probabil de aceea comunica mai deschis cu pacientii.
La mine nasul era aproape distrus dupa un accident si inca doua interventii. Acum nasul meu arata bine (mai bine decat inainte de accident :))) si respir normal. Dl dr este intradevar un foarte bun profesionist pe chirurgia nasului si personal ti-l recomand fara ezitare. M-a chinuit infinit mai putin ca dr dinainte, adica nu am avut dureri la toata fata si am stat cu mese in nari doar o noapte. Nu mi s-a mai umflat fata iar vanatai au fost doar vreo 2 saptamani. Am purtat o atela 10 zile pe nas si am avut o cusatura la baza dar care acum nu se mai vede deloc. Regret doar ca nu am mai putut sa trec pe la dansul pentru control asa cum i-am promis. Sper sa trec luna viitoare :)
0
25-02-2010, ora 14:34
calinescualex
Nu este medic/terapeut
calinescualex
aha...dar ce accident ai avut ?:D...mie mi s-a pus o piedica si m-am lipit cu fata de asfalt(la propriu)...aveam nasul dezastru...dar nu se strambase...da vad ca in timp ce m-am maturizat s-a facut urat :|...si ma complexeaza :(
0
25-02-2010, ora 20:54
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
La piscina, m-am lovit cu nasul de scara cand ieseam dupa o saritura.sange, urlete etc :))) M-au dus atunci la dr mi-a bagat nist tampoane, dupa cateva luni m-am dus sa-mi repare deviatia de sept care nu prea s-a reparat. La mai multe luni dupa asta aveam probleme cu respiratia si nasul era usor deviat. Alta operatie la orl si tot prost rezultatul.
Dr Popescu mi-a refacut practic tot septul si mi-a mai pus niste grefe la varf ca sa stea drept si ridicat asa cum trebuia.
0
05-03-2010, ora 17:47
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
asi avea si eu o intrebare pt dr daniel popescu, am vazut ca aveti niste nasucuri ff reusite, asi vrea sa imi fac si eu o operatie de rinoplastie, eu traiesc in italia, dar in aprilie vreau sa vin acasa, mai mult de 2 saptamani nu pot sa stau si asi vrea sa stiu daca vin la un control, pot sa imi fac analizele la dumneavoastra si daca in maxim 2 zile pot intra deja in operatie si de cate ori e necesar pe urma sa mai vin la control si cam cat m-ar costa?multumesc anticipar
0
05-03-2010, ora 22:18
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Buna! Eu cand m-am operat mi-am facut analizele chiar in aceiasi clinica cu o zi inaintea operatiei. La 5 zile dupa rinoplastie m-am dus sa-mi scoata firele si dupa inca 5 mi-a scos si atela. dupa asta nu am mai putut sa trec nici eu pe la control la dansul caci nu locuiesc in Bucuresti.
Altfel cred ca ar trebui sa-i scrii direct dansului sa-ti dea toate detaliile
0
06-03-2010, ora 18:07
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
multumesc frumos kaali, vreau doar sa stiu daca ai avut dureri si cam cat te-a costat toata operatia cu analize si control.multumesc anticipat
0
06-03-2010, ora 19:00
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Cu placere :) am dat 1700 euro si in rest nu am mai platit nimic. A fost f dragut dl dr pentru ca pentru nasuri operate de 2 ori ar fi trebuit sa platesc mai mult, dar mi-a luat tariful minim. Nu m-a durut absolut nimic desi am avut vanatai sub ochi cateva zile. Ciudat, nu? Primele dati la operatii am avut ceva dureri si mult mai umflata fata.
0
06-03-2010, ora 19:10
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
numai 1700 de euro, super tare, ca pe sit-ul lui scrie ca e 2000 euro, si iti place noul tau nas, este asa cum l-ai vrut tu, in ce periada(luna)te-ai operat?
0
07-03-2010, ora 09:46
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Poate s-au mai schimbat preturile. Eu am fost operata in ianuarie chiar la inceputul anului trecut. Imi place f mult cum arata nasul meu acum, mai ales ca l-am avut spart si operat la orl de 2 ori. Daca ai nevoie doar de rino estetica, chiar nu ai de ce sa-ti faci pb. Mult succes la operat!!
0
07-03-2010, ora 15:24
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
merci frumos kaali, sper sa il gasesc in tara ca am intele ca mai pleaca, ca eu asi vrea sa ma consulte si sa ma opereze a 2 zi, k nu prea am timp altfel.
0
07-03-2010, ora 22:41
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
i-am pus cateva intrebari si nu a intarziat sa imi raspunda, imi place ca e f subiectiv si la obiect, sper sa fii facut o alegere buna.am auzit numai pareri bune de el, oricum va multumesc pt sprijinul acordat.
0
10-03-2010, ora 20:12
ryna22
Nu este medic/terapeut
ryna22
Buna as vrea si eu sa-mi fac o rinocorectie la dl doctor Daniel Popescu si as vrea sa intreb pe cei care si-au facut operatia daca a fost nevoie sa stea cineva cu ei peste noapte la clinica. a 2 a zi am inteles ca te lasa sa pleci acasa. este nevoie sa vina cineva sa te ia sau poti pleca singura? si cind se face primul control dupa operatie?
va multumesc frumos
0
11-03-2010, ora 09:56
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Buna! Nu este nevoie sa ramana cineva cu tine pt ca este tot timpul o asistenta aproape si-ti aduce tot ce ai nevoie. Sunt f dragute! Te intraba chiar si ce mancare preferi, iti aduce apa si-ti face medicamentele care trebuie. In plus patul are o tele comanda si poti sa- ti schimbi pozitia ca sa te uiti la tv sau sa dormi cum vrei.
Pe mine a venit mama sa ma ia cu masina. Nu cred ca e bine sa pleci singura dar daca stai in Bucuresti cred ca poti sa-ti chemi un taxi. Primul control la mine a fost dupa 5 zile.
0
12-03-2010, ora 10:11
ryna22
Nu este medic/terapeut
ryna22
Multumesc ptr raspuns :x am fost deja la el la consultatie si a fost foarte dragut si profesionist dar eram tare emotionata si uitasem sa-l intreb chestiile alea :)))
0
13-03-2010, ora 19:19
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
kaali te-a durut ceva dupa operatie, ti-a dat sa iei vre-un medicament, ti-a spus ca nu tre sa iei medicamente inainte de operatie macar cu 2 saptamani.dupa cat timp ti s-a vindecat nasul, si ti-au trecut vanataile?
0
13-03-2010, ora 19:21
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
pe 7 april am operatie si imi e atat de frica...sper sa iasa totul bine...multumesc anticipat
0
13-03-2010, ora 21:27
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Buna laura, Nu am avut niciun fel de dureri dar am avut ceva vanatai vreo 2-3 saptamani pana s-au dus de tot. Stiu ca nu trebuie sa iei aspirina inainte ca numai coaguleza sangele bine si te invinetesti mai rau. Oricum nu luam medicamente inainte - doar spray nazal. Dupa operatie mi-a scris reteta sa iau un calmant daca ma doare, dar nu a fost cazul.
Nu-ti fie frica de operatie sau de anestezie. E super ok acolo. Noaptea am dormit putin si m-am plimbat prin clinica si am mai vorbit cu asistenta. Doar ca trebuie sa respiri pe gura pana dimineata. Cateva zile daca ma aplecam in fata simteam o durere ca o presiune la frunte dar nu era ceva grav si s-a dus repede.
Mult succes :)
0
13-03-2010, ora 21:32
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
merci frumos kaali, dar daca imi iau pe cineva sa stea cu mine in clinica, crezi ca ma lasa, cat a durat operatia si la cat timp te-ai trezit dupa ce ti-a administrat anestezicul?
0
13-03-2010, ora 21:46
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Numai stiu exact. Am intrat la 11 dim la operatie si am sunat-o pe mama pe la 2 30 dar intre timp ma trezisem de tot. Asa ca totul cred ca a durat cam 2-2, 30 ore. Trebuie sa-l intrebi cred daca vrei sa stea cineva cu tine. La mine au venit sora-mea cu prietenul ei in vizita, dar sincer deabia asteptam sa plece ca sa ma mai culc putin ;)
0
13-03-2010, ora 21:53
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
:) am pus si o poza facuta cam de la 3 dupa operatie.
0
13-03-2010, ora 22:04
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
...3 luni :)
0
14-03-2010, ora 10:20
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
f frumos nasul, sa il stapanesti sanatoasa :), poti sa pui si o poza prima de operatie, daca ai si daca vrei bineinteles.eu seara mai mult asi vrea sa stea cineva cu mine, sa nu ma plictisesc, ca poate ziua o sa fiu inca sub influienta anestezicului si o sa am tendita sa dorm intruna.cred.iti da vre un calmant inainte de ati face anestezicul?
0
14-03-2010, ora 11:26
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Neata! aici e dupa a 2 operatie la orl inainte de dr Popescu.
0
14-03-2010, ora 14:54
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
da era uratzel :D, e fffffff frumos acum, incomparabil, uff abia astept si eu sa scap de el :), multumesc frumos kaali esti f amabila
0
14-03-2010, ora 16:04
kaali
Nu este medic/terapeut
kaali
Cu placere! Am sters poza veche ca imi aduce amintiri neplacute.
Sa-mi scrii cum a decurs operatia. Iti tin pumnii pe 7 !!!
0
14-03-2010, ora 16:26
ryna22
Nu este medic/terapeut
ryna22
kaali e super nasucul tau!!!! de abia astept si eu.

laura v25 mult succes si recuperare usoara. eu ma voi opera dupa tine, asa ca te rog sa ne spui cum a fost sa-mi dai si mie curaj.
0
14-03-2010, ora 22:39
laura_v25
Nu este medic/terapeut
laura_v25
merci kaali si ryna am sa iti spun va tin la curent cu toate.imi e o frica.mai e putin si scap, abia astept sa treaca 7 aprilie.
0
15-03-2010, ora 00:04
mares_mrc
Nu este medic/terapeut
mares_mrc
Buna Kaali, am inteles ca ti-ai facut operatie la dr Daniel Popescu. poti sa imi areti si mie cum arata nasul tau inainte si dupa operatie?
Iti multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
112 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Epistaxis (sangerari nazale) - primul ajutor
  • Complicațiile rinoplastiei
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •