rinosinuzita acuta

04-04-2011
corina83
Nu este medic/terapeut
corina83
Buna ziua,

Vineri 01.04.2011 am fost la doctor la ORL.Ma durea capul, in gat pe partea dreapta si stiam ca am o rinita de vreo 6 ani, tratata medicamentos din cand in cand. Mi s-a facut radiografie si am fost diagonsticata cu:

Opacifiere usoara/medie a sinusurilor frontale/maxilare si usoara ingrosoare a sinusului maxilar stang si Hipertrofie a cornetelor nazale.

Mi s-a dat timp de 7 zile: ciprinol 500mg la 12 ore, bioparox 2 pufuri/3 ori pe zi gura, 2 pufuri/2 ori pe zi nas, paracetamol sinus la 12 ore.

Azi suntem pe 04.04.2011 si nu simt mari imbuntatiri. Sa iau antibioticul la 6 ore? Vineri pe 08.04.2011 tb sa merg din nou la control. E bun aparatul cu aerosoli de la farmacie? E cazul de operatie la mine si daca da, cum se face?

Multumesc.
3 comentarii
0
04-04-2011, ora 11:57
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Este bun aparatul de aerosoli, daca este folosit corect si cu preparate adecvate. Mult mai mult ar ajuta o salina de tip mecanica, deoarece aceasta agravare presupun ca este datorita primaverii (rinita alergica). Si inhalatiile si aerosolii salini se fac paralel cu tratamentul de la doctor.
0
04-04-2011, ora 12:28
corina83
Nu este medic/terapeut
corina83
Multumesc de raspuns.
Sa inteleg ca diagnosticul nu e asa de grav pe cat credeam?
0
04-04-2011, ora 16:08
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Grav nu este, insa sinusurile provoaca dureri neplacute, care de obicei, nu trec cu pastile. Necesita incalzire locala si eliberarea acestora. Este un diagnostic dobandit in timp si se trateaza la fel - muuuuuuuuuuuult. Netratata, sinuzita are tendinte sa dea de stire in toamna si sa nu se lasa uitata pana in primavara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: