rinosinuzita etmoidala / angina eritematoasa / laringita acuta ?

27-08-2017
bogdanlm
Nu este medic/terapeut
bogdanlm
Buna ziua,

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat in ceea ce priveste afectiunea pe care o am de ceva vreme.

M-am prezentat la consult in urma cu aprox 2 luni cu senzatia de ceva care ramane in gat chiar si dupa ce inghit.
Initial am fost diagnosticat cu reflux laringo-faringian, dar s-a dovedit ulterior ca nu este vorba despre asa ceva (cel putin asa mi-a spus al 3-lea medic la care am ajuns pentru consultatie, mai ales dupa ce i-am aratat pozele cu secretia pe care o am in gat).

Ulterior (dupa ce am aratat medicului ORL pozele) mi-a pus diagnosticul de rinosinuzita etmoidala pentru care am primit urmatorul tratament pe 7 zile:
- Ciprofloxacin 500mg 2/zi
- Parasinus 3/zi
- Humer 3/zi
Din pacate, la finalul tratamentului, nicio schimbare, simptomele au ramas.

Dupa 3-4 zile de cand am terminat tratamentul de mai sus, vazand ca afectiunea a ramas, din proprie initiativa am mers sa fac un exudat faringian din secretia care curge din spatele nasului pe gat in jos si care ma face sa inghit foarte des (o sa va trimit si Dvs pozele sa vedeti exact cum arata)
Rezultatul exudatului a fost: streptococ beta hemolitic grup C

Cu acest rezultat am mers la un alt medic ORL deoarece primul medic era in concediu.
Dupa consult si fibroscopie faringo-laringiana, medicul mi-a spus ca nu am nici sinuzita ci angina eritematoasa / laringita acuta / faringita cronica / amigdalita cronica si am primit urmatorul tratament pentru 7 zile:
- klacid 250mg 2/zi
- flamexin 20mg 1/zi
- omez 20mg 2/zi
- diflucan 150 mg, doza unica in ziua 1 si 7 a tratamentului
- protectis masticabil 2/zi

In acest moment am trecut de jumatatea acestui tratament si acea secretie care curge din spatele nasului spre gat s-a mai diminuat putin, dar inca exista si ma face sa inghit mereu in incercarea de a o inghiti complet, dar inca ramane.

Dupa toate acestea am impresia ca diagnosticele primite pana acum nu ar fi corecte si prin urmare tratamentele nu au dat rezultate si afectiunea persista.

As avea urmatoarele nelamuriri:
- de unde curge (cine o genereaza) acea secretie galbuie din spatele nasului si care ajunge in gat?
- posibil sa am alte afectiuni, chlamydia, gonoree, ceva prin transmitere sexuala? (de curand am cunoscut o fata si ma gandesc si la aceasta varianta)
- ce investigatii as mai putea face pentru a determina corect cauza problemei? analizele la sange ar ajuta? (pana acum nu mi s-au cerut)
- cum as putea sa trimit pozele despre care am vorbit mai sus?

Va multumesc mult!
1 comentarii
0
31-08-2017, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pozele pe fvaleriu pe hotmail punc com
pana atunci
1 citste despre alimentele producatoare de MUCUS si vezi cu care gresesti din ele, e excluzi
2 citesti despre ce am mai scris pe forum despre Refluxul gastro-esofagian
el este de vina..direct..sau inflamatia gastro-intestinala.. poate indirrect sa afecteze mucoasele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.