Risc de malformatie genetica la dublu test

08-02-2012
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Buna seara!
Sunt insarcinata in 13 saptamani si in urma dublului test mi-a iesit risc mediu de malformatie genetica. Initial dr meu mi-a spus ca am isc de varsta (am 25 de ani) si mi-a spus sa fac saptamana viitoare si triplu test si vedem ce iese si acolo, iar apoi sa vedem ce este e facut.
Acum imi spune ca nu prea mai este relevant triplu test, ca sa fac direct amniocenteza.
Acum sunt terminata din toate punctele de vedere! Nu stiu ce sa fac, amniocenteza din ce am observat are pareri si pro si contra, imi este si fica de interventia in sine, am vazut ca este si exagerat de costisitoare iar adunat la cat au constat pana acum toate analizele... este prea MULT. Dar in acelasi timp sanatatea copilului meu este cea mai importanta si am facut toate analizele care mi le a recomandat dr tocmai ca sa fiu sigura ca o sa am un copil sanatos.
Ce sa fac?
Va multumesc!
19 comentarii
0
09-02-2012, ora 18:46
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
In cadru Sp Cl Filantropia Bucuresti exista un departament de medicina materno fetala. Mergeti acolo pentru o a 2-a opinie si eventual daca medicii de acolo considera ca aveti indicatie pentru asa ceva sau va recomanda asta atunci puteti eventual sa faceti amniocenteza acolo (fiind spital de stat preturile sunt oricum mult mai mici).
0
10-02-2012, ora 20:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nici dublul test nu este relevant ; acesta are o valoare statistica, predictiva, orientativa, nu diagnostica. Si doar pe rezultatele dublului test nu se poate recomanda amniocenteza daca din aceste rezultate nu rezulta valori clare de risc. La tine free beta HCH, PAPP-A, lungimea embrionului, translucenta nucala, sunt in limite normale, iar riscul pentru sdr Down este sub valoarea cutoff..Iar risc de varsta la 25 de ani nu exista.Singurul risc legat de sarcina si evolutia sa este legat de uterul dublu.Eu sunt de parere ca prea cu usurinta s-a recomandat amniocenteza ; mergi si la alt ginecolog cu experienta si sa nu accepti amniocenteza decat daca sunt date clare care sa o solicite.Nu mai fi stresata si nu te mai gandi, stai linistita caci totul va fi bine.
0
11-02-2012, ora 20:26
deeapop86
Nu este medic/terapeut
deeapop86
Va multumesc mult pt raspuns.
Am uitat sa mai adaug ca in urma consultarii mai multor doctori si a mai multor ecografii a rezultat ca nu am uter dublu.
Sper ca totul sa fie bine pt ca-mi doresc foarte mult acest copil si evident imi doresc sa fie sanatos.
O seara buna!
0
09-03-2012, ora 11:03
diana903
Nu este medic/terapeut
diana903
Buna ziua! Sunt insarcinata in 16 saptamani, la 12 saptamani mi-am facut dublutestul care a iesit 1:400.Dna doctor mi-a spus ca e un risc.Sunt ingrijorata, cat de grav e? Am 20 de ani.
0
17-03-2012, ora 19:24
Anida1968
Nu este medic/terapeut
Anida1968
Buna seara! Sunt insarcinata in 17 saptamani si 5 zile, acum 2 sapt am facut dublu test iar rezultatele sunt urmatoarele:
Free B HCG 6, 64ng/ml - 0, 18 MoM corectat
PAPP-A 0, 24 mlU/ml -- 0, 08 MoM corectat
CRL 64 mm
Translucenta nucala 2, 00 mm 1, 22 MoM
Os nazal prezent 1, 6 mm
Vasta mamei la prelevrare 43 ani si 4 luni
Riscuri la data prelevrarii probei:
- Risc Tr.21+NT - 1:52 - deasupra valorii Cutoff
- Dublu test 1:50 - deasupra valorii Cutoff
- Risc de varsta 1:31
- Risc Tr. 13/18+ NT - deasupra valorii Cutoff

Mentionez ca ieri am efectuat amniocenteza.dar pana voi afla rezultatul sunt nelinistita.
Rugamintea mea este daca se poate sa-mi interpretati aceste rezultate.
Va multumesc
0
17-03-2012, ora 21:05
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
In primul rand nu stiu cine v-a recomandat sa faceti dublu test la peste 15 saptamani. Oricum, doar amniocenteza va putea sa va lamureasca asupra riscului de malformatie! Multa sanatate!
0
28-03-2012, ora 10:14
anamaria80
Nu este medic/terapeut
anamaria80
am facut dublu testul si mi-a iesit un risc de 1-191( crescut).din cate am citit am inteles ca se face ecografia si in cel mult 24 de ore analiza la sange, in schimb la mine sa intamplat la diferenta de 2 saptamani intre eco.si analiza propriu zisa.este posibil ca rezultatul sa fie gresit? sunt disperata si ma gandesc ca ii fac mai mult rau lui bebe din cauza starii mele.
0
12-04-2012, ora 10:52
verushca
Nu este medic/terapeut
verushca
daca ajungi sa faci amni
oceneteza ai grija unde o faci
0
23-04-2012, ora 15:27
Anida1968
Nu este medic/terapeut
Anida1968
Multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra. Din pacate rezultatul amniocentezei a fost un dezastru. trisomie 18. Este important sa se faca toate analizele recomandate de medici. Nu stiu cum am taria sa scriu aceste randuri... Am sufletul greu... si nici acum nu-mi vine sa cred... am ramas cu bratele goale... au ramas intrebarile. acel de ce... repetet la nesfarsit
0
20-04-2015, ora 17:46
dianora
Nu este medic/terapeut
dianora
Buna ziua, am 36 de ani si am o sarcina de 14 saptamani. Avem si o fiica de 3 ani. Doresc sa impartasesc experienta mea legata de dublu test. Riscul de Sindrom Down a fost de 1:20 si am refacut o ecografie mai complexa peste o saptamana (perioada a fost oarecum nepotrivita inaintea sarbatorii de Paste cu multe libere), folosind datele de sange din urma cu o saptamana si riscul a fost recalculat la 1:116. Recomandarea a fost de realizarea unei analize de sange ADN fetal liber din sangele mamei. Disconfortul meu era legat de cele 4 zile in care era posibil sa fac ceva pentru stabilirea situatiei emotionale. Am intrebat dace e posibil sa refac analiza pentru cei 2 markeri din sange. Surpriza a fost mare, deoarece PAPP-A era de 4 ori mai mare decat initial, iar HCG..-ul de 4 ori mai mic decat initial. Analiza de sange initiala a fost recoltata intr-un oras si prelucrata a doua zi in altul, de aici posibila o discrepanta atat de mare in doar o saptamana. Am invatat sa am mai multa rabdare si sa las panica la o parte. Doresc tuturor mamicilor o sarcina usoara.
0
05-06-2015, ora 17:38
AndreeaRme
Nu este medic/terapeut
AndreeaRme
Buna ziua, am 26 de ani.bitestul pe care l-am facut in saptamana 13, m-a ingrijorat pentru ca am un risc intermediar pe trisomia 21 1/192, nuchal translucency 1/2790 si riscul combinat bio+nt 1/436. Mentionez ca free bhCg este 3.88 MoM si 104, 9 mIU/ ml, papp a 1.03 MoM.sunt motive reale de ingrijorare? Astept rezultatul unui triplu test.multumesc si sanatate multa!
0
26-04-2016, ora 14:07
Libelula27
Nu este medic/terapeut
Libelula27
Am 27 de ani si 11 luni sunt la prima sarcina, nefumatoare, 51 de kg, fara antecedente in familie si am facut ecografia endo si transvaginala si dublu test la 12 saptamani si 4 sau 5 zile.
Frecventa cardiaca 168 bpm
LCC 58, 4 mm
TN 1, 0 mm corr MoM 0, 66 mm
DBP 16, 9 mm (un pic in afara graficului)
LF 7, 00 mm
Os nazal prezent
Craniu/encefal normal
Coloana vertebrala normala
Cord situs normal
Perete abdominal normal
Stomac vizibil
Vezica urinara/rinichi vizibil
Ambele maini si picioare evidentiabile
Dublu test
PAPP-A 4178.052 mU/L corr MoM 1.25
Free beta HCG 255.42 ng/mL corr Mom 5.79 (valoare pusa in chenar)
Calcul se risc prenatal
Acest rezultat indica un risc scazut de anomalii fetale la nastere (sub valorile cut-off)
Mentionam ca valoarea Free beta HCG e semnificativ crescuta in comparatie cu mediana corespunzatoare varstei gestationale.
Down's Syndrom - final risk 1:4200 age risk 1:1100 cut-off 1:250
Edward's Syndrom - final risk 1:100000 age risk 1:10000 cut-off 1:100
Patau's Syndrom - final risk 1:100000 age risk 1:30000
Down's Syndrom (only biochemestry)
Final risk 1:280 age risk 1:1100 cut-off 1:250
Ma puteti ajuta cu o interpretare? Va rog!
0
20-02-2017, ora 18:39
zyzy
Nu este medic/terapeut
zyzy
Buna, am 38 ani am facut dublu test si am urmatoarele rezultate: rezultat pozitiv, translucenta nazala1, 9 mm, os nazal vizibil 0, 36 mm, hcg 68, 1, papp-a 1, 40, risc varsta 1/135, risc biochimic trisomie 21:>1/50, risc combinat trisomia 21 cu translucenta nucala >1/50, ris trisomia13/18 cu trisomia nucala 1/3034. Ma puteti ajuto cu o interpretare? Multumesc.
0
11-03-2017, ora 09:54
anita17
Nu este medic/terapeut
anita17
Buna ziua. Am făcut și eu dublu test și a ieșit un risc crescut la Sd. Nu am în familie asa ceva și am 28 de ani. Riscul este de1:165.plang într-una. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns. Mulțumesc
0
12-03-2017, ora 22:46
Libelula27
Nu este medic/terapeut
Libelula27
Zyzy, vorbește cu medicul tău ginecolog. Eu am făcut testul Panorama și m-am liniștit pentru că aveam valorile ușor peste cut-off. Dacă îți recomandă amniocenteza și nu ai avut sângerări și nu ai riscuri suplimentare care să te oprească de la o asemenea procedură, poți face amniocenteza. Eu m-am temut și am apelat la testul Panorama pentru că aveam 1:280 (pe unele site-uri valoarea cut-off e 1:280, nu 1:250). Fetița mea e sănătoasă, mulțumesc lui Dumnezeu. Am o prietenă care a avut 1:57 și nu a vrut să facă amniocenteză sau testul Panorama și a încercat să se liniștească cu rugăciuni. A reușit, iar fetița ei e de asemenea sănătoasă. Știu că e greu, dar pentru binele tău și al bebelușului încearcă să rămâi calmă.
Doamne ajută!
0
12-03-2017, ora 22:49
Libelula27
Nu este medic/terapeut
Libelula27
Anita, vorbește cu medicul tău. Nu mai plânge, liniștește-te, așa cum i-am spus și lui zyzy, Dumnezeu e mare.
0
13-03-2017, ora 00:00
zyzy
Nu este medic/terapeut
zyzy
Multumesc! Zi faina! Sanatate multa!
1
02-07-2022, ora 16:40
Miriam 06
Nu este medic/terapeut
Miriam 06
Buna ziua am 31 de ani sunt mămica de fetița in vârsta de 1 an și 4 luni
Sunt la doua sarcina, am făcut Dublu Test și mi s.a spus ca ar fi risc mediu de Sindromul Down nici nu știu ce sa zic sunt puțin disperata. Dna dr mi-a spus ca nu e risc de vârsta și ca de fapt acest test nu e Dumnezeu acuma cine știe
Sunt puțin panicata sincer
0
14-03-2023, ora 19:43
anna8506
Nu este medic/terapeut
anna8506
buna seara.
este totul ok?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •