Risc de sarcina sau dereglare hormonala?

07-07-2014
blueice
Nu este medic/terapeut
blueice
Buna ziua. Am 16 ani si pe 14 iunie am avut un contact sexual protejat. Am fost asigurata ca nu s-a rupt nimic. Ultima menstruatie a fost pe 28 mai si mentionez ca am ciclul neregulat intotdeauna, intarzieri fiind de pana la 2 saptamani. Azi, 7 iunie, inca nu mi-a aparut desi sanii mei au devenit sensibili iar durerile in zona ovarelor au existat in decursul ultimelor 4 zile. Ce credeti? Multumesc
5 comentarii
0
09-07-2014, ora 22:13
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna blueice, in contextul descris (cicluri neregulate de obicei + contact sexual protejat) este putin probabil ca intarzierea sa fie cauzata de o sarcina, dar riscul nu e niciodata 0, deci confirmarea trebuie facuta printr-un test de sarcina.
0
11-07-2014, ora 08:18
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Este necesar sa faceti un test de sarcina din prima urina de dimineata, iar in cazul in care este negativ mergeti la un medic ginecolog.

O zi placuta!
0
26-07-2014, ora 01:53
monicabc
Nu este medic/terapeut
monicabc
Buna ziua. Am si eu o problema.. Am avut contact sexual azi (primul defapt) cu iubitul meu, prima data a intrat cu prezervativ. Pe mine nu m.a durut foarte tare si nici sangerari nu am avut, iar el a ejaculat in prezervativ si dupa am mai stat putin iar dupa 30-60 de min a intrat fara prezervativ in mine de 2 ori fara sa ejaculeze in vagin sau in apropierea lui. Abia atunci am avut usturime si cand m.am dus la toaleta am sangerat putin iar apoi m.am spalat. Sper ca nu este vreo posibilitate sa raman insarcinata... Daca este va rog sa ma ajute cineva cu un sfat URGENT!!! sa stiu ce trebuie sa iau sau daca trebuie sa iau ceva. Va ROG MULT sa ma AJUTATI! Nu vreau surprize...
0
26-07-2014, ora 02:18
monicabc
Nu este medic/terapeut
monicabc
Mentionez ca si pentru partenerul meu a fost prima data, daca are vreo relevanta.. Astept un raspuns cat mai REPEDE va rooog, sunt speriata rau..
0
08-08-2014, ora 08:41
bianca000
Nu este medic/terapeut
bianca000
Buna ziua.am nevoie urgenta de un raspuns sunt foartee speriata...am avut ultimul contact sexual pe data de 19.06.2014 protejat la 2 zile de la terminarea cm, urmatoarea luna pe 11.07.2014 mi-a venit menstruatia normal si fara intarzieri...dar luna aceasta trebuia sa imi vina pe 07.08.2014 si inca nu a aparut.nu am mai avut niciodata intarzieri.este posibila o sarcina?va rog ajutati-ma sunt foarte speriata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •