riscul de infectare cu HIV

01-09-2008
stefanc76
Nu este medic/terapeut
stefanc76
am avut un contact sexual neprotejat de aprox 15 sec (dupa care a fost protejat) cu o femeie al carei trecut nu il cunosc si as dori sa stiu riscul de infectare cu HIV in acest caz; nu au fost urme de sangerare, ea nu era la menstruatie, eu nu prezentam nici un fel de leziuni macroscopice la nivelul penisului, s-au respectat cu strictete regulile de igiena inainte si dupa contact si nu stiu daca este infectata; cat de mare este riscul in acest caz?
2 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
ca sa contactezi aceasta boala nu trebuie neaparat sa prezentati vreunul vreo leziune a organului genital ci pur si simplu se poate contacta si prin secretiile oraganelor care nu pot fi controlate!!nu stiu exact cum se numesc in termeni medicali aceste secretii eliminate si de femeie si de barbat in timpul actului sexual, dar stiu sigur ca datorita lor se pot contacta foarte multe boli, de aceea se spune ca hiv se transmite prin contact sexual neprotejat si sange!!!mai multa atentie pe viitor si mergeti dupa 3 luni sa va faceti o serie de analize ale sangelui si nu numai hiv!!multa sanatate
0
20-12-2008, ora 15:16
MonaMD
Identitate neconfirmată
MonaMD
Riscul de transmitere a HIV in urma unui contact sexual neprotejat de la femeie la barbat e mai mic decat de la barbat la femeie si este destul de mic, iar faptul ca actul sexual neprotejat a fost de durata foarte scurta micsoreaza si el acest risc, desi transmiterea este posibila. Faceti-va analizele si dumneavoastra si partenera, ca sa va linistiti, si evitati contactul sexual neprotejat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.