riscuri sarcina de la urografie

12-08-2009
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
Buna. Ieri am aflat ca sunt insarcinata. A venit cum nu se putea mai rau, luna trecuta am facut urografie si radiografie la rinichi. De parca asta nu era suficient am luat si 10 zile pastile Nizoral si alte 10 zile Doxicilina. Pur si simplu nu imi vine sa cred, astept de 1 an sa se intample ceva si tocmai acum uite.Am fost la medic si mi-a spus ca riscurile nu sunt foarte mari, insa imi este mai mult decat teama. Ce spuneti?
22 comentarii
0
12-08-2009, ora 19:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In ce luna de sarcina esti?
0
12-08-2009, ora 19:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scuza-ma, Doxiciclina ai luat una sau doua pe zi?
0
13-08-2009, ora 10:54
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
Sunt in 4 saptamani. Am luat 2 pastile de Doxicilina pe zi.
0
13-08-2009, ora 11:53
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Cand ai luat pastilele erai insarcinata? In cate saptamani? Dc acum ai 4 saptamani si ai luat pastilele luna trecuta, normal nu ar avea ce sa afecteze sarcina. Eu am luat intre saptamanile 4-5 de sarcina Ciprinol antibiotic si bebe nu are nimic.. Dc medicul ti-a spus ca nu este risc asa este. De obicei medicii nu taraganeaza dc este ceva nocuv pt fat si iti recomanda avort. Mie de 4exemplu mi-au recomandat 3 medici avort si medicul la care sunt acum (am 38 de saptamani), mi-a spus clar ca in perioada in care am luat eu medicamentul nu avea cum sa afecteze fatul. Tu dc ai luat inainte de a ramane insarcinata nu ai niciun risc pt bebe.
0
13-08-2009, ora 13:09
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
In momentul in care am luat Nizoralul eram intr-o saptamana, apoi la urografie si radiografie la rinichi in 2 saptamani si antibioticul in 3 sapt. Deci eram insarcinata cand le-am facut pe toate. Nici nu se putea mai mult de atat.
0
13-08-2009, ora 16:24
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Stai sa ne intelegem. Adica cum erai insarcinata? Erai in prima saptamana, a doua si a treia dupa ultima menstruatie? Adica de ex sa zicem ca ti-a venit ultima menstruatie pe 12 iulie, ai luat Nizoral in saptamana aceea 13-19 iulie, ai facut radiografia intre 20-26iulie si antibioticul in sapt 27iul-3aug? Este f important. Pt ca dc ai luat Nizoral in saptamana imediat cand ti-a venit menstruatia si ai facut radiografia in a 2-a dupa menstruatie, atunci e ok. Eu stiu asa ca ovulatia apare aprox la 14 zile dupa ultima menstruatie(se incepe numaratoarea cu prima zi de ciclu), si riscul de afectare a fatului este scazut pana in a 21-a zi din momentul ovulatiei. Pentru ca nu esti sigura de mimentul exact al ovulatiei mai scade 3 zile din cele 21. vezi dc te incadrezi in astea 32 de zile incepand cu prima zi a ultimei menstruatii. Daca da, atunci bebe nu a fost afectat. Si oricum, sastii ca in stfel de cazuri, cand mama a luat medicamente toxice, este urmata legea naturii. Copilul supravietuieste sau corpul tau il elimina in cazul in care a fost afectat prin avort. Multa sanatate.
0
13-08-2009, ora 17:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Riscul reactiilor adverse datorate razelor X este foarte mic ; aparatura moderna de azi din cabinetele de radiologie folosesc doze foarte mici de radiatii.In privinta medicamentelor, eu zic sa stai linistita si sa nu-ti mai faci griji caci nu s-a intamplat nimic si poti sa-i faci rau bebelusului.
0
09-09-2009, ora 22:23
missroxiana
Nu este medic/terapeut
missroxiana
am nevoie de un raspuns urgent.aproape ca nici nu mai imi gasesc cuvintele.am 12 saptamani de sarcina si ieri am facut o radiografie pulmonara pentru o nenorocita de fisa medicala ptr inscrierea la facultate.habar nu am avut ce riscuri sunt.in seara asta am intrat pe forumuri si surpriza.nu stiu ce sa fac, mi s-au inmuiat picioarele nici nu stiu daca sa mai citesc alte pareri sau nu.
0
11-09-2009, ora 10:47
lara_marik
Nu este medic/terapeut
lara_marik
Imi pare rau pt ce aud. Nu stiai ca esti insarcinata? Sau nu stiai ca nu tb sa faci radiografii in timpul sarcinii? Cand ai facut radiografia nu ai spus medicului ca esti insarcinata? Nu stiu ce sa zic. Eu stiu ca radiografiile sunt periculoase, chiar dc sa zicem ca ai trecut de primul trimestru de sarcina. Mai bine vorbesti cu medicul ginecolog si vezi cre spune. Eu stiu pe cineva care a avut accident cand era insarcinata si a facut radiografie la picior. Dar i s-a pus sort de plumb. Dar la plamani nu stiu ce sa zic... Multa sanatate.
0
18-09-2009, ora 17:47
luizalui
Nu este medic/terapeut
luizalui
Eu nu am avut de ales, am facut intrerupere de sarcina. Mi-au spus multi medici ca trebuie sa fac intrerupere de sarcina in situatia in care am facut radiografii si in special urografie. A fost o decizie, grea, mai ales ca ne doream acest copil. Pe viitor o sa fiu mai atenta. Sanatate
0
16-02-2010, ora 10:20
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
am 35 de ani, am doua fete frumoase una de 14 iar cealalta de 8 ani.acum sunt insarcinata in 13 saptamani, am Rh negativ iar sotul pozitiv. cel mic a enit pe neasteptate dar nu am facut niciun avort si nici nu as face daca Dumnezeu mi l-a dat asa sa fie si sa aiba grija de el.sunt putin ingrijorata deoarece a zis ca e sarcina foarte jos si s-ar putea sa-l pierd.am primit concediu medical cu repaus la pat.Credeti ca as putea sa am probleme, adica de mine nu ma intereseaza mai mult de bebe. ce spuneti?
0
16-02-2010, ora 10:25
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
domna dr. Balcan Anisoara ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.am uitat sa va zic ca nu am primit nici acd folic si nici alte vitamine sau Fe.acum pentru sustinerea sarcinii am primit No-spa, vit. e, si didrogesteron. nu-l afecteaza pe bebe?
0
22-02-2010, ora 17:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Monica, eu ti-am raspuns la mesaj pe 16 februarie, dar se vede treaba ca nu l-ai primit.Medicamentele pe care le iei nu vor face rau la micut, din contra, il va ajuta sa traiasca si sa se dezvolte si sarcina va putea fi dusa mai departe.E o terpie ce ajuta la mentinerea sarcinii ai impiedica avortul spontan.Cu Rh-ul negativ se va rezolva caci vei fi vaccinata in timpul sarcinii si/sau imediat dupa nastere.Odihneste-te, mai stai prin concedii medicale, si cumpara-ti un flacon de Centrum Materna, va ajuta mult micutul. Numai bine!
0
22-02-2010, ora 18:24
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
Va multumesc foarte mult domna doctor Balcan si Dumnezeu sa va ajute si sa va rasplateasca pentru ca ne ajutati si ne dati sfaturi.D ar cat timp sa-l iau acest tratament? Dr. mea a zis pana ma linistesc dar cam cata perioada? va rog sa nu va suparti daca am sa mai revin cu cate o intrebare cand am nelamuriri.Va multumesc.
0
22-02-2010, ora 18:41
shg
Nu este medic/terapeut
shg
Mama mea a fost operata in iulie 2008 la Tg. Mures, discopatie C4 - 5 S-a practicat rahisinteza anterioar cu cange de titaniu si grefa intercalta din creasta iliaca. Acum i s-a spus ca ar trebui operat si C5 -6, care nu s-a vazut la RMN-ul facut inainte de operatie. Acum am vrea sa cerem si o alta parere. Am auzit ca neurochirurgii de la spitalul Bagdasar - Arsenie: Gorgan Mircea si Catana Constantin Marius ar fi foarte buni.
Daca aveti informatii despre acesti medici sau altii mai buni am rugamintea sa-mi scrieti. Sau daca stiti alte metode de tratare.
Va multumesc anticipat.
Multa sanatate tuturor.
0
22-02-2010, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tratamentul ti s-a spus sa-l iei pana la disparitia simptomelor, problemelor pe care le aveai inainte de a incepe terapia.Poti calcula perioada la care s-a gandit medicul luand in considerare cantitatea totala prescrisa si doza zilnica recomandata.Comunica si cu medicul tau e familie, el trebuie sa conduca, in afara spitalului, aceste tratamente, in functie de cum te vei simti tu.
0
10-03-2010, ora 09:33
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
buna doamna doctor am revenit din nou de data aceasta ma confrunt cu o alta problema si as dori un sfat de la dvs..de aseara a inceput sa ma manance diferite parti ale corpului.cel mai tare m-a mancat pe burta. de la un timp am vazut ca au aparut pe toata burta ca un fel de urticarie marunta si m-am speriat.m-am dat cu crema dar a fost mai rau apoi m-am spalat cu sapun si incet a disparut iritatia.totul a durat vreo 10 minute.mentionez ca sunt insarcinata in 16 saptamani.picioarele si mainile mai ma mananca si acum dar bine ca nu ma m-ai mananca burta.ar putea sa fie de la alimente? se intampla in sarcina sau am probleme cu ficatul?bebe v-a pati ceva din cauza asta ?Va multumesc
0
11-03-2010, ora 18:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Buna seara ! Poate ca ai mancat ceva prea condimentat [ pizza etc. ], o conserva [ pate de ficat, maioneza, conserva de peste etc.], un salam mai vechi, o prajitura din comert sau altceva. De cand esti insarcinata ai facut vreo ecografie, analize ?.foloseste la baie sapun antimicrobian Protex. Bea mai multe lichide, o saptamana nu mai manca ciocolata, produse cu cacao, nu mai bea sucuri cumparate, cafea, si daca nu ai facut analize si ecografie te sfatuiesc sa le faci.
0
12-03-2010, ora 10:48
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
le-am facut pe toate.in fiecare luna merg la Oradea la toate analizele si la titrare de anticorpi deoarece am hotarat sa ma duc la un medic lunar acolo eu fiind la 60 km. distanta de oradea.toate au iesit bune lunar, anticorpi nu sunt prezenti. un pic anemie. luni trebuie sa merg din nou la control.am uitat sa va spun ca inainte sa raman insarcinata aveam probleme cu colecistul.faceam crize lunare deoarece am fierea lenesa.cred ca azinoapte am avut o criza ca ma ameteam si imi era rau, aveam un gust amar in gura.atunci cand am avut mancarime mancasem 2 buc. mici de carnat de porc, chiar de pofta cum se zice.
0
08-04-2010, ora 10:19
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
doamna dr. Balcan Anisoara va rog sa-mi dati un sfat. sunt insarcinata in de saptamani. de doua zile al fost constipata iar ieri cand am reusit sa merg la WC probabil din cauza efortului depus am sangerat putin.m-am speriat si am sunat-o pe doctorita mea si a zis sa iau cate doua nos/pa si doua duphaston pe zi si repaus la pat.pana luni cand maerg la control nu se poate intampla nimic cu bebe? eu de ieri la fiecare urinare observ cateva pete de sange.va rog ajutati-ma
0
08-04-2010, ora 18:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai timp pana maine sa mergi la o maternitate sa te vada cineva. Ceea ce ti-a dat medicul este bun, dar daca ai in continuare sangerare trebuie sa mergi la ginecolog.Cand mai ai senzatia de defecare mergi la toaleta, te asezi si astepti caci reflexul de defecatie va emina singur continutul colonului in maxim cateva minute, fara prea mare efort din partea ta.
0
09-04-2010, ora 20:21
monicaindrei
Nu este medic/terapeut
monicaindrei
va multumasc de sfat Dumnezeu sa va ajute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Plantele medicinale și sarcina
  • Expunerea prenatală la pregabalină legată de riscul apariției malformațiilor congenitale
  •