riscuri zona zoster in sarcina

25-09-2009
cristina.cojocaru
Nu este medic/terapeut
cristina.cojocaru
Salut
Sunt insarcinata in saptamana 16 si am contactat zona zoster. Vreau sa stiu ce riscuri sunt pentru bebelus.
4 comentarii
0
27-09-2009, ora 07:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Din grupa larga a virusurilor ADN doar infectia cu herpes simplex are un grad mai mare de risc, atat pentru mama cat si pentru fat. Infectia cu virusul zosterian de obicei nu pune probleme pentru produsul de conceptie.Acum ai nevoie de vitamine, sa-ti iei un flacon de Elevit si sa mergi la MF sa te vada.
0
28-09-2009, ora 16:07
cristina.cojocaru
Nu este medic/terapeut
cristina.cojocaru
Am fost si la medicul de familie si la medicul infectionist, dar nimeni nu imi spune clar cam cat de mare este riscul ca bebelusul sa se nasca cu probleme.Eu am avut o forma usoara de varicela in copilarie, iar acum am facut o forma atipica de zona zoster. Topografia pe nerv dar nu mai cu bubite gen blande fara puroi si foarte dureroase. Durere care mergea pe nerv din zona intercostala spate dreapta pana in fata pe abdomen. Astept rezultatul de la serologie si sa fac si o ecografie de morfologie a fatului, dar as vrea sa stiu in ce tratat de medicina as putea gasi mai multe informatii legate de virusul herpetic zosterian. Va multumesc mult pentru raspuns!! :)
0
05-10-2009, ora 22:14
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In principiu nu sunt probleme pentru fat daca dvs ati facut Zona zoster, deoarece virusul era in corpul dvs din momentul cand erati gravida, asa cum se intampla la marea majoritate a mamelor!
Cel mult, fatul va avea un titru de anticorpi antivaricelozosterieni mai ridicat, transmis din sangele dvs la nastere.
0
06-10-2009, ora 13:48
cristina.cojocaru
Nu este medic/terapeut
cristina.cojocaru
Multumesc mult pentru raspunsul dvs!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Plantele medicinale și sarcina
  • Expunerea prenatală la pregabalină legată de riscul apariției malformațiilor congenitale
  •