Rispolept Consta ?

09-08-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Eu fac tratament pe langa altele si cu Rispolept Consta injectie de 50 mg si vreau sa va intreb:Cum isi fac efectul aceste injectii?Adica nu sunt mai eficiente solutiil orale de Rispolept?
Fac una la 2 saptamani si asistenta de acolo in 30 de secunde mi-o face, nu ar trebui sa dureze mai mult fiindca si din cate citisem pe net sunt mai complexe aceste injectii si contin pulbere si ser mai mult...Ma gandesc sa nu fie fara efect sau efectul sa nu fie scontat(dat fiind faptul ca am multe obsesii si compulsii zilnic)..
Din ce stiti sunt eficiente aceste injectii?Isi fac efectul?Cum ajunge o injectie sa isi faca efectul pentru fiecare zi?Adica pastilele si solutia orala de Rispolept o iei in fiecare zi si actioneaza dar injectia asta?Cum actioneaza in 2 saptamani?
Ma poate lamuri cineva?Face cineva tratament cu Rispolept Consta?Va ajuta?Sunt eficiente sau solutiile ar fi mai recomandate?
2 comentarii
1
09-08-2017, ora 17:07
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Diferenta intre medicamentele care se iau zilnic si cele de tip "consta" este timpul de eliberare. Injectia care se face la doua sapatamani este realizata ca sa elibereze substantele treptat, tocmai pentru a indeparta neplacerea injectarii dar si pentru a asigura tratamentul pacientilor care uita sau au dificultati in administrarea medicamentelor. Este un beneficiu urias pentru pacient.
Principiul este acelasi si la alte medicamente: inainte antibioticele se administrau la 4-6-8 ore, acum la 12-24.
Nu lasati anxietatea despre care tot scrieti sa se lege de tratament. Medicii care va treateaza stiu ce fac, aveti incredere in ei.
2
10-08-2017, ora 13:50
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Multumesc pentru raspuns dl.psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: