rivotril in sarcina

16-06-2012
gabitza85
Nu este medic/terapeut
gabitza85
Buna, va sunt recunoscatoare tuturor celor cu cunostinte medicale care imi ve-ti raspunde.
De 4 ani sunt pe rivotril 0, 5 mg, iar in prima luna de sarcina am luat o tableta pe zi, afland de sarcina am intrerupt o saptamana avand stari de rau groaznice fiind nevoita sa iau macar o jumatate zilnicCe riscuri are aceasta sarcina?
Am fost la o gramada de medici ginecologi cu pareri impartite, acum am 8 saptamani.Ginecologul meu m-a trimis la un alt psihiatru care mi-a recomandat anxiar o tableta. medicamentele le iau pt atacuri de panica nu ceva ff grav dar cu sarcina aceste atacuri s-au accentuat..
Va rog fara menajari, purul adevar, riscuri si sugestii.

Multumesc.
6 comentarii
0
18-06-2012, ora 09:43
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Ce putem sa iti subliniem este ceea ce se precizeaza in administrarea Rivotril cf.prospectului- nu exista studii care sa demonstreze in ce masura afecteaza fatul. Insa el se va administra numai cand avantajele potentiale ale acestuia depasesc riscul potential pt fat. IN cazul alaptarii, nu se recomanda, trece in laptele matern. Asemenea la Anxiar exista un risc in timpul sarcinii si pt fat. Recomandam ca medicul tau OG impreuna cu medicul psihiatru sa-ti recomande un tratament adecvat. Sanatate!
0
12-04-2013, ora 20:13
andreea1206
Nu este medic/terapeut
andreea1206
buna seara...sunt insarcinata in 6 sapamani si vreau sa intreb ce anxiolitice si antidepresive sunt permise in sarcina...normal stiu ca n-ar trebui luat niciun medicament in primele 3 luni dar totusi poate exista o solutie...de 4 ani fac tratament, initial au fost atacuri de panica vreo 5 la numar ca am invat sa mi le controlez, dupa care a urmat o perioada nasoala de anxietate...de aproape 2 ani ma confrunt cu o tulburare obsesiv compulsiva indusa...am luat anxiar si zoloft, precizez ca nu am am luat tot timpul tratament...nu mai iau de 3 luni tratament, mi-am pierdut si mama de doua luni si de vreo doua saptamani am inceput sa-mi chem iar ganduri urate...un sfat va rog si pt mine...multumesc
0
12-04-2013, ora 20:15
andreea1206
Nu este medic/terapeut
andreea1206
buna gabitza85...te rog daca imi poti spune cum a evoluat sarcina ta si daca ai continuat tratamentul...multumesc
0
15-12-2015, ora 13:15
Vasilica Mariana Maria
Nu este medic/terapeut
Vasilica Mariana Maria
Eu sunt in 5 luni si la 1 luna jumatate am intrerupt tratamentul.cu serlift, acum am iar stari depresive, ganduri ireale, anxietate, ginecologul mi-a spus ca bebele e bine si sa vorbesc cu psihiatrul sa imi iau tratament si ei sa ma monitorizeze fiecare pe partea lui...problema e ca psihiatri nu vor sa dea tratament decat cceva naturist care nu isi fac efectul...
0
21-12-2018, ora 07:28
2209bubu
Nu este medic/terapeut
2209bubu
Buna oare poti sa îmi spui cum a evoluat sarcina ta deoarece ma confrunt cu aceasta problema Si mi-ar fi de mare ajutor un răspuns de la tine
0
09-01-2019, ora 22:09
Emanuela27
Nu este medic/terapeut
Emanuela27
2209bubu...te rog să îmi zici si mie ce ai mai făcut...cum decurge sarcina...Si cum esti???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul