RMN cocludent sau nu?

17-04-2007
Amalia_M
Nu este medic/terapeut
Amalia_M
Am 24 de ani. In 2004 am suferit aproape un an de depresie si anxietate cu atacuri de panica. Anul trecut, pe baza de stres, mi-a revenit depresia de data asta cu ameteli foarte puternice, furnicaturi in maini si picioare, aritmii.
Dupa aproape 6 luni de ameteli, am decis sa imi fac un RMN (Oradea).
RMN-ul s-a facut fara substanta de contrast pentru ca mi s-a spus ca se foloseste substanta de contrast doar daca medicul suspecteaza ceva.

Pentru ca am o oarecare fobie de boala (deces in familie pe caz de cancer), imi fac foarte des analize(cam o data la 6 luni). VSH-ul imi este in limite normale, hemoleucograma normala, calciu, magneziu normale.

Rezultat RMN - normal in toate privintele.

Uneori, cand dau din cap mai puternic, o durere sub forma de intepaturi in partea dreapta sus a capului.(si cateodata ma doare si pielea capului sau parul in acea zona).Poate fi ceva?

RMN-ul fara substanta de contrast este suficient de concludent?
4 comentarii
0
02-05-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
La problema descrisa de tine subscriu si eu. Aceleasi dureri/furnicaturi/intepaturi apar si la mine in cazul in care misc repede capul/fac o miscare brusca. Simt cum ma inteapa si apoi in zona apare o "ferbinteala". Dupa cateva secunde in care stau nemiscat simptomele dispar. Am facut diferite analize si nimic concludent. Din punct de vedere al doctorilor e totul normal.dar sunt sceptic. As vrea sa refac analizele eventual la un laborator mai specializat. Dac puteti recomanda ceva.
0
03-05-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Draga mea Amalia, la 24 ani viata inseamna cu totul altceva decat "cautatul" bolilor. Invata sa traiesti frumos.
0
05-05-2007, ora 00:00
diabboliq
Nu este medic/terapeut
diabboliq
este cat se poate de adevarat doamna Mihaela, dar cred eu ca e bine totusi de facut si astfel de controale/teste pentru a stii cum stai cu viata.
In plus mai sunt si durerile sau pur si simplu disconfortul trait zi de zi, la care nimeni nu poate sa'ti dea un raspuns. Acest lucru e oarecum frustrant.
0
12-09-2010, ora 00:42
27ralu
Nu este medic/terapeut
27ralu
buna seara.ma puteti ajuta si pe mine, va rog?ca am foarte mare nevoie de un raspuns.
am un baietel de 1 an si 9 luni, si nu umbla, nu vorbeste.
a fost operat ptr ectopie testiculara bilaterala si ptr pca, la inima. doctorii mi-au spus ca din cauza acestor probleme este mai intarziat cu vorbitul si mersul.
cineva mi-a spus sa-i fac un rmn. credeti ca as putea depista cauza?sau e indicat in astfel de probleme?
daca da, ce fel de rmn?
va multumesc mult ptr raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Atacul de panică
  • Cum recunoști atacul de panică?
  •