RMN COLOANA

11-11-2013
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Vă rog mult să-mi spuneţi cum se interpretează următorul rezultat la RMN la coloana lombară, efectuat în urma unor dureri şi amorţeli în special la piciorul drept: 'debord discal L3-L4 cu amprentarea sacului dural şi contact disco-radicular L4 intratecal bilateral; protruzie discală L4-L5 cu baza largă pe tot conturul posterior, cu amprentarea sacului dural şi contact discoradicular L5 intratecal bilateral; protruzie discală L5-S1, circumferenţială asimetrică, accentuată posterocentral şi posterolateral bilateral, cu contact discoradicular L5 extraforaminal bilateral'. Credeţi că ar trebui să mă operez? Precizez că acum o lună am făcut fizioterapie, durerea de spate s-a mai ameliorat puţin pentru vreo două săptămâni dar a revenit însoţită de durerea de picior pe care nu am avut-o până acum şi de amorţeală, mai ales când stau pe scaun, cu atât mai mult cu cât efectuez muncă de birou. În urma radigrafiei mi s-a pus diagnosticul de discopatie lombară supraetajată. Mulţumesc mult anticipat pentru orice răspuns sau sfat!
2 comentarii
0
15-11-2013, ora 14:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
RMN-ul este valoros, chiar indispensabil in sindromul compresiv lombar, insa nu este un scop in sine.
Pentru a fi relevant, el trebuie studiat ca imagine directa (nu rezultat scris al interpretarii radiologului), in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-11-2013, ora 19:27
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.