rmn genunchi

03-05-2013
mihail92
Nu este medic/terapeut
mihail92
am facut o entorsa la genunchi pe 8 martie si am facut rmn-ul pe 2 mai.Rezultatul examinarii:
-leziune gradul II/III corn posterior menisc extern
-ligament incrucisat ant cu semnal heterogen, cu aspect de leziuni elongative
-ligament incrucisat post, ligamente colaterale indemne
-edem extins la niv platoului tibial cu posibil traiecte de fractura la nivel condilian tibial intern
-fluid minim la nivelul retinaculului patelar
-zona de 6 mm cu aspect de insula osoasa condil femural intern
-posibil instabilitate patelo-femurala
In aprilie am facut 12 sedinte de kineto-terapie.In prezent piciorul este stabil, genunchiul nu ma doare.As dori sa stiu daca este necesara o operatie pentru a ma recupera complet.
2 comentarii
0
03-05-2013, ora 23:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa cautati un ortoped bun in artroscopia genunchiului pentru un examen fizic. daca examenul fizic confirma leziunea de menisc atunci trebuie luat in considerare o artrosopie a genunchiului, pentru ca leziunile de menisc nu se vindeca de sine.
ar trebui clarificat si posibilitatea fracturii de condil tibial. RMN-ul nu este ideal pentru examinarea fracturilor, in acest sens ar trebui facut un CT, care este mult mai adecvat pentru acest diagnostic. in prima faza consultati-va cu un medic ortoped, care, daca il considera necesar sa va trimita la un CT
0
14-05-2013, ora 10:54
OBOS
Nu este medic/terapeut
OBOS
Buna ziua!

Dupa o cazatura la ski am resimtit o durere ascutita in partea interna a genunchiului drept, durerea s-a remis curand, am facut electroterapie 10 sedinte si merg la kinetoterapie si acum. Intre timp am facut doua mici subluxatii la acelasi genunchi, ceea ce m-a trimis la RMN.
Diagnosticul este : LIA rupt complet, semnale lichidiene discrete localizate antero-extern si antero-intern fata de condilii femurali, centro-articular anterior, intra-articular intern juxta-meniscal, respectiv postero-extern si superior fata de condilui femural intern, extra-articular posterior fata de tendonul si muschiul de vecintatate.
Va rog mult sa imi spuneti care este conduita in continuare.
Kinetoterapeutul mi-a spus ca este inevitabila interventia de ligamentoplastie, pentru siguranta pe mai departe a genunchiului.
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul