RMN pelvis- interpretare

26-12-2016
soric
Nu este medic/terapeut
soric
Buna ziua.
Am 42 de ani, si sunt in premenopauza(cicluri neregulate, abundente, bufeuri etc), iar de 5 ani am o problema de sanatate pe care nu o identific.Ma doare in fosa iliaca dreapta, si incheietura piciorului, iar ganglionii inghinali sunt durerosi, daca apas pe un ganglion durerea se duce direct in partea drepata in zona ovarului. Durerea se accentueaza la efort, daca fac sport, ridic greutati etc.Am facut multe controale ginecologice, ecografii pelvine si parerile au fost diverse: hidrosalpinx, chisturi ovariene, fibrom, etc. Nu stiu daca simptomele mele corespund cu aceste diagnostice.In cele din urma am facut si un RMN PELVIN. Concluzia este:
- uter cu ax longitudinal de 8.8 cm cu endometru pana la 6.5mm, miometru de 21, 5mm(de doua luni nu am avut menstruatie)
- zona jonctionala vizibila de 7.9mm cu zone in hiposemnal cu aspect de noduli fibromatosi de 10.7 respectiv 5.7;4.8mm la nivel fundic
- fina lama de fluid in Douglas
-anexa dreapta cu folicul dominant de 8.4mm cu stroma ovariana normala de 17mm.
- folicul anexa stanga de 5.9mm cu stroma ovariana de 22 mm, omogena fara adenomegalii, fara modoficari la nivelul grasimii ischio-rectale
- dilatatii minime venoase periuterine predominant pe partea stanga
Concluzii:
fara modificari de semnal in favoarea unor mase tumorale.

As vrea sa stiu daca aceste dimensiuni ale organelor genitale sunt normale, in parametrii.Si daca problema mea nu este de natura ginecologica, ce poate fi, in ce directie sa merg? As merge la un doctor chirurg sa ma operez, dar ce sa operez? Este o durere sacaitoare care m-a obosit.
Va multumesc pentru intelegere, si imi cer scuze, dar am ajuns in pragul disperarii.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul