Rog din suflet o interpretare CT sinusuri

15-05-2017
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Buna ziua dle doctor, am o rugaminte la dumneavoastra, cu scuzele de rigoare pentru deraj. Mi-ati putea acorda o opinie pentru rezultatul CT a sinusurilor paranazale anterioare si posterioare, pentru tatal meu?
" - formatiune pseudotumorala sinusala maxilara stanga cu densitate neomogena si osteoliza partiala a peretilor sinusali cu efect infiltrativ (intraorbital, in fosa intratemporala si pterigopalatina) cu extinderea la nivelul jumatatii craniene a fosei nazale stangi, celulelor etmoidale anterioare si sinusului frontal stang- de investigat cu substanta de contarst
- celule pneumatice temporomastoidiene de aspect normal bilateral".

Mentionez ca tatal meu are 61 de ani, a avut o interventie chirurgicala cu 7 ani in urma (ce tine de stomatologie) pe partea stanga, i-au fost scosi dintii din cauza unei infectii, iar parte din osul maxilarului a fost taiat. In urma cu 3 ani a fost diagnosticat si operat de melanom.
3 comentarii
0
16-05-2017, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se interpreteaza asa gen de investigatii in lipsa pacientului
se merge cu CT si pacientul in clinica ORL
0
16-05-2017, ora 09:53
Mariuca 12
Nu este medic/terapeut
Mariuca 12
Va multumesc! Tocmai aici este nelamurirea. In urma CT-ului, medicul a dorit si un RMN cu substanta de contrast (cap+sinusuri), al carui rezultat nu-l detin, insa stiu ca i s-a spus ca ar vorba de o infectie veche, fungica, fara a se evidentia o tumora. Tatal meu este umflat pe partea stanga cu tot cu ochi, este la a patra zi de antibiotic, fara ameliorare. La suflarea nasului are scurgeri purulente cu sange. Mai avem de asteptat inca o saptamana pana la data programarii pentru a se lua o decizie. Credeti, totusi, ca ar putea fi o recidiva a melanomului fara ca RMN-ul sa o depisteze?
Va multumesc!
0
16-05-2017, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Obligatoriu
internare in clinica ORL..spital universitar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.