rog frumos raspuns de la un medic

17-10-2011
Cristina
Nu este medic/terapeut
Cristina
am avut foarte multe depresii pe care nu stiu in ce masura le-am depasit cu forta vointei mele;aceste depresii s-au datorat faptului ca am avut tot timpul probleme familiale care m-au afectat foarte tare psihic;am iceput sa manifest simptome de colon iritabil de la varsta de 20 ani, acum am 36, analizele de sange erau bune, dupa asta a urmat litiaza renala bilaterala iar acum am rinita alergica sinuzita si otita;am ajuns sa nu ma mai recunosc, imi este rusine sa mai spun cuiva ca nu ma simt bine;ma simt foarte slabita, vad niste puncte negre, tott timpul ma doare capul si il simt foarte greu, uneori am dureri de3 stomac si, aproape niciodata nu pot manca duiciuri deoarece mi se face imediat greata;somnul meu nu este niciodata profund, deseori am insomnii;simt intepaturi frecvente in dreptul inimii, noaptea imi amortesc degetele de la maini foarte tare, picioarele le am tot timpul reci.va rog din suflet sa-mi recomandati ce sa fac sa-mi revin mii de multumiri
2 comentarii
0
17-10-2011, ora 13:40
alexa123462
Nu este medic/terapeut
alexa123462
si eu cam aceleasi simtome dar sincera sa fiu nu stiu cauza eu am alte probleme de exemplu sunt alergica la antibiotice din cauza unu tratament puternic ptr raceala sinusurilor, apoi am nascut prin cezariana si de atunci am dureri de cap de 3 4 ori pe zi si dupa nastere la un an am descoperit ca am rinichiul stang malformat si cazut in fata stang si cel drept are nisip plus coloana curbata destul de mult.si prezint simpome de depresie de cand am nascut si au trecut aproape 2 ani am momente cand ma simt bine si momente cand sunt la fel ca tine parerea mea este sa consulti un psiholog fara nici o retinere pe mine incepe sa ma ajute aceste sedinte chiar daca nu leam inceput de mult nu este cazul sa astepti pana ajungi la antidepresive.sanatate
0
25-10-2011, ora 23:56
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
De multe ori simptomele somatice (pe care le simti in corp) au si o cauza psihica. Din cate spui ai avut mai multe probleme familiale ce au dus la somatizari. Este foarte important sa nu ignori afectiunile fizice pe care le ai si sa consulti medicii de specialitate, dar, totodata, poti apela la un psihoterapeut pentru a te ajuta sa iti integrezi trecutul si a putea sa iti vezi de propria viata, sa fii mai fericita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.