Rog interpretare analiza imunohistochimie

03-09-2013
marmotica
Nu este medic/terapeut
marmotica
Buna ziua!
Mama mea, in varsta de 79 de ani, a fost operata pe 26 iulie a.c. de cancer la san. A optat pentru sector, cu ramanerea ganglionilor pe loc. In baza rezultatului de la anatomopatologie, oncologul de teritoriu i-a recomandat Letrozol, pe care il si ia cam de o saptamana. Intre timp a iesit si rezultatul la IHC si a facut si CT (torace + abdomen sup.)

Rezultatul de la imunohistochimie, pe care va rog sa ma ajutati sa il inteleg, este urmatorul:
Histopatologig: Carcinom ductal invaziv cu arii de carcinom mucinos.
Imunohistochimic: 'ER' pozitiv ~ 95 - 98% in celule tumorale; 'PGR' pozitiv ~ 75 - 80% in celule tumorale; 'CerbB2' reactie membranara slaba incompleta in 10% celule tumorale (-); 'Ki67' pozitiv ~ 10 - 15% in celule tumorale.
Concluzii: Testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic de carcinom invaziv mamar tip ductal cu arii de carcinom mucinos cu receptori hormonali pozitivi si CerbB2 negativ.

Maine am sa revin si cu rezultatele de la anatomopatologie si CT, cu aceeasi rugaminte de a ma ajuta sa le inteleg. Credeti ca va avea nevoie si de alt tratament in afara de Letrozol?
Va multumesc tare mult si numai bine!
7 comentarii
0
03-09-2013, ora 22:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
elemente importante pentru intrebarile tale se afla si in EXAMENUL HISTOPATOLOGIC de la operatie, nu doar in analiza imunohistochimica pe care ai scris-o mai sus. tratamentul cu letrozol pare bine adaptat, conform acestei analize. radioterapia a fost propusa ?
0
04-09-2013, ora 09:19
marmotica
Nu este medic/terapeut
marmotica
Buna dimineara si multumesc pentru promptitudine!
Inca nu mi s-a spus nimic de radioterapie.
Dupa cum am scris ieri in primul mesaj, am revenit azi si cu rezultatele HP si CT, cu aceeasi mare rugaminte de a ma ajuta sa le inteleg.

Rezultatul anatomopatologic este urmatorul:
"Macroscopie: tumora cu diametrul de 2, 5/2 cm, incapsulare - nu, consistenta - dura, culoare - cenusie.
Microscopie Examen extemporaneu: 1 criostat: carcinom ductal infiltrativ
Microscopie Examen histopatologic
2 postcriostat: carcinom ductal infiltrativ
3 - 4 parafina: carcinom ductal infiltrativ asociat cu carcinom mucoid
5 peritumora; 6 distanta: - tesut conjunctivo - grasos.
CONCLUZIE: carcinom ductal infiltrativ asociat cu carcinom mucoid. G2
pT2; pNx M = 8500/3
M = 8480/3."

Rezultatul CT torace cu substanta de contrast:
"Examinarea toraco - abdominala efectuata nativ si cu substanta de contrast administrata oral si i.v evidentiaza:
- status postoperator cu hemimastectomie sup. dr.
- doi noduli pulmonari de pana la 6 mm transaxial la nivelul segmentului posterior al lobului sup. dr., cel mic hiderdens nativ / calcificat
- minime densificari interstitiale cu aspect predominant in banda vizibile mai ales la nivelul segmentelor lobilor inferiori
- cord: moderat marit, mai ales pe seama cavitatilor stangi
- fara colectii pleurale sau la nivelul sacului pericardic
- cateva adenopatii infracentimetrice paratraheal superior, in loja Barety, fereastra aorto-pulmonara si de pana la 10/6 mm in plan axialprecarinal.
- ficat: dimensiuni crescute (diametrul cranio-caudal al lobului drept 18, 5 cm), densitate in limite normale, structura omogena, fara priza patologica de contrast
- CBIH, CBEH: nedilatate
- vena porta si axul venos spleno-mezenteric: dimensiuni normale, omogen opacificate postcontrast i.v.
- colecist: exclus chirurgical;
- pancreas: degenerat lipomatos;
- splina, glande suprarenale, anse intestinale si cadrul colic: fara modificari notabile TDM
- rinichi drept: dimensiuni normale, contur boselat, fara imagini de calculi radiodensi; secretie si excretie in limite normale, fara distensii pielo-caliceale
- rinichi stang: dimensiuni reduse (ax longitudinal ~ 6, 8 cm), contur boselat, fara imagini de calculi radiodensi; secretie si excretie in limite normale, fara distensii pielo-caliceale; 3 - 4 mici chisturi renale simple de pana la 8 mm transaxial in treimea inferioara
- aorta: pereti ingrosati cu ateroame calcificate prezente, extinse si la nivelul ramurilor iliace, ca si al arterei splenice
- fara adenopatii abdominale
- fara colectii intra- sau extraperitoneale
- examinarea pe fereastra de os evidentiaza modificari degenerative difuze, dar fara leziuni osteolitice sau osteoconsensate cu semnificatie oncologica.
CONCLUZII:
- doi noduli pulmonari LSD, pentru care se recomanda monitorizare imagistica
- rinichi stang cu dimensiuni reduse
- cateva chisturi renale simple infracentimentrice pe partea stanga."

Va multumesc mult de tot!
0
04-09-2013, ora 13:03
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles ceva mai bine acum. cred ca sunt 2 lucruri de facut, pe langa tratamentul cu Letrozol:
1 - programarea la radioterapie, sau macar sa discutati cu oncologul despre asta
2 - sa repetati CT-ul in cateva luni, pentru a vedea ce s-a intamplat cu nodulii pulmonari.
0
04-09-2013, ora 16:22
marmotica
Nu este medic/terapeut
marmotica
Multumesc mult!
Oare cum i-as putea inocula si niste "chef" sa se ia la tranta cu boala si sa nu il mai ia pe "nu" in brate la orice sugestie? Si sa-i dau si niste pofta de mancare? Si, de fapt, cred ca ceva "pofta de viata"?!?

Numai bine, sanatate si multe impliniri sa aveti!
0
05-09-2013, ora 16:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
aceste probleme nu apartin propriuzis spectrului medical, daca te gandesti putin metodic. nu cred ca putem sa te ajutam prea mult.
0
06-09-2013, ora 13:58
marmotica
Nu este medic/terapeut
marmotica
da, stiu acest lucru. si mai stiu si ca raspunsurile la intrebarile mele le are, de fapt, chiar mama mea.
multumesc mult, oricum, pentru toate explicatiile.
numai bine si multa sanatate.
0
06-09-2013, ora 20:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Numai bine !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •