rog interpretare analize

01-03-2018
costin_iulia
Nu este medic/terapeut
costin_iulia
Am fc de curand analize de sange pt un copil de 7 luni.Problema e ca bebe nu mai mancase de la 21:30 iar eu la 7 fara 15 min i am dat sa manance pt k plangea f rau si n am putut sa l calmez altfel.Multe persoane mi au spus sa i dau sa manance pt ca e copil si nu se tine cont la ei, altele mi au spus ca nu conteaza.I am fc analizele la 8:30 si cred k laptele care l a mancat a influentat valorile analizelor.Luni ma duc la doctor pt a le mai repeta odata.
Puteti va rog sa mi interpretati analizele?

-MCV Volum eritrocitar mediu rezultat 78.78 u^3 iar intervalul de referinta 80-94
-Glucemie Met HK (ser Beckman AU 680) rezultatul 108.80 mg/dl interval de referinta 0-14 ani 60-100
Coprocultura (materii fecale, MiniApi)Microscopie +cultura :Nu s au mentionat specii de Sighela si Salmonela.Absent
Escherchia coli enteropatogen

Va multumesc!
2 comentarii
1
01-03-2018, ora 17:09
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Nu este cazul sa va impacientati. Va raspund punctual :
-valoarea MCV va indica faptul ca, globulele rosii, sunt nesemnificativ mai mici, fata de intervalul considerat statistic ca fiind normal ; acest lucru nu indica faptul ca bebelusul este bolnav
-glicemia este ceva mai mare decat intervalul normal, dar trebuie privit si in contextul alimentarii recente ; desigur ca repetand analiza pe nemancate veti avea o valoare normala; oricum cresterea este minora.
-in scaun vi se indica absenta microbilor, deci copilul are un scaun normal.
Veti primi si de la MF aceleasi vesti bune cand veti merge, nu este cazul sa chinuiti sugarul cu analize de sange prea des, daca nu sunt motive temeinice. Sanatate !
0
02-03-2018, ora 01:53
costin_iulia
Nu este medic/terapeut
costin_iulia
M-am linistit mult raso dvs, va multumesc mult.
Pana luni stateam cu grija.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul