Rog interpretare analize medicale si recomandari

06-11-2008
Mirrcea
Nu este medic/terapeut
Mirrcea
Am 57 ani, si recent am efectuat analize medicale pentru ca nu ma simteam prea bine. In luna iunie a.c. am mai efectuat analize care pareau ceva mai bune dar intre timp, dupa cum o sa vedeti, s-au inrautatit. Redau in continuare rezultatele, spre comparatie si analiza :

05 Iunie 2008 : TGP : 39 U/l; Colesterol total : 196 mg/dl ; HDL Colesterol : 61 mg/dl ; Trigliceride : 315 mg/dl ; Glicemie : 88 mg/dl ; Creatinina : 0, 95 mg/dl ; PSA : negativ ; Helicobacter pylori : pozitiv.

30.10.2008 : Colesterol total : 219 mg/dl ; HDL Colesterol : 38, 7 mg/dl ; Trigliceride : 208 mg/dl ; Glucoza serica : 105, 3 mg/dl ; PSA : 0, 271 ng/mL ; Anticorpi Helicobacter pylori lg G, Chemiluminiscenta 2 : 6, 4 U/mL.

Cele doua seturi de analize au fost efectuate la laboratoare diferite.
Pot sa va spun ca nu mi-am impus restrictii in regimul alimentar; am o viata destul de sedentara (munca de birou) si doar in weekend mai fac ceva miscare. Starea mea generala nu este tocmai buna, simt ca ceva nu este in regula cu mine.
Va rog mult sa interpretati analizele de mai sus si sa-mi dati unele recomandari.
Multumesc anticipat.
2 comentarii
0
06-11-2008, ora 17:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune.Trigliceridele erau mari in iunie, dar acum au mai scazut.Cred ca ai tinut putin regim.Ai avut in iunie infectie cu Helicobacter iar acum ai anticorpi H. p..Asta arata ca ori mai ai inca infectia gastrica sau ai avut infectia, ai tratat-o si acum au ramas anticorpii. Daca ai uneori senzatie de greata, gust rau in gura, te balonezi, inseamna ca trebuie sa te adresezi unui gastroenterolog pentru a continua investigatiile si a trata infectia cu Helicobacter.Arata analizele si medicului tau de familie si roaga-l sa-ti repete glicemia la cabinet.Numai bine.
0
18-04-2012, ora 19:21
el50
Nu este medic/terapeut
el50
va rog frumos sa-mi raspundeti, am facut analize su nu stiu ce inseamna Speciale, lgE -Met.chemiluminescenta (ser, immulite 2000)care este foarte mare, 722lu/ml.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.