rog interpretare analize urina

06-01-2008
nycoo7
Nu este medic/terapeut
nycoo7
buna ziua. am 27 de ani, sex feminin, 1, 60m si in jur de 50 de kg. in luna noiembrie, am efectuat niste analize de urina, in urma carora la sumar urina-biochimie toate valorile au fost in limite normale, in schimb, la sediment s-au descoperit: moderat hematii, moderat epitelii plate, rar leucocite.in luna decembrie, am refacut analizele si au iesit urmatoarele rezultate: glucoza negativ (valoare referinta negativ), bilirubina negativ (val.ref.negativ), urobilinogen normal (val. ref. normal), pH 6.5 (val. normale: 5-7), densitate 1.020 (val.norm.1.015-1.030), corpi cetonici negativ (val. ref. negativ), albumina urme foarte fine (val.ref. absenta), celule epiteliale plate foarte rare (val.ref. rare), leucocite 10WBC (val.ref. negativ), eritrocite negativ (val. norm. negativ). La testul Addis, au iesit urmatoarele valori: leucocite 2000 (val.norm. 0-2000), eritrocite 500 (val.norm.0-1000) si cilindri 0 (val.ref.0). Medicul de la clinica unde am efectuat primul test de urina a pus diagnosticul de hematurie. La cea de-a doua clinica, medicul de la laborator a spus k rezultatele sunt bune, desi la testul Addis au iesit acele valori. Ma puteti lamuri cum ar trebui interpretate aceste rezultate?! Ce nu inteleg e de ce la sumar si sediment nu apar hematii (eritrocite negativ), dar la testul Addis da. In schimb leucocite apar la ambele. Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
06-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Din punctul meu de vedere nu este o problema deosebita.Dar analizele se interprteaza in contaxt clinic.Nu stiu de ce a-ti facut analizele?Aveati vreo problema de sanatate sau doar pentru un control?Analizele difera de fiecare laborator.Este normala eliminarea prin urina a unui numar mic de hematii si leucocite.Diagnosticul de hematurie trebuia continuat si cu cauza ei.Parerea mea este ca nu aveti nici o problema, eventual daca nu consumati suficiente lichide se mai poate elimina cite un firicel de sediment mai dur si care in trecere prin tractul urinar determina eliminarea citorva hematii in plus.
0
07-01-2008, ora 00:00
nycoo7
Nu este medic/terapeut
nycoo7
Analizele au fost necesare pentru completarea dosarului de emigrare in Canada, a fost asadar un control de rutina si nu pentru ca as fi avut altfel de probleme Este adevarat ca nu consum suficiente lichide. Ma gandesc, totusi, ca daca ar fi fot ceva temporar nu ar fi iesit acelasi rezultat si dupa o saptamana de la primul set de analize.
0
07-01-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Pentru diagnosticul de hematurie microscopica e necesar ca la testul Addis eritrocitele sa fie peste 1000, iar dumneavoastra aveti un numar normal de eritrocite (500) plus faptul ca la a doua analiza eritrocitele nici nu apar in sediment (negativ), deci nu este acelasi rezultat cu precedentul.
Sunt cazuri cand apar hematii in urina, in cantitate mica, cum este cazul dumneavoastra, fara a avea vreo semnificatie patologica, cum ar fi dupa efort sau dupa expunerea la frig.
Parerea mea este ca nu aveti de ce sa va faceti probleme (asa cum v-a spus mai sus si D-na dr. Adina Mester).
La al doilea set de analize apare insa o crestere moderata a leucocitelor (la sediment nu stiu cum au fost lucrate ca sa-mi dau seama dupa numar, iar la Addis sunt la limita superioara), asadar atentie la o eventuala infectie urinara.
Numai bine!
0
07-01-2008, ora 00:00
nycoo7
Nu este medic/terapeut
nycoo7
Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
07-01-2008, ora 00:00
nycoo7
Nu este medic/terapeut
nycoo7
urmele de albumina in urina ce denota? si mai am o nelamurire...la al doilea set de analize, la sediment au iesit urme de leucocite, dar nu si de hematii. E posibil?! eritrocitele si leucocitele nu sunt ambele componente ale sangelui? se pot pierde celule albe fara a se pierde si celule rosii?
0
08-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Nu este nici o problema, compozitia sumarului de urina nu este intotdeauna la fel, si mai depinde si de laborator si de acuratetea cu care lucreaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Ce indicii ne oferă culoarea urinei
  •