rog interpretare examen citologic si secretie vaginala

07-04-2009
geola
Nu este medic/terapeut
geola
Examen citologic: inflamatie, alterari celulare benigne, anomalii celulare epiteliale, celule epiteliale pavimentoase atipice cu semnificatie nedeterminata ASC-US. concluzii: ASC-US(modificari regenerative atipice)
Recomandari: colposcopie si examen citologic la 6 luni.

Examen secretie vaginala:
Polimorfonucleare: relativ frecvente,
Limfocite: rare,
Macrofage: relativ frecvente,

Flora cocica: cociG+frecventi, rari coci G-, Flora bacilara: bacili G+, Candida spp: absent,

Trichomonas vaginalis:absent.

Va multumesc anticipat!
13 comentarii
0
12-04-2009, ora 14:38
geola
Nu este medic/terapeut
geola
Am facut si colposcopia.Rezultat:zona acetoalba fina(metaplazie), iod negativa.Nu mi s-a dat tratament sau alte investigatii.Doresc sa aflu cat mai multe informatii.La ce ma pot astepa?Astept un raspuns cat se poate de repede.Va multumesc anticipat!
0
15-04-2009, ora 15:43
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
eu ti-as recomanda sa faci un test hpv sa fii sigura ca nu esti infectata cu acest virus, si sa te investighezi periodic cu papanicolau si colposcopie, gaseste-ti un medic bun si bine pregatit, imi poti daca un mesaj daca vrei o recomandare.
0
15-04-2009, ora 17:19
geola
Nu este medic/terapeut
geola
Multumesc pentru raspuns.Medicul mi-a spus sa repet papanicolau la 6 luni ca s-ar putea ca testul sa se normalizeze.Unde se face testul hpv? Astept si-o recomandare.Pentru inflamatie mi s-a dat ovule Cervugid.Hpv-ul nu se poate depista la colposcopie?
0
03-05-2009, ora 14:14
brincoveanu mirela
Nu este medic/terapeut
brincoveanu mirela
spune-mi si mie te rog ce ti-a spus medicul exact ca si mie mi-a iesit papanicolau clasa 3 -ASCUS (MODIFICARI REGENERATIVE ATIPICE) este ciudat ca in sptembrie am facut un chiuretaj biopsic si mi-a iesit colul in regula la biopsie doar ca mi-a gasit la uter i "hiperplazie simpla" care medicul mi-a spus ca nu ridica probleme iar papanicolau era clasa 2 (inflamatie) si acum brusc este clasa 3 cu ascus.nu inteleg diagnosticul "modificari regenerative atipice"
0
04-05-2009, ora 00:00
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
geola acele ovule sunt mai mult decat exceptionale, au am urmat un tratament de 6 luni cu ele si rana sa vindecat in totalitate, sunt extrem de bune.
Testul il poti face la multe centre dar ti-as recomanda sa il faci la micomi ei sunt specialiazati in astfel de probleme si nu vei avea un rezultat nesigur, este destul de scump in jur de 500 ron dar merita, ca dr poti merge la dr anca popa de la medsana primaverii (poti face testul si acolo)este f bine pregatita si am cunoscut multe fete care au fost extrem de multumite de dansa eu ma numar printre ele, la colposcopie nu se depisteaza prezenta virusului hpv dar se pot evidentia rani la nivelul colului.
0
04-05-2009, ora 00:03
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
mirela ti-as recomanda o colposcopie (la care nu se pot face erori )si inca un examen citologic, si eu am avut clasa 3 chiar mai mult, si apoi fara sa urmez tratment la o luna am repetat si era totul perect la o alta clinica dar in realitate nu era deloc asa, depinde cat de bine sunt lucrate analizele
0
04-05-2009, ora 14:20
brincoveanu mirela
Nu este medic/terapeut
brincoveanu mirela
am mai facut un test abia astzi iau rezultatul...sunt atat de speriata...iti multumesc pt sfaturi
0
05-05-2009, ora 14:55
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
sunt curioasa cum va iesi acesta sa postezi te rog rezultatul, iti tin pumnii
0
05-05-2009, ora 20:41
brincoveanu mirela
Nu este medic/terapeut
brincoveanu mirela
surpriza al doilea test papanicolau mi-a iesit clasa 2 fara nici o problema si examenul de secretie la fel fara nici o problema..maine plec la bucuresti la control voi cere o colposcopeisi care va spune tot...abia astept sa vad ce va zice...cred totusi pana la urma ca la primul test a fost gresit facut de dr respectiva ca era totusi ciudat ca eu in septembrie anul trecut am facut o biopsie la col si nu aveam nici o problema si acum deodata aveam...nu vreau nici sa ma imbat cu apa rece dar refuz sa cred ca nu sunt ok...
0
06-05-2009, ora 18:40
brincoveanu mirela
Nu este medic/terapeut
brincoveanu mirela
din pacate eu nu prea stiu sa manevrez foarte bine forumul asta si nu stiu unde sa ma uit pt mesajul privat...am fost la medic astazi in bucuresti o dna dr care profeseaza la oncologie ginecologie fundeni si in urma rezultatelor care unul e de un fel altul de alt fel mi-a facut o colposcopie.din pacate mi-a iesit o leziune foarte mica pe col pt care mi-a dat sa un tratament in prima luna cu niste ovule speciale preparate ce contin antibiotice pt ca a spus ca e posibil ca de la o inflamatie veche infectie netratata am facut "microleziunea" apoi dupa ce termin in prima luna cu ovulele astea voi face polidin cate doua polidine la doua zile alternand cu supozitoare piroxicam si iar dupa tratamentul asta voi face doua luni tratament cu betadine cate zece zile pe luna de betadine.mi-a spus ca din cate vede nu par sa fie celule predispuse la cancer, nu ar fi celule canceroase.daca in urma tratamentului leziunea este la fel voi face analiza la genotipare sa vada ce tip de infectie si daca ieses ceva uratel va curata zona cred ca colorezectie se numeste.sper sa fie in regula...-
0
07-05-2009, ora 16:04
geola
Nu este medic/terapeut
geola
mirela, daca ai citit mai sus si mie la colposcopie mi-a iesit o leziune aceto-alba fina.medicul mi-a dat doar ovule cu cervugid(o cutie) si mi-a zis sa repet papanicolau la 6 luni.betadine este solutie sau sunt ovule?o sa bag si eu id-ul tau la mine in lista.
0
07-05-2009, ora 16:06
utilizator_27949
Nu este medic/terapeut
utilizator_27949
este o solutie care se aplica local
0
07-05-2009, ora 16:15
geola
Nu este medic/terapeut
geola
multumesc!de solutie stiam dar credeam ca sunt ovule.si cu solutia cum se procedeaza?
faci spalaturi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •