rog lamurire artrita reactiva

21-02-2013
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Va rog tare mult sa ma ajutati cu cateva lamuriri la pb mea.Acum 1 luna jumatateam avut dureri timp de 2 sapt de stomac, intestine, crampe zi si noapte.Nu am mers la dr si am tratat cu ranitidina, ceaiuri sunatoare etc.Dupa acele 2 sapt durerile au cam disparut insa am inceput sa fac febra 3- 4 zile.Apoi in urmatoarea dimineata abia am reusit sa ma mai dau jos din pat ma dureau f tare talpile, genuchi, coapsa stanga.In urmatoarele zile mi s a umflat 1deget de la piciorul stang si unul de la mana dreapta.Am fost internata la spital sectia reumatologie, unde mi au facut analize, vsh f mare, proteina c reactiva si fibrionogen toate f mari.Analizele factor reumatoid, aslo limite normale.Dr a spus ca e vorba de artrita reactiva, infectie la stomac.Am stat 5 zile in spital, tratament cu gentamicina si dexametazona.La radiografii nu sunt modificari, totul normal.Am fost externata si mi s a recomandat sulfasalazina treptat, iau de 7 zile, de maine iau cate 4/zi, Durerile nu mai sunt asa mari, insa in ziua externarii degetele, genunchii erau aproape desumflate.A treia zi dupa externare au inceput sa se umfle din nou, acum iar se desumfla, insa genunchii sunt foarte umflati acum.Ceea ce nu intele este cum mi a fost pus acest diagnostic intrucat nu mi au fost facute analize pt nici un tip de bacterie.Cautand si eu pe net am obs ca aceasta artrita este cauzata de anumite bacterii.Mie nu mi au fost facute analize pe depistarea acestora.Ma intreb oare mi a fost administrat suficient antibiotic din moment ce ajunsa acasa au inceput sa se umfle iarasi?.Am facut doar in spital 5 zile gentamicina la 12 ore?Ce ma sfatuiti sa fac..durerile articulare nu mai sunt asa mari, insa genuncii fiinf umflati nu reusesc sa merg f bine, merg la servici cu taxiul, chiar e o situatie pe care nu o inteleg.Oare au fost suficiente investigatiile si tratamentul din spital.Acum iau doar sulfasalazina si aflamil 2/zi.Dc ink e prezenta bacteria in corp?
2 comentarii
0
22-02-2013, ora 10:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles cateva detalii capitale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv etc.
De fapt, artritele de tip reactiv reprezinta afectiuni de tip auto-imun, in care celulele responsabile cu distrugerea bacteriilor ataca structurile articulatiilor proprii, considerandu-le drept ""straine"", este vorba despre un proces hiper-imun.
Nu are legatura directa cu administrarea sau nu a antibioticelor.
Situatia este gestionata de catre reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-02-2013, ora 11:45
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Multumesc pt raspuns...sex feminin, 2 ani, 1, 65 m, 52 kg, serviciul meu este la birou 10 ore/zi.Eu nu inteleg dc este normal sa am aceste dureri si sa am ink umflate genunchi, degete..dupa ce la 2 zile de la externare se desumflasera.In cat timp isi face efectul sulfasalazina si in ce consta acesta?Tb sa ma stept ca vor disparea durerile, se vor desumfla genunchii sau nu este eficient tratamentul in cazul meu?De azi iau cate 4 pastile/zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.